• Ad3

سالمونلا چیست


سالمونلا چیست

عفونت سالمونلایی یا حصبه ، یک بیماری عفونی است که توسط باکتری سالمونلا بوجود می آید. یک تا سه روز پس از آلودگی نشانه هایی از قبیل اسهال, تب و دل درد در انسان ظاهر می شود. اکثرا این علائم پس از یک هفته برطرف می شوند. اما گاهی , فرد مبتلا ممکن است در اثر اسهال شدید یا ورود عفونت به خون ، مجبور به رفتن به بیمارستان شود.

 میکروب های سالمونلا ساکن روده بسیاری از گونه های مختلف حیوانات هستند. گرچه عفونت در انسان بیشتر یک مسمومیت غذایی است و در اثر خوردن محصولات غذایی که اکثرا با مرغ یا تخم مرغ درست شده وارد بدن می شود ولی  سالمونلا همچنان در دسته بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قرار دارد و باکتری میتواند مستقیما از حیوان نیز به انسان منتقل شود. حیوانات می توانند در روده خود حامل سالمونلا بوده و آنرا از طریق مدفوعشان به انسان منتقل کنند. همچنین میکروب سالمونلا در مدفوع حیوانات  به راحتی می تواند سایر قسمت های بدن او مانند پر، پشم  و پوست آنها و همچنین محیطی که آنها در آن زندگی می کنند را آلوده کند. بنابراین، انسان ها ممکن است در صورت نشستن دست پس از تماس با اشیا متعلق حیوانات مانند ظرف آب و یا محل نگهداری یا خواب آنها به این میکروب آلوده شوند.

 حیوانات خاصی مثل خزندگان (لاک پشت, مار و مارمولک)، دوزیستان (قورباغه و وزغ) و ماکیان (جوجه و مرغ, اردک، غاز و بوقلمون) بیشتر احتمال انتقال عفونت به انسان را دارند. بعد از آنها، حیوانات خانگی مثل خوکچه هندی و جوندگانی مانند همستر، سگ،  گربه، پرندگان زینتی، اسب ها و همچنین حیوانات مزرعه (بز، گوساله و گوسفند) نیز می توانند سالمونلا را منتقل کنند.

مهم است که بدانید این حیوانات می توانند میکروب سالمونلا را منتقل کنند بدون اینکه خودشان به آن مبتلا شوند. بعلاوه, خزندگان و دوزیستان که در ظرف آب یا آکواریوم زندگی می کنند می توانند آب مخزن را به سالمونلا آلوده کرده باعث بیماری انسان شوند. پس بهتر است از نگهداری حیوانات پر ریسک مثل لاک پشت و قورباغه خودداری کنید و یا پس از دست زدن به آنها یا آب آکواریوم، دستها را با صابون بشویید.

 

حال توجه کنید که برخی از انسان ها بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت هستند. نوزادان، کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند از قبیل افراد مبتلا به ایدز یا افرادی که پیوند عضو کرده یا درحال درمان سرطان هستند، می بایست بیشتر از سایرین مراقب پیشگیری از ابتلا به این عفونت باشند.

پس:

*بعد از تماس با حیوانات و یا غذا (غذای خشک سگ و گربه و غذاهای مخصوص خزندگان) و یا تشویقی آنها (استخوان های مخصوص سگ, گوش های خشک گوساله و خوک مخصوص جویدن سگ, بیسکوییت ها و غیره ) و یا تماس یا هر یک اشیا مرتبط با حیوانات دست های خود را با آب و صابون بشوییم.  در مورد بچه ها به منظور اطمینان از درست شسته شدن دست ها می بایست اینکار با نظارت بزرگترها انجام شود. همچنین  اجازه ندهید کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن و یا افراد با نقص سیستم ایمنی بدن با حیوانات با ریسک بالا (برای مثال لاک پشت، قورباغه های آبی, جوجه و اردک) در تماس باشند.

  *در صورتیکه افراد با ریسک ابتلا بالا (کودکان زیر ۵ سال, افراد مسن و یا افراد با نقص سیستم ایمنی بدن) در منزل شما زندگی می کنند ماکیان, دوزیستان و خرندگان را در خارج از منزل نگهداری کنید.

  *از خوردن و آشامیدن در نزدیکی حیوانات با ریسک بالا (برای مثال لاک پشت, قورباغه ها, جوجه و اردک) امتناع کنید. و همچنین این حیوانات را از محل نگهداری، تهیه و سرو غذا و آشامیدنی هایتان دور نگه دارید.

 * ظرف غذا و یا آکواریوم و ظرف های محل نگهداری این حیوانات در صورت امکان در خارج از خانه شسته شود. در صورتی که اینکار را در حمام یا سینک آشپزخانه انجام می دهید باید دقت کنید که پس از آن محل را با مواد ضدعفونی کنند از قبیل وایتکس شستشو دهید.

   منبع: ealc.ir

همچنین بخوانید: امراضی که از حیوانات خود میگیرید,خطر بیماری زایی حیوانات خانگی,مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 581 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad3
  • Ad3