• Ad not found

طوطی عروس هلندی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
طوطی عروس هلندی

در بین طوطی سانان عروس هلندی یا Cockatiel با نام علمی (Nymphicus hollandicus) جایگاه ویژه ای در بین خانواده ها دارد. محبوبیت این پرنده به سبب زیبایی سر و تاج رنگی اش و اهلی و دست آموز شدنش است .

عروس هلندی مانند اکثر طوطی ها بومی استرالیاست که در سال های 1800 میلادی به اروپا وارد شده است.

.

عروس هلندی پرنده ای معاشرتی است و به توجه زیادی نیاز دارد و اگر به او بی توجهی کنید از روی بی حوصلگی شروع به جیغ کشیدن می کند. کوکاتیل کنجکاو ولی شیرین است و کمتر از  طوطی های بزرگ ، خرابکاری می کند.

.

اگر میخواهید کوکاتیل بخرید یکی را پیدا کنید که از جوجگی از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده و دستی و خانگی است . این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. البته این گونه پرنده ای قطعا به انسان وابسته شده و نیازش به توجه انسان بیشتر است.

پرنده ای که اینطور نشو و نمو کرده حتی می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس کمتری به برقراری ارتباط با شما می کند.

.

.

عروس هلندی ها در چندین  نوع رنگ مشاهده می شوند (در واقع آنها دارای گونه های بسیار زیادی اند که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های زیر رایج ترین گونه ها هستند) :

 

  • صدفی:

با رنگ خاکستری روشن  و زمینه سفید .  دارای سر زرد و گونه های نارنجی

  • خاکستری:

بدن خاکستری  با زمینه سفید در بال ها، سر زرد  و گونه های نارنجی. پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند.

  • نقره ای:

بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن به رنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

  • لوتینو  Lutino:

بدن و سر زرد ولی رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید.  گونه ها نارنجی روشن

عروس هلندی لوتینو

  • دارچینی:

رنگ  بدن بسیار روشن و اغلب به رنگ قهوه ای روشن می باشد. سر همان  رنگ زرد را دارد و گونه ها به رنگ نارنجی

  • زرد کمرنگ:

از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

  • ابلق:

اکثرا  بدن زرد یا سفید دارند و تعداد کمی ابلق (رنگ بال ها خاکستری)  هستند . نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق

  • صورت سفید:

رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری است با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

.

چنانچه مایلید به عروس هلندی خود سخن گفتن بیاموزید به سه چیز توجه کنید:

  • حوصله ،  تکرار ،  پاداش

پرنده تان را بر روی انگشتتان گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدای ملایم و مهربان بیان کنید. به کرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید.

جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر باشد  و چندین بار در روز تکرار شود. در صورتی که او سعی کرد تا کلمه را تکرار کند با دادن جایزه و یا یک غذای خوشمزه از پرنده قدردانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از پت شاپ ها تهیه کنید.

آموزش حرف زدن به عروس هلندی

.

یکی از مسائلی که در مورد عروس هلندی  باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. پرنده نر در حدود یک تا دو سالگی به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید حتی اگر دست آموز هم باشد  این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید چون این حالت پس از مدتی از بین می رود ولی پرنده مدتی در حالت اندوه فرو می رود.

.

ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نیست.

کوکاتیل ها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

عروس هلندی نر یا ماده

عروس هلندی را با یک رژیم متنوع حاوی بذر گیاهان، دانه های آماده بازاری، میوه و سبزیجات تغذیه کنید. آنها همچنین از بیسکویت، نان، ماکارونی و خلاصه هر چیزی که خودتان می خورید استقبال می کنند ولی از دادن چربی زیاد، شکر و نمک خودداری کنید.

.

مقاله:

.

عروس هلندی مانند بقیه طوطی ها دوست دارد از قفس بالا برود بنابراین برایش  قفسی بخرید که براحتی بتواند از آن بالا رفته و بال های خود را بکشد. بخاطر داشته باشید این پرنده دارای دم بلندی است و آنها به فضای کافی برای حرکت در قفس بدون آنکه دمشان آسیب بیند نیاز دارند.

عروس هلندی به بیرون قفس بودن و همراهی با صاحبش علاقه خاصی دارد. البته اگر در خانه خود سگ یا گربه نگاه می دارید باید مراقب باشید که پرنده به هیچ عنوان در دسترس آنها نباشد.

تغذیه عروس هلندی

پرواز آزادانه برای هیچ پرنده ای در داخل اتاق خوب نیست. آنها در هنگام پرواز ممکن است به دیوار، پنجره یا اسباب اثاثیه منزل برخورد نموده و آسیب ببینند.

عروس هلندی معمولا پرنده مقاومی در برابر بیماریهاست ولی بزرگترین خطر برای این پرنده سرماخوردگی است. دمای مناسب برای این پرنده همان دمای اتاق است حدود ۲۰ درجه سانتیگراد.

 منبع: فربد پتس بلاگفا

.

همچنین بخوانید:

.

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 5,937 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3