• Ad3

غذای خرگوش


غذای خرگوش

تغذیه خرگوشها ممکن است ساده بنظر برسد ولی از آنجا که ما خرگوشها را از محیط طبیعی شان خارج کرده و در خانه نگه میداریم، بایستی به بعضی نکات توجه کنیم.

توجه کنیم که خرگوش علف خوار است و جونده نیست. پس بهترین غذا برای خرگوش ها علوفه تازه و علوفه خشک با کیفیت بالا است و بعد میتوانید حدود ۲۰ درصد از حجم غذای روزانه را از پلت جوندگان  که مقدار پروتئین  بالایی دارد تامین کنید.

یونجه به خصوص برای خرگوش های در حال رشد بسیار مناسب است و حاوی مقدار زیادی کلسیم می باشد ولی مصرف بیش از اندازه آن می تواند موجب ایجاد سنگ ادراری و مشکلات کلیوی شود. علوفه خشک و تازه باید همیشه در اختیار خرگوش ها باشد و می توان برای کاهش سرعت خوردن، آن را پشت توری یا میله قفس قرار داد به گونه ای که هر بار مقدار کمتری در اختیار خرگوش قرار بگیرد.

سبزی و میوه های تازه (میوه های کم شیرین) مانند سبزی خوردن، کلم، گل کلم و کاهو و انواع سبزی های ریشه ای مانند هویج و ترب نیز باید در اختیار خرگوش قرار داده شود ولی نباید غذای اصلی و دائمی او باشد. هویج را می توان از سقف قفس آویزان نمود تا به عنوان اسباب بازی خوردنی مورد استفاده قرار گیرد و سرعت خوردن آن کاهش یابد.

دندانهای خرگوش در تمام طول عمر رشد می کنند زیرا در محیط طبیعی خرگوش ها از علوفه خشبی و سخت تغذیه کرده و دندانهایشان مرتب ساییده و کوتاه می شود. به همین دلیل در خرگوش های خانگی در صورتی که با علوفه خشک فراوان تغذیه نشوند رشد دندانها تا حدی ادامه می یابد که دیگر خرگوش قادر به جویدن نبوده و در این حالت درمانی نیز قابل انجام نخواهد بود. به همین دلیل همواره باید پیش از هر غذای دیگری علوفه خشک در اختیار خرگوش قرار داده شود و سایر غذاها را تنها پس از اینکه خرگوش حداقل ۷۰% از حجم غذای روزانه اش را از علوفه خشک تامین نموده در اختیارش قرار داد.
ذرت تازه و یا خشک به صورت کامل و یا  دان شده و حتی برگ های ذرت نیز می تواند بخشی از غذای غیر علوفه ای خرگوش را تامین کند.

بیشتر در مورد خرگوشها بدانید: خرگوش مینی لوپ، مفهوم حرکات خرگوشها

تعداد بازدید از این صفحه : 679 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3