• Ad not found

غذاهای خشک برای حیوانات چگونه ساخته میشوند.


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
غذاهای خشک برای حیوانات چگونه ساخته میشوند.

هرگز فکر کرده اید که غذاهای خشک حیوانات خانگی چگونه درست می شوند؟

چگونه این غذاها به شکل گلوله یا مربع، به شکل جوجه و ماهی شکل داده میشوند تا غذایی با رنگ و طعم دلخواه حیوان شما فراهم شود؟


بخوانید تا بدانید:

فرایند شکل دهی قالب زنی نام دارد ولی اول بیایید با ترکیب مواد غذایی شروع کنیم:

چگونه مواد غذایی با هم ترکیب می شوند؟

وقتی به فروشگاه مواد غذایی حیوانات می روید یا در وب سایت جستجو می کنید صدها نوع غذا با مارکهای تجاری مختلف مشاهده می کنید. هر یک از این محصولات بر اساس فرمول ارائه شده از یک کمپانی ساخته شده اند. کمپانی این دستوالعمل را از سازنده غذا دریافت می کند و بر اساس آن مواد را مخلوط کرده ، می پزد و بسته بندی می کند.

.

با اینکه هر مارک تجاری دستورالعمل مخصوص خود را دارد، باید استاندارد هایی را که توسط سازمان رسمی کنترل مواد غذایی امریکا ( AAFCO)  تعیین شده را رعایت کند. در همه غذاها با هر نوع مواد و دستوالعملی، تعادل مواد غذایی رعایت می شود بطوریه همه نیازهای غذایی حیوان تامین میشود.

منابع اصلی تامین پروتئین غذا عبارتند از: گوشت گوساله، جوجه، تخم مرغ. با اینحال حبوبات، غلات و ویتامینها و املاح و آنتی اکسیدان ها نیز به غذا اضافه می شوند. این مواد مخلوط شده و بصورت خمیری قابل طبخ در می آیند.

.

کارخانه تولید غذای خشک سگ

فرایند قالب زنی غذای خشک:

بیسکوئیت و کیک های مخصوص سگ در روم باستان استفاده می شده است و از سال ۱۸۰۰ وارد بازار شده است. تولید غذای حیوان شامل فرایندهای پخت و قالب زنی است. این تکنولوژی ابتدا برای ساخت غلات پف کرده برای صبحانه مورد استفاده قرار گرفت. دستگاه هایی که برای قالب زنی استفاده می شوند از متد کارامدی برخوردار بوده و حجم زیادی از غذا را آماده می کنند. شروع این فرایند عبارتست از مخلوط کردن مواد خشک و آب دار و تبدیل آنها به خمیری یکنواخت. سپس این خمیر به داخل دستگاهی بنام منبسط کننده ریخته می شود و با استفاده از بخار پرفشار و آب داغ پخته می شود.

مواد در داخل این دستگاه تحت فشار و حرارت زیادی هستند. سپس خمیر با فشار داخل قالب رانده می شود و از طریق سوراخهایی با اندازه مشخص خارج می شود. در آنجا با کاتر بریده می شود. اینکار باید وقتی که خمیر هنوز تحت فشار است انجام شود. چون زمانیکه فشار از بین برود خمیر پف می کند.

.

سپس قطعات خمیری پف کرده از یک دستگاه خشک کن رد می شوند تا رطوبت آن گرفته شود. خمیر بصورت شکل های مورد نظر شکل داده می شود و سپس چربی، روغن، ویتامینها و املاح روی آنها اسپری می شود و قبل از آنکه چربی و روغن فاسد شوند در بسته های مهر و موم شده بسته بندی می شوند. بعضی از مواد غذایی ضروری هستند مثل اسیدآمینه های تورین.

غذای خشک سگ اسپن

.

تورین بطور طبیعی در گوشت وجود دارد اما طی فرایند ساخت غذا از بین می رود. تا مدتها اهمیت این اسید آمینه ناشناخته بود و سگها و گربه هایی که در خانه نگهداری می شدند و به منابع غذای طبیعی دسترسی نداشتند اغلب دچار کوری و بیماریهای قلبی ناشی از کمبود تورین دچار می شدند. بعدها معلوم شد که علت آن کمبود تورین است  و امروزه تورین سنتتیک را به غذای آماده اضافه می کنند.

.

همه غذاها یکسان نیستند.

خواندن برچسب Lable روی غذاها برای انتخاب غذا مهم است. بعضی از برندهای تجاری از غلات و فراورده های جانبی حیوانات، بیشتر از فراورده های گوشتی استفاده می کنند. مواد غذایی موجود در یک غذا از بالا به پایین برحسب بیشترین محتویات تا کمترین محتویات فهرست می شوند. اگر غذایی می خواهید که گوشت بیشتر و غلات کمتر داشته باشد باید دنبال غذایی بگردید که اولین مورد در فهرست  آن گوشت باشد و غلات بعد از آن نوشته شده است. باید در نظر داشته باشید که بدن سگها بیشتر نسبت به غلات تحمل دارد چون آنها همه چیز خوارند و غذای آنها ترکیبی از گوشت، سبزیجات و غلات است.

غذای خشک سگ ایرانی

.

برعکس، گربه ها گوشتخوارند و با رژیمی که غلات و سبزیجات بیشتری دارد سازگار نمی شوند. ممکن است  مقداری غلات با غذای آنها مخلوط شود تا به آن شکل دهد اما باید مقدار آن در حداقل ممکن باشد. می توانید با خریدن غذایی که روی آن نوشته بدون غلات ( grain free )  غذای فقط گوشتی برای گربه تان بخرید. البته توجه داشته باشید که قیمت این غذاها هم کمی بیشتر است.

.

منبع: سایت pemd

.

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,345 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3