• Ad not found

زبان طبیعی بدن سگ ها


زبان طبیعی بدن سگ ها

اگر سگ دارید، زیانی که به او یاد می دهید و یا با او صحبت می کنید ( فارسی یا انگلیسی ) زبان دوم او خواهد بود چون زبان ذاتی و اصلی سگ، زبان بدن است. با اینحال سگها کلمات شما را با قابلیت خوبی یاد می گیرند.

.

by: Susan Claire

.

ما در بسیاری از هیجانات و احساسات با سگها شریک می شویم. پس بهتر است که بدانیم آنها چگونه فکر می کنند، احساس می کنند و یاد می گیرند. اگر اصرار دارید به سگتان زبان یاد بدهید، باید تلاش کنید او را بفهمید و درک کنید. این کار تفاهم و ارتباط را تسهیل می کند.

.

قصه های کینه و احساس گناه ! 

افراد دوست دارند این دو خصلت را به سگها نسبت دهند. در واقع سگ ها نه احساس کینه دارند نه گناه. وقتی بعد از یک روز کار خسته کننده به خانه بر می گردید ممکن است با یک خانه بدبو و یک توده کثافت روی زمین مواجه شوید. ممکن است سر سگ داد بزنید و با مالیدن دماغش روی آن او را تنبیه کنید. یا فقط ممکن است اخم کنید، آه بکشید و ضمن تمیز کردن آن نغ بزنید. در هر دو صورت سگ می فهمد که عصبانی هستید و این او را می ترساند اما نمی داند چرا. چون این کار احمقانه را ساعتها قبل انجام داده و به این دلیل که کسی نبوده که حیوان را بیرون ببرد فقط همین. هیچ انگیزه دیگری در کار نیست.

.

این خیلی احمقانه است که فکر کنیم سگها از ادرار و مدفوع خود برای کینه ورزیدن به ما استفاده می کنند.  واقعا چه حیوانی چنین کاری می کند؟! درست است میمونها در باغ وحش. البته خوشبختانه سگها کینه ای نیستند و تمام روز را به نقشه کشیدن برای انتقام نمی گذرانند. اگر اینطور بود این مسئله خیلی بدتر از وجود یک توده مدفوع روی زمین بود پس جای خوشوقتی است که سگها بسیار بی آزارند.

http://meowspace.biz/wp-content/uploads/2012/04/kitty-litter-trouble.jpg

.

سگها بین یک عمل و واکنش فوری بعد از آن ارتباط برقرار می کنند بنابراین وقتی با عصبانیت از در وارد می شوید سگ شما یاد می گیرد که وقتی از بیرون می آیید ترسناک و غیر قابل پیش بینی هستید. اگر این زیاد اتفاق بیفتد هنگامیکه  وارد خانه می شوید می بینید که سگ سرش را پایین انداخته ، آهسته حرکت می کند، گوشهایش را به عقب خوابانده و در نزدیک شده به شما  تردید می کند.  شما زبان بدنی او را که نشانه ترس است به اشتباه احساس گناه تعبیر می کنید. رفتارش به این دلیل نیست که می داند اشتباهی از او سر زده،  بلکه به این دلیل است که رفتار خشن شما را با ورود شما به خانه مرتبط می داند. او نمی تواند رفتار اشتباهش را با نارضایتی شما ارتباط دهد مگر اینکه در حین عمل واکنش نشان دهید. در این مورد استفاده از ظرف خاک حیوانات رابطه شما را بسیار بهتر خواهد کرد.

http://ferndogtraining.com/wp-content/uploads/2012/08/shy-dog-cropped.jpg

.

بیا نزدیک تر/  دور شو :

سگها هم مثل انسانها حریم شخصی دارند. آنها به وضوح دیگران را به نزدیک شدن تشویق می کنند  و یا اخطار می کنند که از حریم شخصی شان  دور شوند. سگها یاد گرفته اند این سیگنالها و علائم را بفرستند و بنابراین آنها را  تشخیص می دهند ولی انسانها  نه  زیاد. دم جنباندن به تنهایی گویای همه چیز نیست. یک دم خمیده و شل که در حال تکان خوردن است همراه با  یک بدن قوس دار، صورت ریلاکس و دهان باز خوشحالی سگ را نشان می دهد در صورتیکه  یک دم که  تکان می خورد ولی شل نیست همراه با یک بدن سفت ، دهان بسته و چشمان کاملا گشاد شده به شما اخطار می دهد که دور شوید. با در نظر گرفتن دمی که تکان می خورد همراه با سایر علائم بدنی، تصویر واضح تری از وضعیت احساسی سگ در اختیار شما قرار می دهد.

http://extras.mnginteractive.com/live/media/site234/2009/0815/20090815__15NewDog2_300.jpg

.

ممکن است با سگی مواجه شوید که به آدمها علاقه یا اعتماد ندارد  و من مطمئن هستم که این بی دلیل نیست ، ولی شما نمی خواهید کسی باشید که تاوان پس می دهد و قربانی می شود. سگها می دانند چطور از دندانهایشان استفاده کنند. خوشبختانه آنها قبل از هر اقدامی اخطار می دهند و بندرت ممکن است ناگهانی و بدون هشدار حمله کنند. متخصصین اتقاق نظر دارند که ۹۰ درصد حمله ناشی از ترس است. این باعث حمله به هر موجودی می شود. بنابراین دانستن اینکه چه زمانی سگ دچار ترس است به ما زمان کافی برای دور کردن سگ یا خودمان از آن وضعیت را می دهد.

http://0.tqn.com/d/dogs/1/S/M/3/0/-/fear-of-children-iStock.jpg

.

شما ممکن است بر این باور باشید که سگها شما را دوست دارند اما وقتی با سگی مواجه می شوید که از شما دوری می کند، دمش آویزان است، گوشهایش را خوابانده، چشمهایش گشاد شده و سفیدی آن دیده می شود و عضلات صورتش سفت شده، اصلا اینطور فکر نکنید. اینها علائم ترس شدید هستند. این تنها راهی است که سگ میتواند به شما  بفهماند  که راحت نیست و باید از او فاصله بگیرید. نادیده گرفتن این علائم باعث می شود سگ احساس تهدید یا بدام افتادن کند و در این شرایط از دندانهایش استفاده خواهد کرد.

http://blogs.discovery.com/.a/6a00d8341bf67c53ef01675fb03c2b970b-500wi

.

بعضی سگها آدمها را دوست دارند اما با هم نوع خودشان زیاد میانه خوبی ندارند. بدن آرام ولی سفت و متمایل شده به جلو، نگاه خیره و دهان بسته سیگنال بدی است که حیوان به طرفش نشان می دهد که از وجودش راحت نیست. رو در رو قرار گرفتن دو سگ در این حالت تقریبا همیشه به معنی درگیری است . اگر سگ شما در این حالت بود و تسمه اش در دست شما ، زبان بدنی شما برای او معنی دار است. پس با او برخورد خشن نداشته باشید و عصبانی  صحبت نکنید. با ملایمت از او بخواهید که کار دیگری انجام دهد مثلا بگویید ” به من نگاه کن ” یا ” بیا بریم ” و از او تعریف کنید و سریع به راه رفتن ادامه دهید.

http://www.centralasianshepherd.us/images/gaplan.jpg

.

یک سگ اجتماعی و خوش اخلاق از برقراری روابط  استقبال می کند. یک سگسان  با علائم بدنی اش به شما نشان می دهد که مشتاق ملاقات با شماست. حالات زیر نشان می دهد که سگ شما تقاضای توجه و نوازش دارد: چشمهای ریلاکس با نگاه نرم، له له زدن با دهان باز و بدن خمیده که نشانه علائق اجتماعی است. لمس، تکیه کردن، تماس چشمی و حتی بالا پریدن  یعنی به من نگاه کن مرا لمس کن و با من بازی کن، و چه کسی می تواند در مقابل این درخواست او مقاومت کند؟

.

اما اینجا کاری که ما انجام می دهیم چیست؟ ما انسانها ( و کلا پریماتها ) دوست داریم چیزهای مورد علاقه مان را در آغوش بگیریم ، فشار دهیم و ببوسیم. این کارها برای ما بسیار لذت بخش است اما اگر به زبان بدنی سگها توجه کنیم خواهیم دید آنها از این رفتارها زیاد خوششان نمی آید. سگ با دور کردن سر و چشمانش از شما و داخل و خارج کردن زبان با دهان بسته این ناخرسندی را به شما نشان می دهد. در پاسخ به این حرکت ما، او ممکن است با بی حوصلگی خمیازه بکشد یا کف اتاق را بو کند یا تکان دادن بدنش را متوقف کند،  همه اینها علائم استرس خفیف و راحت نبودن است به عبارتی اینها سیگنالهای “آرام سازی خود” است و معنی آن اینست که  شما با حرکاتتان او را کمی رنجانده اید. بهر حال اکثر ما انسانها این کار را کم و بیش انجام می دهیم و سگهای ما احتمالا متوجه می شوند که این ابراز عشق است اما باز هم این رفتار بطور غریزی آنها را ناراحت می کند.

http://abcnewsradioonline.com/storage/news-images/Getty_040612_BoyHugsDog.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1333734142411

.

پس قضیه را روشن کنید! برای سگ یک توپ پرت کنید، به او یک پیام سریع بدهید، او را روی زمین بگذارید و با او بازی کنید. با این کار با زبان بدنی خودش با او صحبت می کنید.

.

مطالب مفید دیگری را در همین سایت بخوانید:

آشنایی با حواس سگها

چرا سگها اشیا را می دزدند

چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم

۱۰ نژاد پر سروصدای سگها

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,980 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3