• Ad not found

دنیای شگفت انگیز حیوانات سمی


دنیای شگفت انگیز حیوانات سمی

برای اکثر مردم تماشای جانوران سمی حتی از پشت شیشه آکواریوم هم ترسناک است .

مشاهده بدن جانداران سمی مثل مار و عقرب نیش دردناک و حتی مرگ را تداعی می کند.

.

مطالعات زیادی در مورد ترکیبات زهر جانداران سمی انجام شده و هنوز ادامه دارد. ممکن است بعضی از آنها زمینه ساز درمان دردها و بیماری های سخت بشر باشند.

.

استفاده از مسکن هایی که عوارض جانبی برای بیمار نداشته باشد، همواره دغدغه پزشکان بوده است، امید ها این است که با رمزگشایی ترکیبات سمی این جانداران زهردار، نسل جدیدی از داروهای مسکن بتواند برای نجات زندگی بشر در علم داروسازی به کار گرفته شود. تاکنون زهرهای حیوانات برای تولید تعداد زیادی از داروها و درمان بیماری های قلبی و دردهای مزمن مفید بوده است. البته مطالعه روی زندگی، ساختار زهر و عملکرد دفاعی آن هیچ موقع کار ساده ای نبوده است.

گرفتن زهر مار مامبای سیاه

.

اما همه ما میدانیم که سمی بودن تنها مخصوص جاندارانی مثل مار  و عقرب نیست، حتی برخی خزندگان، پرندگان و پستانداران نیز گاهی برای دفاع از خود سلاح های شیمیایی متفاوتی دارند، مثلا سوسمار کومودو یا پلاتی پوس از جمله جانداران زهرداری هستند که خطرناکند.

.

  1. “اژدهای کومودو”  به عنوان بزرگ ترین سوسمار، در جزیره کوچکی در جنوب غربی اقیانوس آرام زندگی می کند و طعمه اش را با ترشح نوعی باکتری سمی از طریق دهانش از پای در می آورد.

این جاندار شکارچی است و به محض نزدیک شدن طعمه، به کمک پاهای قوی خود شکار را دنبال کرده و بعد با چنگال ها و دندان های تیز خود آن را می درد. اما حیوانات زخمی ای که بتوانند از چنگ این درنده بگریزند، تنها قادرند یک روز بر عمر خود بیفزایند.

اژدهای کمودو

.

با بررسی جمجمه اژدهای کومودو  توسط  MRI ، شش غده سمی در هر طرف از دهان این جاندار دیده می شود. به این ترتیب اژدهای  کومودو، قادر است با نیش زهر آلودش شکار را ضعیف کند. وقتی طعمه فرار می کند، کومودو او را به سمت خود می کشد، این عمل باعث ترشح سم از غدد سمی پشت دندان ها می شود و طعمه مدت زیادی نمی تواند فرار کند.

.

.

  1. “پیتو هویی کلاهدار”  hooded pitohui یک پرنده آواز خوان از کشور گینه نو است. این پرنده ظاهر زیبایی دارد اما یکی از سه پرنده سمی جهان است که در پوست و پرهایش سم دارد.

پیتو اوهی کلاهدار پرنده زهر دار

.

پوست این پرنده قابلیت ترشح سمی را دارد که آن را باتراکو توکسین batrachotoxins می نامند. شبیه همان سمی است که در بدن قورباغه های دارت سمی که بومی آمریکای جنوبی است وجود دارد. سم این پرندگان می تواند صرفا با لمس کردن آنها به بدن انسان انتقال یابد.

.

حتی نگهداری این پرنده منجر به خارش، عطسه و آبریزش چشم ها می شود. خوردن این پرنده عواقب بدی برای ماهیچه های قلب و کبد دارد و روی سلول های عصبی نیز تاثیر می گذارد.

.

