• Ad3

طوطی کوتوله


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
طوطی کوتوله

کوتوله ها پرندگان خانگی بسیار محبوبی هستند. طول عمر طوطی برزیلی حدود 15 تا 20 سال و برخی نیز معتقدند که این پرنده می­تواند تا 30 سال زندگی کند.

دشواری تعیین سن پرنده سبب شده است که طول عمر پرندگان وارداتی از خارج را نتوان تعیین کرد. البته این امر در مورد پرورش دهندگانی که طوطی خود را از پرورش دهندگان ایرانی تهیه می­کنند  تعیین سن آن­ها به راحتی امکان پذیر است، با این وجود بهتر است تولید کنندگان این نوع طوطی بر روی پای جوجه حلقه­ای فلزی قرار دهند و تاریخ تولد پرنده را روی آن حک کنند که در این صورت می­توان از سن پرنده اطلاع دقیقی به دست آورد و با این کار اعتماد خریدار جلب گردیده و صاحب پرنده اطلاع دقیقی از سن پرنده خود خواهد داشت.

.

طوطی برزیلی در زبان فارسی نام­های متعددی دارد ، طوطی کوتوله،لاو برد Lovebird و نام آلمانی آن die Unzertrennlichen   و  نام فرانسوی آن «  les Inséparables » است. نام علمی  این پرنده آگاپورنیس «Agapornis» است که از دو کلمه لاتینی  آگاپین «agapein» به معنی عشق و اورنیس «ornis» به معنی پرنده ترکیب شده است. این پرنده را در زبان عربی «طیورالحب» و در زبان عامیانه به آن «البرکادیلو» می گویند.

طوطی برزیلی

.

طوطی برزیلی پرنده­ ای کوچک است که اندازه آن بین ۱۳ تا ۱۷ سانتی متر و وزن آن بین ۴۰ تا ۶۰ گرم است. این طوطی کوچک­ترین نوع طوطی است و از مشخصات آن ضخامت بدن، کوتاهی دم، تیزی و بزرگی نسبی منقار می­باشد. در طبیعت این پرنده به رنگ سبز است، اما گونه اهلی آن رنگ­های بسیار متنوعی دارد. برخی از گونه­های طوطی برزیلی در اطراف چشم یک حلقه سفید دارند و برخی فاقد این حلقه می­باشند.

.

چهار گونه از این پرنده حلقه­ای سفید رنگ در اطراف چشم خود دارند که این چهار گونه عبارتند از: طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی سیاه گونه، طوطی برزیلی نقابدار و طوطی برزیلی لیلیان.

پنج گونه باقیمانده که عبارتند از: طوطی برزیلی ماداگاسکار، طوطی برزیل صورت قرمز، طوطی برزیلی صورت هلویی، طوطی برزیلی آبسینیان Agapornis taranta و طوطی برزیلی سوین درین swindernianus فاقد حلقه مذکور می­باشند.

.

زادگاه این پرنده قاره آفریقا است و از آن جا به سایر نقاط جهان برده شده است. طوطی برزیلی جزو پرندگان زینتی محبوب خانواده­ ها به شمار می­رود و اروپاییان به آن مرغ عشق می­گویند و این تسمیه به علت این است که این پرنده به صورت جفت نگهداری شده و تمامی وقت خود را در کنار یکدیگر گذرانده و رابطه­ ای بسیار صمیمی بین نر و ماده وجود دارد و یک جفت معمولاً تا آخر عمر با یکدیگر زندگی کرده و نر و ماده برای ساعت­های طولانی کنار یکدیگر نشسته و بال­های یکدیگر را تمیز و آراسته می­کنند.

طوطی برزیلی آبسینیان

در طبیعت این پرندگان در گله­ های کوچکی زندکی کرده و از میوه، سبزیجات، گیاهان سبز و بذر گیاهان تغذیه می­کنند. طوطی برزیلی بال سیاه علاوه بر مواد فوق بر حشرات و میوه انجیر نیز تغذیه می­کند. برخی از پژوهشگران معتقدند که طوطی برزیلی سیاه طوقی از انجیر محلی خاصی تغذیه می­کند و اهلی کردن آن دشوار است، زیرا که امکان تهیه انجیر وحشی مورد نیاز آن مقدور نمی باشد. لذا پرورش این گونه  طوطی در سایر مناطق جهان مرسوم و متداول نیست. سایر گونه­ های طوطی برزیلی به راحتی در سایر کشورها پرورش داده می شوند و از جمله گونه­ هایی که در کشور ما پرورش آنان رایج و متداول است می­توان از طوطی برزیلی فیشر، طوطی برزیلی صورت هلویی و طوطی برزیلی نقابدار نام برد.

پرورش طوطی برزیلی در خانه

بسیاری از علاقه مندان به پرورش ونگهداری پرندگان زینتی اخیراً به پرورش ونگهداری از طوطی برزیلی روی آورده اند . پرورش این پرندگان زیبا و رنگین باعث شادی و فرح بخشی کودکان می گردد. این پرندگان نیازهای زیادی ندارند و تامین یک قفس مناسب و جا دار و غذای روزانه و رعایت اصول بهداشتی می تواند تمامی خواسته های این پرنده را تامین کند . این پرنده رفتاری بسیار مسالمت آمیز و دوستانه داشته و معمولاً به صاحب خود آسیبی نمی رساند.

.

منبع : پرورش، نگهداری وبیماری های طوطی برزیلی ، تالیف دکتر احسان مقدس، >> خریداری کتاب از اینجا

.

همچنین بخوانید:

درباره طوطی برزیلی

تعداد بازدید از این صفحه : 1,494 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3