• Ad not found

به سگ خود مسلط باشید


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
به سگ خود مسلط باشید

مخصوصا سگهای نگهبان نیاز دارند که یک صاحب داشته باشند. و این صاحب بایستی به سگ برتری و اقتدار داشته باشد. این لازمه حرف شنوی سگ است.

.

روش اصلی برای تثبیت رهبری شما در مقابل سگتان این است که برای چیزها و یا کارهایی که از شما توقع دارد شما هم از او کاری بخواهید. سگ شما در روز پاداشهای زیادی از شما دریافت می کند و شما بدون اینکه متوجه باشید آنها را به رایگان در اختیار او قرار می دهید مانند: غذا، بیرون رفتن و قدم زدن، توپ بازی، نوازش.

.

حتی اگر سگ شما فقط یک فرمان ساده  مانند ” بیا ” را آموخته باشد، کافی است تا شما از آن استفاده کنید و به او یادآوری کنید که شما رهبر گروه می باشید.  بیاد داشته باشید که شما باید تاثیر قویتر بودن را روی سگ داشته باشید تا اینکه سگتان بر روی شما تاثیر بگذارد و این را فقط با تثبیت رهبری بدست خواهید آورد.

.

صاحب باید در هر شرایطی قدرت خود را ثابت کند و از فرمان خود کوتاه نیاید و به دلخواه سگ عمل نکند، اما نباید هیچگونه تنبیه بدنی انجام شود، زمانی سگ فرمان پذیر است که ترسش از صاحب به علت قدرت و علاقه باشد. اما صاحب باید خود اولین فردی باشد که به قوانین تعیین شده عمل کند و تمام افراد خانه نیز باید از آن پیروی کنند، چند نمونه از اعمالی که سبب می شوند صاحب در حالت رهبر قرار گیرد:

۱_ قلاده  گردنی داشتن بصورت مداوم از ۲ ماهگی.

قلاده گردنی توله سگ نگهبان

۲_ محدود کردن سگ از سن ۳ ماهگی  برای آموزش دفع و شناخت محدوده و قبول تنها ماندن برای چندین ساعت در خانه و یا اطاق.

۳_ تغذیه سگ در ظرف، زمان و مکان مشخص.

غذا دادن به توله سگها

۴_ تغییر ندادن غذای سگ در زمان لجبازی و غذا نخوردن.

۵_ سگ باید نسبت به صاحب حرف شنویی مطلق داشته باشد، اما این اطاعت نباید همراه با ترسی نمایان در فیزیک ظاهری حیوان باشد. یعنی نباید در زمانی که سگ همراه صاحب است و یا فرمانی داده می شود گوش افتاده (در سگهایی که گوشها افراشته دارند) دم در بین پاهای عقب، سر پایین و بدن به زمین نزدیک باشد. این حالات زمانی ایجاد می شود که سگ اطمینان لازم را به صاحب خود ندارد و علت آن بیشتر تنبیه بدنی و فریادهای مداوم است.

ترسیدن سگ تنبیه بدنی

۶_ از بین نبردن قانونها.  یعنی اگر قرار است سگ برروی مبل ننشیند در هیچ حالتی این اجازه نباید داده شود.

۷_ ندادن جایزه و خوراکی تشویقی بدون انجام فرمان (سگی که همیشه بصورت رایگان تشویقی دریافت می کند، دلیلی نمیبیند که بخواهد فرمانی را برای گرفتن تشویقی انجام دهد)

آموزش سگ با تشویق

۸_ در زمانی که سگ رفتارهای خشن از خود برای ترساندن و بدست آوردن قدرت نشان میدهد کوتاه نیایید و نترسید. مثلا زمانی که درحال شانه کردن سگ هستید وقتی حیوان خرناس می کشد و دندانش را نشان میدهد، اگر شما دست خود را عقب بکشید سگ می فهمد که از شما قوی تر است و بصورت مداوم از این روش سوء استفاده می کند و حتی ممکن است شما را گاز بگیرد.

۹_ سگ باید بیاموزد همقدم با صاحب حرکت کند، سگی که رها شود و یا اجازه پیدا کند جلوتر حرکت کند و به هر سمت که می خواهد صاحب را دنبال خود بکشد، این رفتار سبب خودمختاری و سرکشی حیوان می شود.

آموزش و تربیت سگها قدم زدن

۱۰_ تنبیه تنها باید همراه با بیان محکم و قوی اسم سگ، کلمه نه و در نهایت اسپری کردن آب با آبپاش به صورت سگ است و این سه حرکت باید درپی هم انجام شوند تا نتیجه مطلوب داشته باشند.

مجموعۀ این باید و نباید ها سبب تسلط صاحب بر سگ می شود.

.

مطالب مرتبط:

تغذیه سگهای خانگی

 ابزارهای تربیت سگ

چگونه سگ مهاجم تربیت کنیم

تعداد بازدید از این صفحه : 799 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3