• Ad not found

عقیم سازی حیوانات خانگی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
عقیم سازی حیوانات خانگی

بسیار از زبان دامپزشکان این توصیه را شنیده اید که حیوان خانگی خود را عقیم کنید.

دامپزشکان دلایل این توصیه را بهبود مشکلات رفتاری و سلامتی حیوان ذکر می کنند. ولی عقیم سازی البته مخالفانی هم دارد.

.

بعضی از مخالفان  به این نکته  اشاره می‌کنند که در صورت عقیم‌سازی حیوانات، به تدریج نسل آنها رو به کاهش گذاشته و حتی منقرض می‌شود. البته احتمالا در این بحث ، حیوانات وحشی و آنهایی که در حیات وحش زندگی می‌کنند مد نظر است که در خطر انقراض قرار دارند.

.

همچنین عده ای معتقدند که عقیم سازی، دستکاری در طبیعت حیوان است. در اینجا بحث عقیم‌سازی حیوانات، در مورد حیوانات خانگی، و عمدتا در مورد سگ و گربه مصداق دارد.

.

در پاسخ به این دسته مخالفان باید بگوییم که بسیاری از انواع نژادهای موجود، ساخته دست بشر بوده و به هیچ عنوان زندگی آزاد یا در طبیعت ندارند و متاسفانه و یا خوشبختانه احتمال انقراض نسل آنها تا هنگامی که پرورششان برای عده ای سود آور است بسیار کم است.

عقیم سازی حیوانات خانگی

حیوانات رفتارهای جنسی را با توجه به غریزه صرف انجام می‌دهند. بسیاری از آنها فصل جفتگیری دارند و در خارج از آن فصل رفتارهای جنسی بروز نمی دند. آنچه حیوان انجام می دهد کاملا غریزی بوده و صرف لذت بردن جنسی در آنها مانند انسان مطرح نیست و در صورت عقیم‌سازی، احساس ناتوانی جنسی نخواهند داشت و عدم وجود توانایی‌ها و گرایشات جنسی پیامدهای افسردگی و سرخوردگی در پی نخواهد داشت. در عین حال افسردگی مانند آنچه در انسان رخ می دهد نیز در حیوانات چندان مصداق ندارد.

.

همواره توصیه شده عقیم‌سازی در سنین قبل از بلوغ انجام شود. در این صورت حیوان از همان ابتدا خنثی خواهد بود و هیچگاه احساس نمی‌کند که در حق او اجحاف شده است. حتی اگر عقیم سازی بعد از بلوغ نیز انجام شود، به دلیل فقدان هورمونهای جنسی ، حیوان دیگر تمایل و کشش جنسی نخواهد داشت.

عقیم سازی سگها

در اروپا و امریکا، حیوانات خانگی بنا بر دلایلی که ذکر می شود عقیم می‌شوند و این عقیم‌سازی در دوران پیش از بلوغ خواهد بود. در بعضی مناطق هیچ فردی (جز پرورش دهندگان) اجازه ندارد حیوان عقیم نشده نگهداری کند. این قانون البته جامعیت ندارد.  دلایل مختلفی برای عقیم‌سازی وجود دارد که در اکثر آنها  منفعت حیوان هم مدنظر قرار گرفته شده است.

.

بسیاری از گربه‌ها و یا سگ‌ها که از بچگی در کنار شما زندگی کرده‌اند توانایی مراقبت از خود را در محیط خشن و خطرناک خارج از خانه ندارند. در مورد گربه ها در فصل جفت گیری و در مورد سگها زمانی که فحل می‌شوند یا حیوان فحلی در مجاورت خانه شما وجود داشته باشد، رفتارهای عصبی از خود نشان داده، و به شدت هیجان زده و عصبانی هستند و اشتهای خود را از دست می دهند.  اصوات ناله مانند و یا حالتی مانند جیغ زدن ( در مورد گربه ها) بروز داده و در اولین فرصت ممکن است خانه را ترک کنند و اینبار دیگر حتی به حرف شما هم گوش نخواهند داد و راه خیابان را در پیش خواهند گرفت. عقیم‌سازی سبب می شود حیوان شما خوش اخلاق‌تر باشد، رفتارهای جنسی ناپسند را با دسته مبل یا پای افراد یا به هر طریقی از خود نشان ندهد و سلامت او حفظ شود.

عقیم سازی گربه ها

درصد زیادی از سگ‌های ماده ، در سنین بین ۷ تا ۱۱ سال درگیر تومورهای پـسـتانی می‌شوند. عقیم‌سازی در قبل از بلوغ تا درصد زیادی، احتمال رخداد این تومورها را کاهش میدهد. حال آنکه اگر عقیم سازی بعد از اولین فحلی انجام شود،  هنوز در  ۱۰% سگها احتمال ابتلا وجود دارد  و با عقیم‌سازی پس از دومین فحلی تا ۳۰% احتمال درگیری به سرطان پستان وجود دارد .

بسیاری از حیوانات نر تومورهایی دارند که به دلیل وجود هورمورن های جنسی گسترش می‌یابند. در عین حال از مهمترین درمان های بزرگ شدگی خوش خیم پروستات هم عقیم سازی است.

بزرگ شدگی پروستات در سگها

دوران آبستنی، برای بسیاری از سگ‌ها و گربه‌های ماده دوران پر ریسک و خطری است. اگر  عدم مراقبت کافی و یا کمبودهای تغذیه‌ای را هم در نظر بگیریم، حیوان در هر دوره حاملگی آسیب زیادی را متحمل شده و از طول عمر او کاسته خواهد شد. همچنین به دنبال فحلی، احتمال ابتلا حیوان به بیماری‌های رحمی و هورمونی وجود دارد و چون این بیماری‌ها اغلب همانند اندومتریت و پایومتر بدون علامت اولیه هستند، گسترش پیدا می‌کنند و وخیم می‌شوند و حتی جان حیوان را تهدید می نمایند.

منبع: ایران اسپورت داگز دات کام

.

بیشتر بدانید:

تلاش دامپزشکان برای نجات گونه های در حال انقراض حیات وحش
مقایسه سگ نر و ماده برای نگهبانی و گارد
تغییرات رفتاری که با بالا رفتن سن در سگ ها دیده می شود
قوانین نگهداری سگ در اروپا و امریکا
چگونه از گربه باردار مراقبت کنیم

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,105 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3