اهالی پاپوآ و گینه نو که تقریبا هر موجود زنده ای را می خورند این پرنده را غیر خوردنی می دانند. گرچه بعضی آنها نیز با کندن پرها و پوست این پرنده و کباب کردنش روی ذغال، روی همه چیز خواری خود اصرار دارند! حتی جانداران شکارچی از خوردن آن صرف نظر می کنند. جالب است که حتی شپش ها نیز او را می شناسند و از آن اجتناب می کنند.

.

دانشمندان هنوز بدرستی نمی دانند چگونه این پرنده مقدار زیادی از سم را در بافت های خود نگه می دارد و منجر به مرگش نمی شود. در واقع بسیاری از حیوانات و حشرات سم مورد نیازشان را از رژیم غذایی خود به دست می آورند. تصور می شود آنها از سوسکهای سمی ملیرید melyrid تغذیه می کنند و سم آنها را در پوست خود ذخیره می کنند.

سوسک سمی

.

  1. نوعی از موش های آفریقایی می توانند از نوعی سم برای دفاع از خود استفاده کنند. این جاندار برای محافظت خود در برابر شکارچیان، خود را به ریشه و پوست درختی که خارهای سمی دارد می مالد. این سم در داخل موهای پوست خز حیوان و بزاق دهانش جمع می شود.

زمانی که این جاندار مورد حمله قرار می گیرد، موهای پوست خز در یک حالت دفاعی، سیخ می شوند. در این صورت اگر حیوان شکارچی به این آژیر خطر بی توجه باشد و به این موش حمله کند در اثر این سم کشنده می میرد.

.

  1. پلاتی پوس پستانداری است که تخمگذاری می کند. او  به بچه هایش شیر می دهد. پلاتی پوس برای گرفتن غذایش که میگو ، خرچنگ و کرم هست از نوک اردک مانندش استفاده می کند .

پلاتی پوس های نر در قسمت پاشنه پا و دست خود دارای زایده ای هستند که می توانند از این قسمت سم خاصی را ترشح کنند که البته برای انسان کشنده نیست. این سم در فصل جفتگیری افزایش می یابد و پلاتی پوس های نر از آن برای رقابت و جنگیدن با نرهای دیگر استفاده می کنند.

پلاتی پوس

.

در فصل تخمگذاری، غدد زهر در جاندار نر متورم می شود. این سم زیاد هم ضعیف نیست و می تواند سگ های مهاجم را در فصل تخمگذاری بکشد. او می تواند از این سلاح در زمان جفتگیری و برای مبارزه با دیگر پلاتی پوس های نر و فلج کردن قربانی اش استفاده کند.

.

  1. دانشمندان جدیدا کشف کرده اند که سمی که حلزون های مخروطی برای فلج کردن شکارهای خود استفاده می کنند، نیز می تواند به عنوان یک داروی مسکن قوی مورد استفاده قرار بگیرد.

سمی که توسط حلزون های مخروطی تولید می شود قادر به تاثیرگذاری بر روی سلول های انسانی بوده و می تواند به عنوان داروی کنترل کننده درد در  بیماری های مزمن مورد استفاده قرار بگیرد.  این سموم تا به حال یک گروه از دردهای انسانی را تحت تاثیر و درمان قرار داده و محققان در تلاشند با استفاده از روشی جدید در استفاده از مینی پروتئین های موجود در این سموم، تمامی حسگرهای درد را در بدن انسان تحت تاثیر قرار دهند.

حلزون مخروطی سمی

.

بی شک دنیای حیوانات سمی دنیای بی رحمی است. بعضی از این حیوانات می توانند ما را بکشند، و بعضی هم می توانند نجات دهنده باشند. در صورتی که بتوان این ترکیبات زهردار را به طور کامل شناخت، این مواد زمینه ساز درمان دردها و بیماری های سخت خواهد بود و این دستاورد به جامعه پزشکی و ساخت داروهای جدید خدمت بزرگی خواهد کرد.

منبع: آفتابیر دات کام

.

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 501 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3