• Ad not found

تغییرات رفتاری که با بالا رفتن سن در سگ ها دیده می شود


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تغییرات رفتاری که با بالا رفتن سن در سگ ها دیده می شود

به روز رسانی در <27فروردین1397>

هیچکس دوست ندارد پیر شدن را بپذیرد و حتی عده ای با پیر شدن سگ محبوبشان هم مشکل دارند.

کسی که سالهاست با یک سگ زندگی می کند، ممکن است متوجه نباشد که گذر زمان و افزایش سن چه تأثیر زیادی بر رفتار او دارد.

امروزه سگ ها عمر طولانی تری دارند. علت آن خدمات دامپزشکی و تغذیه بهتر است. کم کم سگ ها تبدیل به عضو با ارزشی در خانواده می شوند و زمانی که بچه ها بزرگ شده  و خانه را ترک می کنند، سک هنوز در خانه است و می تواند به صاحبش عشقی را که بچه ها نثار می کردند، بدهد.

اما به مرور که سگ پیر می شود تغییرات رفتاری خاصی ممکن است در او بروز کند. بعضی از این تغییرات ممکن است خیلی واضح نباشند در حالیکه بعضی دیگر کاملاً آشکار هستند که بعضی از آنها را شرح می دهیم:

علائم پیری سگ

.

آیا سگ شما بیشتر از گذشته سر و صدا می کند؟

بعضی از سگ ها وقتی وارد سالهای طلایی زندگی شان می شوند، بیشتر سر و صدا می کنند. علت آن ممکن است مشکلات ادراکی باشد. سایر علل آن عبارتند از  کر شدن،درد داشتن، ابتلا به آرتریت یا مشکل مفصلی.

.

اگر سگ را بطور مرتب برای معاینه به دامپزشکی ببرید می توان احتمال وجود این مشکلات را بررسی نموده و آن را رد کرد.  اگرهیچ مشکل فیزیکی وجود نداشت  شاید باید او را دوباره تربیت کنید و البته وقتی آرام و ساکت است به او به دفعات جایزه های سالم بدهید.

.

آیا سگ شما در طول شب بی قرار است؟

شنوایی و بینایی در سگ های پیر کمی افت می کند. این می تواند الگوی خواب آنها را تغییر دهد. دلیل دیگر آن این است که شاید نیاز بیشتری به استفاده از توالت دارد و علت بی قراری اش این است که می خواهد بیرون برود.

.

مشکل دیگر می تواند واکنش به صداهایی باشد که قبلاً سگ را آزار نمی داد. بهترین راه برای غلبه بر این مشکل این است که سگ را در طول روز با فعالیت ، کمی خسته کنید ولی خیلی مراقب باشید که زیاده روی نکنید!

سر و صدا کردن سگ

بهتر است عصرها برای یک گردش نسبتاً طولانی بیرون بروید یا در باغ با او بازی کنید به طوری که وقتی به خانه بر می گردد خسته بوده ولی آرامش داشته باشد. این باعث می شود که شبها بهتر بخوابد و به اطراف پرسه نزند.

.

آیا وقتی سگ تنها می ماند بیشتر از گذشته عصبی می شود؟

گاهی سگ های پیر در تنهایی عصبی می شوند. ممکن است متوجه شوید که وقتی سگ در خانه تنهاست به وسایل صدمه می زند و وقتی شما در خانه هستید همه جا شما را تعقیب می کند. متأسفانه سگ ها با افزایش سن احساس عدم امنیت می کنند.

خصوصاً وقتی وارد سالهای طلایی زندگی می شوند. در این مورد کار خاصی نمی شود کرد فقط صبور باشید و به او محبت و توجه بیشتری نشان دهید.

عصبی شدن سگ

.

آیا سگ در خانه کثیف می کند؟

پیری باعث فرسودگی بدن می شود و کنترل روی مثانه و روده کاهش می یابد. سگ های پیر مدت طولانی تری در روز می خوابند و مشکلات حرکتی دارند. بنابراین گاهی در خانه کثیف می کنند. اما ممکن است علت آن سایر مشکلات طبی باشد از جمله تومور مغزی.

کنترل مرتب توسط دامپزشک می تواند خیال شما را راحت کند. اگر مشکل طبی وجود نداشت باید به آرامی او را دوباره تربیت کنید و به دفعات کافی آنها را برای گردش ببرید به خصوص شب و صبح زود. بنابراین کارشان را بیرون انجام می دهند.

دستشویی کردن سگ در خانه

.

آیا سگ شما ترسو شده است؟

احساس خوشایندی نخواهید داشت وقتی متوجه شوید که سگ شما از چیزی یا موقعیتی می ترسد که در گذشته به آن واکنشی نداشته. علت آن ممکن است نقص بینایی باشد. سگ به خوبی نمی بیند که کجا می رود یا چه کسی به طرفش می آید. دامپزشک می تواند مشکلات طبی را که بر بینایی سگ تأثیر می گذارند بررسی کند. بهترین راه این است که کاری کنید که حیوان بدند کجاست و وسایل خانه را جابجا نکنید تا گیج نشود.

نابینایی سگ

.

آیا سگ شما خرابکار شده؟

رفتار تخریبی در سگ ها با پیری شروع می شود که علت آن شروع در دفعات برخورد با این رفتار برای صاحب سگ بسیار مشکل است چون علت رفتار تخریبی در سگ شیطنت نیست بلکه درد یا اختلال ادراکی است.

تنها راه واقعی برخورد با این مشکل این است که حیوان را در جایی نگذارید که احتمال آسیب زدن به خودش باشد یا وسایل گرانبهایی در آنجاست و حیوان ممکن است آن را خراب کند. همچنین می توانید اسباب بازی های جویدنی مناسبی و با کیفیت خوب در اختیارش بگذارید تا هر وقت خواست از آنها استفاده کند.

 منبع:  pets4homes

مقاله: ده نکته زمستانی برای سگها

مقاله: ماشین گرفتگی در سگها

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت biabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,551 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3