• Ad not found

سالمونلا چیست؟


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
سالمونلا چیست؟

عفونت سالمونلایی یا حصبه ، یک بیماری عفونی است که توسط باکتری سالمونلا بوجود می آید.


نشانه های این عفونت در انسان، اسهال، تب و دل درد است. اکثرا این علائم پس از یک هفته برطرف می شوند اما گاهی کار فرد مبتلا ممکن است در اثر اسهال شدید به بیمارستان کشیده شود.

.

میکروب های سالمونلا معمولا روده ای هستند. عفونت در انسان بیشتر یک مسمومیت غذایی است و در اثر خوردن محصولات غذایی مرتبط با مرغ یا تخم مرغ وارد بدن می شود. ولی سالمونلا همچنان در دسته بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قرار دارد و باکتری میتواند مستقیما از حیوان نیز به انسان منتقل شود.

حیوانات می توانند در روده خود حامل سالمونلا بوده و آنرا از طریق مدفوعشان به انسان منتقل کنند. ولی موضوع به این سادگی هم نیست، میکروب سالمونلا که در مدفوع حیوانات وجود دارد به راحتی می تواند سایر قسمت های بدن او مانند پر، پشم و پوست و یا در مورد ماهی ها و خزندگان، آب را آلوده کند. بنابراین، انسان ها ممکن است پس از تماس با اشیا متعلق به حیوانات یا محل نگهداری آنها به این میکروب آلوده شوند.

آیا از خزندگان و لاکپشت بیماری می گیریم؟

حیوانات خاصی مثل خزندگان (لاک پشت, مار و مارمولک)، دوزیستان (قورباغه و وزغ) و ماکیان (جوجه و مرغ, اردک، غاز و بوقلمون) بیشتر احتمال انتقال عفونت به انسان را دارند. بعد از آنها، حیوانات خانگی مثل خوکچه هندی و جوندگانی مانند همستر، سگ،  گربه، پرندگان زینتی، اسب ها و همچنین حیوانات مزرعه (بز، گوساله و گوسفند) نیز می توانند سالمونلا را منتقل کنند.

.

مهم است که بدانید این حیوانات می توانند میکروب سالمونلا را منتقل کنند بدون اینکه خودشان به آن مبتلا شوند. بعلاوه, خزندگان و دوزیستان که در ظرف آب یا آکواریوم زندگی می کنند می توانند آب مخزن را به سالمونلا آلوده کرده باعث بیماری انسان شوند. پس بهتر است از نگهداری حیوانات پر ریسک مثل لاک پشت و قورباغه خودداری کنید و یا پس از دست زدن به آنها یا آب آکواریوم، دستها را با صابون بشویید.

 .

حال توجه کنید که برخی از انسان ها بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت هستند. نوزادان، کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند از قبیل افراد مبتلا به ایدز یا افرادی که پیوند عضو کرده یا درحال درمان سرطان هستند، می بایست بیشتر از سایرین مراقب پیشگیری از ابتلا به این عفونت باشند.

آیا نگهداری حیوان برای بچه ها خطری ندارد؟

پس:

  • بعد از تماس با حیوانات و یا غذا (غذای سگ و گربه و غذاهای مخصوص خزندگان) و یا تشویقی آنها (استخوان های مخصوص سگ، گوش های خشک شده گوساله و خوک مخصوص جویدن سگ، بیسکوییت های تشویقی و غیره ) و یا تماس یا هر یک اشیا مرتبط با حیوانات دست های خود را با آب و صابون بشوییم.

.

  • در مورد بچه های کوچک، شستن دست آنها را خودتان انجام دهید و یا نظارت کنید . همچنین اجازه ندهید کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و یا افراد با نقص سیستم ایمنی بدن با حیوانات با ریسک بالا (برای مثال لاک پشت، قورباغه های آبی, جوجه و اردک) در تماس باشند.

برای پیشگیری از عفونت سالمونلایی چکار باید کرد؟

.

  • در صورتیکه افراد در معرض خطر (کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و یا افراد دارای نقص سیستم ایمنی بدن) در منزل شما زندگی می کنند، ماکیان، دوزیستان و خرندگان را در خارج از منزل نگهداری کنید.

.

  • از خوردن و آشامیدن در نزدیکی حیوانات با ریسک بالا (لاک پشت، قورباغه ها، جوجه و اردک) امتناع کنید. و همچنین این حیوانات را از محل نگهداری، تهیه و خوردن غذا و آشامیدنی ها دور نگه دارید.

.

  • ظرف غذا و یا آکواریوم و ظرف های محل نگهداری این حیوانات در صورت امکان در خارج از خانه شسته شود. در صورتی که اینکار را در حمام یا سینک آشپزخانه انجام می دهید باید دقت کنید که پس از آن محل را با مواد ضدعفونی کنند از قبیل وایتکس شستشو دهید.

   منبع: ealc.ir

همچنین بخوانید:

امراضی که از حیوانات خود میگیرید

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,275 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3