• Ad not found

سمندر مکزیکی اکسولوتل


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
سمندر مکزیکی اکسولوتل

ژنوم جانور مرموز توالی‌بندی شد.

تیمی بین‌المللی از محققان به طور موفقیت‌آمیزی به توالی و تحلیل ژنوم سمندر مکزیکی یا اکسولوتل (Ambystoma mexicanum) پرداختند.


این جانور می‌تواند قسمت‌های آسیب‌دیده بدنش را احیا کند.

اکسولوتل فقط در بخش مرکزی مکزیک، کناره جنوبی مکزیکوسیتی و در کانال‌ها یا تالاب‌های آن منطقه یافت می شود.

اکسولوتل‌ها سمندرهای آبی هستند، طول متوسط آنها به ۲۰ سانتی‌متر می رسد اما تا ۴۵ سانتی‌متر هم می توانند رشد کنند. آنها یک باله دمی دارند که از پشت سر تا بخش انتهایی بدنشان ادامه می یابد.

آنها هیچگاه آب‌شش خود را از دست نمی دهند و می توانند بطور دائمی در زیر آب بمانند. این حیوانات می توانند اعضای خود را بازتولید نمایند؛ مثل بخش‌هایی از مغز که ویژگی بسیار مهمی تلقی می شود.

.
دکتر «سرگی نووشیلوف» محققی از موسسه بیماری‌شناسی مولکولی در وین اتریش و همکارانش گفتند: «برای درک کامل قابلیت بازتولید و اینکه چرا این قابلیت در اکثر گونه‌ها بسیار محدود است، دانشمندان باید به داده‌های ژنوم دسترسی داشته باشند تا تنظیم ژن و فرایند فرگشت (تکامل) را مورد مطالعه قرار دهند.

سمندر مکزیکی یا اکسولوتل

.

تاکنون، ژنوم اکسولوتل قابل بررسی نبود چرا که ۱۰ برابر بزرگتر از ژنوم انسان می باشد. فرایند توالی ژنوم با استفاده از ابزارهای موجود با محدودیت‌های زیادی همراه بوده است.»
.

دکتر نووشیلوف و همکارانش جزو اولین کسانی هستند که توالی، تجزیه و تحلیل ژنوم اکسولوتل را در دستور کارشان قرار دادند؛ و جالب اینجاست که بزرگترین ژنومی است که تاکنون رمزگشایی شده است.

با استفاده از پلتفرم PacBio که یک فناوری توالی ژنوم پیشرفته به شمار می رود، مجموعا ۷۲ میلیون خوانش به توالی رسید. تحلیل‌های ژنومی از ویژگی‌های متعددی پرده برداشت که به منحصربفرد بودن این حیوان اشاره دارد.

منبع: سایت بیگ بنگ

ترجمه: منصور نقی لو –  کانال تخصصی خزندگان و دوزیستان
@iranianreptiles

.

فواید مارمولک
تولیدمثل و انواع زاد آوری در خزندگان و دوزیستان
روشهای تولید مثلی دوزیستان
قورباغه ها، غذا ، تولید مثل
روشهای تولید مثلی دوزیستان

تعداد بازدید از این صفحه : 1,292 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3