• Ad not found

شترمرغ


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
شترمرغ

شترمرغ یا ostrich پرنده بزرگ آفریقایی است که بتازگی بصورت پرورشی در همه جای دنیا یافت می شود.

شترمرغ هم خودش بزرگترین پرندهٔ دنیاست و هم تخم آن از هر پرنده دیگری بزرگتر است.


از نظر زمین شناسی، يك ميليون سال از زمانيكه شترمرغها به آفريقا مهاجرت كرده و در آنجا اقامت گزيدند می گذرد.

.

نگهداری و  پرورش شتر مرغ بخاطراستفاده از پرهای آنها که کاربرد زینتی دارد و در صنعت پوشاک هم استفاده می‌شود،  پوست آنها که برای تولید چرم استفاده می شود و همچنین گوشت شان در همه جای دنیا مرسوم شده است.

.

در شترمرغ ها جنس نر و ماده کاملا از هم قابل شناسایی هستند.  نرها  پرهای سیاهی دارند و انتهای پرها و بال‌های آن سفید است، همچنین  دم سفید رنگی دارند.نرها جثه بزرگتر و جلوه بیشتری دارند.  ولی شتر مرغهای ماده کمی کوچک جثه تر با پرهای  قهوه‌ای هستند. پوست گردن و ران  شترمرغ‌های نر آبی خاکستری است  در حالی که در شترمرغ ماده مایل به صورتی و خاکستری است که بسته به گونه شترمرغ دارد.  سر و گردن شترمرغ ها در هر دو جنس بدون پر و کاملا لخت است. قد شتر مرغها تا بالای سر بالغ بر دو متر می شود و حدود ۴۰ – ۴۵ سال عمر می کنند.  این پرنده بصورت گروهی زندگی می کند.

.

.

جوجه‌های شترمرغ پرهای حنایی و لکه‌های قهوه‌ای پر رنگ دارند. در اولین سال زندگی، جوجه‌ها در هر ماه  ۲۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

http://ostrichproducersofontario.com/wp-content/uploads/2012/06/ostrich_fam.jpg

گونه های مختلفی از شتر مرغ وجود دارد از جمله:

شترمرغ سیاه (S. c. australis)

شترمرغ گردن‌ قرمز (S. c. camelus) پرتعداد ترین نوع شترمرغ که بزرگ‌ ترین و سریع‌ ترین پرنده روی زمین است.

شترمرغ ماسائی (S. c. massaicus)  پرهای کوچکی به رنگ نارنجی روشن بر روی سر، گردن و ران‌هایشان دارند.

شترمرغ سومالی: (S. c. molybdophanes) که گردن و ران آن‌ها سربی‌ رنگ است و  برخلاف دیگر شترمرغ‌ها گله‌ای زندگی نمی‌کند بلکه بیشتر تنها یا جفتی دیده می‌شوند.  برخی این شترمرغ را گونهٔ مجزایی محسوب می‌کنند.

.

در آفریقا، شترمرغ‌ها در فصل خشک اقدام به تخم گذاری می‌کنند. نر با پاهای خود خراش‌هایی در زمین ایجاد می‌کند و ماده همراهش در حفره‌های پدید آمده تخم‌های خود را می‌گذارد. دیگر ماده‌ها نیز تخم‌های خود را در همین حفره‌های روی زمین قرار می‌دهند. هم نر هم ماده مسئولیت نگهبانی از تخم‌ها را بعهده می گیرند. تخم ها بعد از شش هفته باز می شوند.  تخم‌های بدون مراقب، براحتی شکار کرکس‌ها و دیگر حیوانات قرار می گیرند. با اینحال  در طبیعت  کمتر از ۱۰ درصد کل تخم ها سالم باقی می مانند.

.

شترمرغ ماده درفصل بهار به صورت یک روز در میان تخمگذاری کرده و حدود ۱۵ تخم می‌گذارد. وزن تقریبی هر تخم یک کیلو و نیم است. شترمرغ ماده در فصل تخم‌گذاری بسیار خشمگین و عصبانی می شود  و به مزاحمین با لگد حمله میکند.

.

 

مقالات دیگر:

 

پرورش بلدرچین

پرورش مرغ شاخدار

پرورش قناری

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,894 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3