• Ad not found

قناری


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
قناری

قناری پرنده‌ای زیبا، کوچک، دلپذیر و فرح بخش است که به دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد. قناری‌ها برای زندگی در قفس بسیار مناسب هستند. قناری‌ها از نظر نوع به سه دسته تقسیم می‌شوند:

تقسیم بندی از روی رنگ : سرخ، زرد، موزاییکی، برنزی، عاجی، قهوه‌ای
تقسیم بندی از روی آواز: قناری آوازخوان آمریکایی، قناری آواز خوان روسی و قناری آواز خوان ایرانی.
تقسیم بندی از روی شکل و ترکیب بدن : قناری جیبر، قناری جیبوس، قناری یورکشایر

.

قناری از خانواده سهره‌ها است و رنگ‌های متنوعی دارد. قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است. پای قناری دارای سه انگشت رو به جلو و یک انگشت رو به عقب می‌باشد. بنابر این برخلاف مرغ عشق، بالا رونده نبوده و شاخه نشین محسوب می‌شود.


منشا قناری، سه جزیره در اقیانوس اطلس (مادیرا، جزیره آزوریس و جزایر قناری) است . این پرندگان ، مقاوم بوده و قابل تربیت می‌باشند و عمری نسبتا طولانی (بین ۱۵ تا ۲۰ سال) دارند. نام علمی قناری Serinus Canarius Canarius می‌باشد و نام انگلیسی آن Canary است و در زبان عربی به آن کنار، الکناری و هزار گویند. امروزه پرورش این پرنده در ایران بسیار متداول شده و افراد زیادی اقدام به تکثیر این پرنده نموده و جوجه های آن را به علاقه‌مندان می‌فروشند. جنس نر این پرنده آواز می‌خواند و جنس ماده فقط برای جوجه کشی و تکثیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.


سابق بر این قناری اهلی در معادل ذغال سنگ انگلیس به عنوان آژیر خطر استفاده می‌شد. چنانچه گاز دی‌اکسید کربن یا متان در معدن نشت کند قناری زودتر از معدنکاران خواهد مرد. بنابراین معدنکاران چنانچه ناراحتی یا مرگ قناری را مشاهده می‌کردند سریع معدن را ترک می‌کردند.

قناری در معدن زغال سنگ

canary coal mine

تعداد بازدید از این صفحه : 586 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3