• Ad not found

محتویات غذای حیوانات چگونه بالانس می شوند؟


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
محتویات غذای حیوانات چگونه بالانس می شوند؟

چگونه تعادل مورد نیاز حیوان خود را فراهم کنید؟

شما لیبل مواد تشکیل دهنده غذا را چک می کنید و اجزاء آنرا می خوانید: گوشت مرغ، فیبر نخود، برنج و . . .

با اینحال ممکن است ندانید که آیا مقادیر کافی از هر یک در این غذا وجود دارد یا نه.


نوشته: Vanessa Voltolina

مواد اویه غذاهای آماده مواد مغذی ضروری را تامین می کنند:

پروفسور Tony Buffington دامپزشک دانشگاه ایالت اوهایو می گوید: با اینکه فهرست مواد تشکیل دهنده روی بسته غذا مهم است اما باید دید که این غذا چه موادی را برای بدن تامین می کند. همه حیوانات به آب، انرژی (از پروتئین- کربوهیدرات- چربی)، اسیدهای چرب ضروری و ویتامینها و مواد معدنی نیاز دارند.

نیاز حیوانات از طریق غذا تامین می شود و دانشمندان با کمپانی های تولید غذا همکاری می کنند تا این نیازها براورده شوند. وی همچنین می گوید: حیوانات نیاز به ریز مغذی ها دارند نه فقط غذایی برای خوردن. تا زمانیکه این مواد بطور متعادل و تناسب در غذا هستند و به خوبی جذب می شوند، سلامت حیوان تامین می شود  (این عامل با لیبل روی بسته بندی غذا قابل تعیین نیست).

.

مثلا پروتئین را در نظر بگیرید. سگها و گربه ها به پروتئین نیاز دارند تا اسیدهای آمینه ضروری برایشان تامین شود (نیاز به اسید آمینه درگربه ها بیشتر از سگ هاست). اما وقتی پروتئین بیشتر از نیاز باشد، اضافه آن برای تولید انرژی مصرف می شود. انرژی برای سگ و گربه می تواند از طریق کربوهیدرات نیز تامین شود (که ارزانتر هستند) ضمن اینکه باعث کنترل مقادیر اضافه املاح و بعضی مواد ریز مغذی دیگر می شود.

.

غذای مناسب برای سگ ها

بالانس و کفایت ریز مغذی ها:

دکتر Bartged  می گوید: تعادل رژیم غذایی برای متابولیسم بسیار مهم است. اگر شما کربوهیدرات کم و پروتئین زیاد بخورید، مقداری از پروتئین با تبدیل به گلوکز برای تولید انرژی مصرف می شود. تعادل در تغذیه میتواند باعث کفایت و کارامدی تغذیه شود.

چون غذای آماده احتمالا تنها منبع تغیه دوستان پشمالوی شماست، نسبت اجزاء آن باید صحیح باشد تا حیوان رژیم غذایی متعادل و کاملی داشته باشد. اگر اسیدهای آمینه ضروری در یک غذا کم باشد می توان مقداری از غذای دیگری که اسیدآمینه های ضروری بیشتری دارد به آن اضافه کرد.

.

البته مقدار زیاد از چیزهای خوب می تواند اثر عکس داشته باشد مثلا ویتامین D در مقادیر مناسب برای سلامت حیوان ضروری است اما مقادیر زیاد آن منجر به افزایش سطوح کلسیم خون می شود. نمک (سدیم) و پروتئین نیز همینطور است. اینها برای حیوان ضروری هستند و باید در رژیم غذایی تامین شوند اما مقادیر زیاد پروتئین و فسفر به کلیه صدمه می زند و اگر مقدار کمتر از حد مورد نیاز باشد رشد و تکامل حیوان مختل خواهد شد و البته عوارض دیگری نیز خواهد داشت.

.

تعادل رژیم غذایی بسیار مهم است و بدین دلیل است که کمپانی های ساخت غذای حیوانات ، متخصصین بسیار مجرب در زمینه تغذیه حیوانات استخدام می کنند تا مقدار مواد ربز مغذی را به دقت انتخاب کنند. این متخصصین باید هر یک از مواد ریز مغذی را که گاهی تعداد آنها به بیش از ۵۰ مورد می رسد با نسبتهای مناسب با هم مخلوط کنند .

.

غذا دادن به سگ

.

رابطه تغذیه با سن:

حتما دیده اید که غذای حیوانات برای سنین مختلف فرق می کنند. ممکن است فکر کنید که این فرمولهای متفاوت چه تاثیری در تامین نیازهای غذایی دارند و اینکه آیا باید به برچسب آنها در مورد سن توجه کنید یا نه.

به نظر دکتر Batges  سگها و گربه ها در مراحل خاصی از زندگی نیازهای تغذیه ای مشابهی دارند. توله سگ ها و توله گربه ها به غذایی با کالری و پروتئین بالا نیاز دارند ( به جز سگ های نژاد بزرگ) و اینها نسبت به حیوانات بالغ کلسیم بیشتری برای رشد لازم دارند (ولی نباید بیش از حد باشد). برای حیوانات بالغ که رشد آنها کامل شده هیچ نوع غذایی در اولویت نیست بلکه مهم تعادل و کامل بودن غذاست.

.

تغذیه بچه گربه

.

فرمولاسیون غذا برحسب سن حیوان توسط AAFCO تعیین می شود اما گاهی بعضی حیوانات بالغ یا پیر ممکن است غذای زیادی دریافت کنند و دچار مشکل در سلامت می شوند. دکتر Buffington  می گوید این مسئله می تواند در مورد مصرف هر نوع غذایی بدون در نظر گرفتن شرایط حیوان رخ دهد.

.

گاهی غذاهایی که برای حیوانات پیر در نظر گرفته می شود ممکن است با غذاهایی که روی آنها نوشته “برای تمام سنین” یا غذاهایی که برای رشد هستند تداخل کنند. علاوه بر این ممکن است شما توله ها را (گربه یا سگ) صرفا با غذاهایی که برای همه سنین مناسب هستن تغذیه کنید خصوصا اگر به حیوانات بالغ هم از همان غذا می دهید. اما این ممکن است مشکلات غیر قابل پیش بینی ایجاد کند چون مواد موجود در این غذاها ممکن است ناکافی یا گاهی بیش از حد نیاز باشد.

بهتر است قبل از استفاده  از آن با فردی متخصص در زمینه سلامت و تغذیه حیوانات مشورت کنید.

.

با دامپزشک مشورت کنید:

با وجود انواع غذاهای مختلف طبیعیست اگر در انتخاب کردن سردرگم شوید. از دامپزشک کمک بخواهید او می تواند در گرفتن تصمیم درست به شما کمک کند و غذایی مناسب با سن و شرایط حیوان به شما معرفی نماید.

.

منبع: سایت petmd

.

غذای کنسروی سگ و گربه را چگونه می سازند؟
مواد مغذی در غذاهای حیوانات خانگی
غذای خشک سگ اسپن
تغذیه مناسب برای گربه ها
انتخاب صحیح غذای گربه

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت biabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,286 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3