• Ad not found

چه موادی برای سگ​ها و گربه ​ها سمّی ​هستند؟


چه موادی برای سگ​ها و گربه ​ها سمّی ​هستند؟

بعضی از خوراکی ها برای حیوانات خانگی مناسب نیستند و برخی نیز حتی خطرناکند.

در اینجا مهمترین آنها را لیست می کنیم:

کاکائو:

مهمترین ماده خوراکی سمی و متداولترین چیزی که ممکن است شما بعنوان پاداش به سگتان بدهید ، کاکائو است. کاکائو و یا مواد خوراکی که در آن کاکائو استفاده می کنند مانند بستنی، شکلات، بیسکویت کاکائویی و غیره مورد علاقه ما و همچنین سگها و گربه هاست .

.

ماده سمی کاکائو، تئوبرومین (Theo bromine) است. عوارض خوردن کاکائو بستگی به میزان کاکائو و جثۀ سگ دارد. مقادیر کم کاکائو باعث اسهال می شود و مقدار زیاد این ماده می​تواند باعث مسمومیت و حتی مرگ شود.

چرا نباید به سگ شکلات بدهیم؟

.

کافئین:

از دادن هر نوع چای یا قهوه  به سگ و گربه یا هر حیوان دیگر خودداری کنید.

.

انگور:

هنوز مشخص نیست کدام مادۀ موجود در انگور یا کشمش، آن را به غذایی سمّی ​برای سگ​ها تبدیل می​کند. ممکن است مقادیر کم انگور یا کشمش مثلا در انواع کیک ها باعث مشکل حادی نشود،  ولی مقادیر زیاد آن می​تواند منجر به مسمومیت یا حتی مرگ سگ شود.

.

سیر و پیاز:

پیاز و سیر چه خام، چه پخته برای سگ​ها و گربه​ ها سمی ​است اما نوع خام آنها مشکل جدی تری ایجاد می کند. متاسفانه در باور عموم دادن سیر و ماست برای درمان بیماریها رایج است . پیاز و سیر دارای اکسیدهای سولفور (Sulfoxide) و دی سولفیدها (Disulfide) هستند که می​توانند گلبولهای قرمز را از بین ببرند.

مسمومیت با سیر و پیاز در گربه و سگ

خوردن یک پیاز متوسط یک سگ بزرگ را می​کشد. و یک حبه سیر برای سگهای آپارتمانی سمی است. این مورد برای انسان هم صدق می کند. خوردن بیش از حد سیر و پیاز باعث افت شدید فشار خون می شود.

اگر سگ یا گربۀ شما از غذاهایی که برای خودتان می​پزید می​خورند، بهتر است سهم آنها را قبل از اضافه کردن سیر یا پیاز به غذا جدا کنید.

.

هسته میوه ها:

هستۀ میوه​ ها مثل آلو و هلو دارای اسید هیدروسیانیک است. جویدن هست میوه ​ها می​تواند باعث جاری شدن آب دهان، حالت تهوع، اسهال، تب و مشکل در تنفس  شود.

.

آووکادو:

میوه آووکادو دارای پرسین (Persin) است که یک مادۀ سمّی ​برای سگ​هاست.

چرا آووکادو برای سگ و گربه سمی است

.

به یاد داشته باشید بسیاری از گیاهان و گل​های آپارتمانی سمی​ هستند. آنها شهد سمی نیز تولید می کنند که برای انسان و هر حیوانی می تواند کشنده باشد و یا عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند .

گاهی بچه سگ​ها و مخصوصاً بچه گربه​ هایی که در خانه نگهداری می​شوند سعی می​کنند تمام گیاهان دم دست را مزه کنند. این کنجکاوی ممکن است برایشان بسیار گران تمام شود.

.

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,360 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3