• Ad not found

شناسایی مارها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
شناسایی مارها

افراد با تجربه با دیدن یک مار ، نوع و اسم آنرا می شناسند و بنابراین می دانند که سمی و یا غیر سمی است. ولی افرادی که در شناسایی مارها تجربه کافی ندارند نیز می توانند با دیدن خصوصیات زیر در مارها، حداقل سمی بودن و یا غیر سمی بودن آنرا تشخیص بدهند.

در ضمن این مطلب در مورد مارهای ایالات متحده نوشته شده است و در مناطق دیگر ممکن است کمی تفاوت داشته باشد.
.
برای شناسایی مارها از خصوصیات زیر استفاده می شود:
طول
شکل بدن
شکل سر و گردن
رنگ و طرح
بافت فلس ها
شکل مردمک
فلسهای زیر دم

.

.

طول و اندازه:

اولین قدم برای شناسایی مارها مشخص کردن اندازه آنهاست. اکثر مارهای ایالات متحده از ۷ اینچ تا ۶ فوت و بعضی حتی بیشتر رشد می کنند. اندازه مارها بسته به نوع گونه آنهاست. مارها را از لحاظ اندازه به سه دسته تقسیم می کنیم: کوچک ( ۷ تا ۱۵ اینچ)، متوسط ( ۱۸ اینچ تا ۳ فوت ) و بزرگ ( بیشتر از ۳ فوت ).

شناسایی مار سمی و غیر سمی

.

شکل بدن:

مورد دیگر که باید در شناسایی مار دقت کنید شکل بدن است. شکل بدن مار از سر تا دم تغییر میکند. ببینید مار ظریف و باریک و لاغر است ( Slender ) ، معمولی مثل همه مارهاست ( Typical )  و یا چاق و تپل و کوتاه است ( Stout ).

البته اکثر اوقات این تشخیص ممکن است سخت باشد. شکل مارها بسته به منطقه ای است که در آن مار دیده می شود. از آنجاییکه مارها طعمه خود را می بلعند، شکل بدنشان بعد از غذا خوردن ممکن است تغییر کند و یک مار لاغر ممکن است چاق بنظر بیاید. شکل بدن مار در شناسایی آن اهمیت زیادی دارد.

شکل بدن مارها

.

سر و گردن:

شکل سر و گردن نقش مهمی در شناسایی مار ایفا می کند. یک مار میتواند یک سر متوسط داشته باشد که کمی از گردن بزرگتر است، یک سر پهن داشته باشد که کاملا از گردن بزرگتر است و  یا بنظر برسد که اصلا گردن ندارد یعنی پهنای سر و گردن مثل هم باشد.

.

.

مارها ممکن است سر کاملا  گرد و مدوری داشته باشند و یا سری داشته باشند که بنظر کم و بیش  گرد باشد  و  یا کلا سر مثلث شکلی  داشته باشند.  بسیاری مردم فکر می کنند که مارهای سمی سر مثلی دارند و مارهای غیر سمی سر گرد دارند ولی این درست نیست. گرچه اکثر مارهای سمی سر مثلثی دارند ولی بعضی شان هم ندارند و همچنین بسیاری از مارهای غیر سمی سر مثلثی دارند.

شکل سر مارها

.

رنگ و طرح:

مارها رنگ ها و طرح های گوناگونی دارند به همین دلیل است که برای شناسایی مارها، دانستن رنگ و طرح آنها اهمیت دارد. الگوهای طرح مارها به شکل های  خطوط رنگی،  لکه لکه، راه راه ، زیگزاگ و یا کلا بدون طرح است.

.

شکل فلس ها:

شکل فلسهای یک مار می تواند به شکل نرم ( smooth  که در ظاهر گرد و براق دیده می شود ) و یا زبان مانند ( keeled  که در ظاهر براق و مثلثی شکل دیده می شود ) باشد. فلس بعضی مارها هم بین این دو حالت است.

.

شکل فلس مارها

شکل مردمک:

اگر بتوانید بدون نزدیک شدن به مار شکل مردمکش را تشخیص دهید، می بینید که مار یا دارای مردمک عمودی مانند گربه است و یا مردمک گرد دارد. در ایالات متحده ، سمی بودن مارها را از روی شکل مردمک می توان فهمید ، بطوریکه  مارهای سمی  مردمک بیضوی دارند درحالیکه مارهای غیرسمی دارای مردمک گرد هستند. در این میان  مار سمی  Coral که مردمک گرد دارد مستثنی است.

شکل مردمک مارها

فلس های زیر دم:

فلسهایی که دقیقا زیر دم قرار دارند راه خیلی خوبی برای شناسایی سمی و غیر سمی بودن یک مار هستند. این فلسها ممکن است یک ردیفه یا دو ردیفه باشند. تمام مارهای غیر سمی فلسهای دو ردیفه دارند در حالیکه فلسهای زیر دم مارهای سمی در یک ردیف قرار دارند.

باز هم مار سمی Coral  این قانون را نقض می کند و مانند مارهای غیر سمی ، فلس دو ردیفه دارد. فلسهای زیر دم مار افعی (Rattlesnake ) یک ردیفه است ولی در انتهای دم دو ردیفه می شود.

فلس زیر دم

.

منبع:  sensationalserpents

.

همچنین بخوانید:

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,601 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad