• Ad not found

رام کردن طوطی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
رام کردن طوطی

منظور از رام كردن طوطی، که پرنده ای بسيار عاطفي و باهوش است مطيع كردنشون است و در واقع ما می خواهیم آنها با ما دوست باشند.

با خرید یک طوطی شما انتظار دارید که او نقش رفیق و همدم را برای شما  بازی کند و قرار نیست از شما بترسد. پس هدف از رام کردن طوطی ، رفاقت و دوستی با پرنده است و منظور وادار کردنش به انجام حرکات نمایشی و گفتن کلمات برای سرگرمی اطرافیان نیست.

.

اگر از یک پرنده فروش بخواهید که طوطیتون رو براتون رام کنه با کمال میل و ظرف ۲۴ ساعت این کار رو براتون انجام می ده! اما چطوری؟ به  روش ترسوندن و  فشار آوردن به پرنده. پس پرنده شما ، پرنده سیرک نیست و شما انتظار دارید که کارهای جالبی را که برای شما انجام میده از روی میل باشه نه ترس.

.

 باید بدونید که روش اصولی برای رام کردن طوطی سانان بسیار لطیف و تدریجیه. ایجاد حس اعتماد، دوستی و رفاقت در طوطی نسبت به صاحبش فقط و فقط با حوصله و ملایمت بدست می یاد.

آموزش طوطی

 شما باید حوصله داشته باشید و در مدت چند ماه طوطیتون  را رام کنید. قبل از گفتن روش به چند نکته زیر توجه کنید:

.

 –  طوطی ها معمولا تمایل ندارند با چندین نفر دوست باشند ولی شما می تونید با دادن آگاهی لازم به اعضای خانواده تان در مورد اینکه چطور با طوطی ارتباط خوبی برقرار کنند، کاری کنید که آنها هم بتونند حداقل ارتباط لازم را با پرنده داشته باشند که در نبود شما از پرندتون  مراقبت لازم بعمل بیاد.

.

* از کارهای غیر اصولی مثل گرفتن طوطی با دست و حوله ، یا ترسوندن طوطی جدا پرهیز کنید که جز عصبی شدن و ترس بیشتر هیچ فایده دیگه ای نخواهد داشت.

روش تربیت طوطی ها

.

 –   نگهداری بیش از یک پرنده در یک قفس کار حرفه ای هاست و برای شما و در منزل باعث می شه شما موفق به رام کردنشون نشید  یا کارتون بسیار سخت و طاقت فرسا بشه. پرنده ای که همنوع خودش رو ببینه و باهاش ارتباط برقرار کنه، دیگه به خوبی با انسان دوست نخواهد شد. پس رام کردن چند پرنده در کنار هم منتفی هست .

نگه داشتن چند طوطی کنار هم

نگهداری طوطی ها با هم

در مراحل رام کردن استفاده از دستکش و امثال اون ممنوعه. دستکش هم استرس بیشتری به طوطی وارد می کنه و هم باعث می شه طوطی بعدها دست بدون دستکش رو نپذیره و بهش حمله ور بشه. پس شما باید با دست بدون محافظ مراحل رام کردن رو انجام بدین.

رام کردن طوطی ها

.

مراحل رام کردن طوطی:

 > وقتی طوطی تازه خریداری شده را تازه  به خونه آورده اید تا مدتی کاری باهاش نداشته باشید. فقط آب و غذا و مراقبتهای اولیه رو انجام بدید و مراقب سلامتیش باشید. از دور و خیلی ملایم هم باهاش صحبت کنید و سوت های ملایمی براش بزنید. هروقت کنارش راه می رید اصلا حرکات ناگهانی و سریع انجام ندین. خیلی ملایم باهاش برخورد کنید تا اعتمادشو جلب کنید.

مراحل رام کردن و دستی کردن طوطی

> بنابراین طوطی را در یک جای خلوت خونه تنها نگذارید جایی باشه که اعضای خونه زیاد از کنارش رد بشن و اکثر اوقات روز اعضای خانواده رو ببینه. باهاش حرف بزنید ولی همونطور که گفته شد بهش کاری نداشته باشید و سعی نکنید بهش دست بزنید.

مکان نگهداری طوطی در منزل

آموزش طوطی در خانه

 >  حالا بعد از این یک هفته کم کم سر به سرش بگذارید. اول غذا دادن با دست رو امتحان کنید.  از بیرون قفس و نزدیک چوب نشیمنگاهش یک تیکه سیب  وارد قفس کنید. بی حرکت باشید و یک مقدار آروم باهاش صحبت کنید. باید اینقدر صبوری به خرج بدید تا بیاد و سیب رو بگیره. این کار رو برای چندین روز انجام  بدید.

.

بعد از مدتی که احساس کردید طوطی شما دیگه مشکلی با این قضیه نداره  وقتش رسیده که در قفس رو باز کنید و این بار سیب رو ببرید داخل قفس که بیاد و بگیره. این کار رو هم  چند روز تکرار کنید تا  طوطی به این کار عادت کنه.

غذا دادن به طوطی با دست

>  حالا که طوطی به شما خو گرفت ، نوبت به بیرون آمدن طوطیه. ولی قبلش حتما باید طبق قاعده،  شاه پرهای طوطی  کوتاه شده باشه.

روش جدید چیدن پرهای طوطی

در بالای قفس رو باز کنید که طوطی بیاد بیرون از قفس. این کار رو چند روز تکرار کنید تا ترسش بریزه، در همون زمانی که روی قفس هست سعی کنید بهش نزدیک بشید و بهش با دست سیب  یا  تخمه بدید.

بیرون آوردن پرنده از قفس

بیرون آوردن طوطی از قفس

> حالا باید سعی کنید نوازشش کنید. نوازش باید از منقار طوطی شروع بشه. اگر گاز گرفت دستتون رو نکشید و فریاد هم نزنید. لازمه که درد رو تحمل کنید تا خودش رها کنه. اینطوری به مرور گاز گرفتن رو ترک می کنه. باید این مرحله رو هم چندین روز انجام بدین که ترسش کاملا بریزه.

چرا طوطی ها گاز می گیرند؟

گاز گرفتن طوطی

 ۷-  حالا نوبت لمس کردن سر طوطیه! سعی کنید آروم روی سرش رو لمس کنید.

نوازش کردن طوطی

.

 روی دست آوردن

 این  فکر که طوطی های رام حتما روی دست خواهند آمد کاملا غلطه. طوطی های رام  باید روی دست آمدن را آموزش ببینند. طوطی علم غیب نداره که بدونه منظور شما از اینکه دستتون رو جلوش می برید اینه که بیاد روی دست شما بشینه. گاهی اوقات می شه به سادگی و با نزدیک کردن دست و فشار دادنش به سینه طوطی این کار رو انجام داد و گاهی لازمه به روش خاصی طوطی شما یاد بگیره که روی دست شما بیاد.

روی دست آوردن طوطی

.

مطالب مفید دیگر را هم بخوانید:

.

جیغ زدن طوطی ها

کمبود محبت طوطی ها

آموزش حرف زدن به طوطی

نوید
این مطلب توسط :
نوید برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,973 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3