• Ad not found

زندگی با آلرژی به گربه


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
زندگی با آلرژی به گربه

به روز شده در < 12 اسفند 1396>

آیا شده که همراهی با گربه باعث اشک ریختن از چشمهایتان شود و علائمی مثل خارش، چشم های اشک آلود، آبریزش بینی، کهیر، جوش پوستی، سرفه، عطسه، خس خس سینه، یا سایر مشکلات تنفسی؟

این علائم آلرژی به گربه است و برآورد شده که 2% افراد در ایالات متحده از آن رنج می برند. شما هم ممکن است مثل این افراد مایل باشید گربه خود را نگهدارید. اما به چه قیمت؟

.

برخلاف باور عمومی، موی گربه آلرژی زا  نیست. علت آلرژی، پروتئین Fel d1 است که در چربی زیر پوست گربه وجود دارد. این پروتئین به پوسته های خشک سطح بدن می چسبد. این پوسته ها از بدن جدا شده و وقتی گربه خودش را تمیز می کند در هوا پخش می شوند. ممکن است نتوانید علائم آلرژی را کاملاً برطرف کنید اما رعایت موارد زیر کمک می کند که بتوانید از ارتباط با گربه لذت ببرید.

.

۱-     ورود گربه به اتاق خواب باید ممنوع شود. ملافه ها، روبالشی و همه  پارچه های تخت را بشویید. بهتر است آنها را عوض کنید. از روکش پلاستیکی جهت جلوگیری از ورود آلرژن ها به تشک و بالش، استفاه کنید. روکش های ضد آلرژن در فروشگاههای تجهیزات پزشکی در دسترس هستند.

انتظار نداشته باشید که نتیجه  این کار را فوراً ببینید. اندازه آلرژن ها،  دانه گرده است و ممکن است ماهها طول بکشد تا بتوانید تعداد آن ها را کاهش دهید.

آیا نگه داشتن گربه در اتاق باعث آلرژی می شود؟

.

۲-     دسترسی گربه را به جاهای خاصی از خانه محدود کنید. اگر جای امنی بیرون از خانه دارید به گربه اجازه دهید گاهی بیرون برود تا پوسته های بدنش توسط باد زدوده  شود.

گربه بنگال در حیاط خانه

.

۳-     قالیچه و مبلمانی که را که آلرژن در آن تجمع می کند از خانه خارج کنید. فرش ۱۰۰ برابر چوب های سختی که برای کف اتاق استفاه می شوند، آلرژن جذب می کند بنابراین با استفاده از چوب آلرژن کمتری در خانه خواهید داشت. اگر حذف کردن فرش ها از خانه ممکن نیست هر چند وقت آنها را با بخار تمیز کنید.

.

۴-     جاروبرقی آلرژن های زیادی را به هوا پرتاب می کند. از کیسه های ضد آلرژن در جاروبرقی استفاده کنید یا جاروبرقی تهیه کنید که فیلتر با کارایی خیلی بالا داشته باشد (HEPA).

راه رفتن گربه روی فرش خانه

.

۵-     بگذارید هوای تازه وارد خانه شود. وقتی همه  منافذ خانه بسته است، آلرژن هم مثل گرما در خانه حبس می شود. برای تهویه بهتر پنجره ها را باز کنید یا از دستگاه تهویه استفاده نمایید. (در صورت استفاده از تهویه یا باز بودن پنجره حتماً مراقب ایمنی گربه باشید). همچنین می توانید هوای داخل خانه را تمیز کنید. گرچه همه  آلرژن ها از بین نخواهند رفت ولی استفاده از یک پاک کننده هوا با فیلتر HEPA کمک کننده خواهد بود.

.

۶-     پوسته ها را پاک کنید. عده ای فکر می کنند با حمام کردن حیوان پوسته ها کم می شوند ولی متخصصین با این نظر موافق نیستند. دکتر Robert Zuckerman متخصص آسم و آلرژی در Harrisburg PA می گوید: زمانی اعتقاد بر این بود که حمام کردن گربه باعث کاهش آلرژی می شود ولی در این صورت گربه ها باید تقریباً هر روز شسته شوند.

به جای آن می توان از فرآورده هایی مانند پاک کننده سریع Pal استفاده کرد که بزاق و پوسته ها را از بدن گربه پاک می کنند و استرس کمتری هم به حیوان وارد می شود.

.

۷-     از اسپری ضد آلرژن استفاده کنید. این اسپری ها آلرژن ها را غیرفعال می کنند. Allersearch ADS یک ضد آلرژن گیاهی و غیرسمی است. آن را می توان در تمام خانه و روی وسایل آن اسپری کرد.

اسپری ضد آلرژی به گربه

.

۸-     جعبه مدفوع یا ظرف خاک گربه را تمیز کنید. آلرژنها در ادرار گربه هم وجود دارند و در ظرف خاک تجمع می کنند. برای پیشگیری از بروز آلرژی هنگام تماس با ظرف خاک از ظروفی استفاده کنید که غبار کمتری ایجاد می کنند یا از کسی که آلرژی ندارد بخواهید که ظرف را تمیز کند.

.

۹-    داروهایتان را مصرف کنید. آنتی هیستامین ها، ضد احتقانها، قطره های چشمی و اسپری ها – با یا بدون نسخه – علائم را کاهش می دهند، البته آلرژی را ریشه کن نمی کنند. اگر قائل به طب سنتی هستید می توانید از جوشانده  گزنه که حاوی یک بیوفلاوینوئید به نام quercetin است و یا طب سوزنی استفاده کنید. تحقیقات جدید نشان داده که آنتی اکسیدان ها – مثل ویتامین C – اثرات ضد آلرژی قابل توجهی دارند.

.

۱۰- تست آلرژی بدهید. یک متخصص آلرژی با ایجاد خراش کوچکی روی پوست شما می تواند منبع دقیق واکنشهای آلرژیک شما را مشخص کند.

حساسیت به گربه

.

۱۱- نگاهی کلی به قضیه داشته باشید. به ندرت پیش می آید که افراد فقط به یک چیز آلرژی داشته باشند. علل دیگر هم وجود دارند مثل غبار، مایت و گرده.

Zuckerman  می گوید: به ندرت افراد به یک چیز آلرژی دارند. صاحب گربه ممکن است طی زمستان هیچ مشکلی در تماس با گربه نداشته باشد اما با فرا رسیدن بهار دچار آلرژی غیرقابل تحملی شود.

.

۱۲- مقاومت خود را افزایش دهید. هیچ درمانی برای آلرژی به گربه وجود ندارد اما ایمنوتراپی می تواند تحمل شما را افزایش دهد. ایمنوتراپی عبارتست از القاء آلرژی با تزریق دارو که به مدت ۶ ماه، یک یا ۲ بار در هفته انجام می شود. پس از آن دوز تقویت کننده ماهانه به مدت ۵-۳ سال تجویز می شود. بعضی از افراد کاملاً خوب می شوند، عده ای دیگر نیاز به ادامه دارو دارند و در عده ای دیگر هیچ بهبودی حاصل نمی شود.

درمان آلرژی به گربه

.

آلرژی به گربه چیزی جز عطسه کردن نیست. و بالاخره پناهگاه ها همیشه گربه ها را می پذیرند. امید است با پیروی از این نکات تفاوت را حس کنید.

منبع: سایت پاونیشن ، ترجمه گروه بیاباما

—————————————————-

مطالب مفید دیگر:

گربه های کمتر آلرژی زا

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

ظرف خاک گربه و نحوه زندگی کردن با آن

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,439 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3