• Ad not found

سگ افغانی، تایبادی یا آلابای؟


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
سگ افغانی، تایبادی یا آلابای؟

طرفداران سگ های بزرگ جثه ایرانی کم نیستند. این سگها را که معمولا برای گله و یا جنگ بگار می برند به نامهای متعدد مثل افغانی ، سگ گله ایرانی، تایبادی و یا آلابای می نامند.

.

به هر صورت ما روی نام و منشا آنها تعصبی نداریم ولی چیزی که مشخص است اینست که این سگها در منطقه وسیعی از ایران ، افغانستان و آسیای میانه زندگی میکنند. بعلت اینکه در این منطقه جغرافیایی اهتمام چندانی در حفظ خلوص و یا ثبت نژاد برای این سگها نشده ، طبعا خصوصیات بدنی، رنگ و نام گذاری درستی هم ندارند. ولی بطور کلی این نزاد (اگر بتوان آن را یک نژاد خواند) عموما برای حفاظت از گله های گوسفند بکار میرود.

.
از خصوصیات این نژاد میتوان به جثه بزرگ، سرو پوزه ای درشت و قوی و پنجه های پهن اشاره کرد که در طیفی از رنگها دیده می شوند. این نژاد حتی در تولگی تمایلی به بازی نشان نمیدهد و رفتاری با وقار و جدی دارد. برای بچه ها توصیه نمی شود گرچه خلق و خوی وحشی به بچه ها نیز ندارند.

. از خصوصیات دیگر این سگها که البته شاید مربوط  به نوع و نحوه رشد و نمو آنها از تولگی باشد، رفتار دوستانه با طیور و بره هاست. گرچه این حیوانات به عنوان سگ های گله ، به حضور سگهای دیگر به شدت حساسند ( و حتی با استفاده از این غریزه ،آنها را برای جنگ سگها استفاده می کنند ) ولی با بره ها و مرغ و خروس همزیستی مسالمت آمیز دارند ( برخلاف غریزه سگ ها ) بنابراین چوپانها تعصب ویژه ای در استفاده از آنها برای گله دارند و هیچ نوع سگ دیگری را نمی پسندند.

این سگها نیز به اسهال و استفراغ ویروسی حساس هستند و بایستی در ۲ ماهگی واکسینه شوند. (گرچه که طبق رسم غلط بجای اینکار بینی آنها را می سوزانند) همچنین بطور سنتی گوش و دمهای آنها را در تولگی باز هم به شیوه غلط می برند.

همانطور که گفته شد چون اهمیتی به ثبت این نژاد و خالص سازی آنها داده نشده است خصوصیات بدنی استانداردی ندارند.

برداشته شده از : bahdam.blogfa.com

مطالب مشابه:

سگ گرگ

نژاد اصیل ایرانی سالوکی

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 4,116 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad