• Ad not found

جفت گیری و جوجه کشی مناسب از قناری


جفت گیری و جوجه کشی مناسب از قناری

جوجه کشی و تولید مثل در قناری یک علم است که به ژنتیک ربط پیدا می کند.

در نگاه اول دوست دارید که دو قناری زرد زیبایتان را جفت کنید و باید جوجه های خوشرنگ و خوبی بدهند ولی تجربه نشان داده که اگر در نسل اول بعضی از جوجه های آنها دارای رنگ مورد تمایل شما باشند ممکن است در عوض از جهات دیگر دارای مزایای خوبی نباشند.

.

برای جفت گیری و جوجه کشی مناسب از قناری به نکات ذیل توجه نمایید:

.

دو قناری مادر و پدر باید از نظر جثه دارای اندام خوبی باشد ( هیچ وقت نباید از دو قناری کوچک انتظار جوجه درشتی را داشت و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد در نسل های بعد اندازه جوجه به اجداد خود برخواهد گشت ) .

.

قناری نر و ماده شما اولا بایستی کاملا آماده باشند هم از نظر جسمی و سلامتی و هم از نظر جنسی. همچنین باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.

.

دو قناری نباید دارای یک عیب یا نقص مشترک باشند. پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنند که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده یکساله جفت کنید و برعکس. در حد امکان یکی از جفتها تجربه یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد و در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید.

جفتگیری و جوجه کشی قناری

.

از قفس های استاندارد (۵۰ در ۴۰ در ۳۰) استفاده کنید. برای شروع، اول قناری نر را به قفس قناری ماده ببرید. قفس باید در  محیطی آرام و  دور از رفت و آمد قرار داشته باشند . دمای محیط برای جفتگیری بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد مناسب است.

.

از دو ماه قبل از جفتگیری برای قناری ها رژیم غذایی مناسب در نظر بگیرید تا موقع تخم گذاری و مراقبت از جوجه ها بیش از حد ضعیف نشوند. مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری بسیار مفید است. هفته ای یک بار و به مقدار کم از هفت تخم برای تغذیه جفت ها و جوجه هایشان استفاده کنید. هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفت ها قرار دهید و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود. از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده کنید.

لانه و تخم قناری

.

برای جفت گیری از دو قناری با رنگ های مخالف  استفاده کنید. مثلا یک قناری زرد کم رنگ را با یک قناری زرد پررنگ جفت نمایید. اگر چه لانه پر از جوجه های زرد پر رنگ نخواهد شد ولی هرچه زرد پر رنگ یا زرد کم رنگ است از نوع بهتر و دارای آواز و شرایط عالی و پر خوب خواهد بود.

یک جفت خوب عبارت است از یک ماده قناری زرد کم رنگ با یک قناری نر ابلق یا زرد سیر. رنگ سبز تیره پدر اغلب در جوجه ها به رنگ قهوه ای تیره تبدیل می شود. از نقطه نظر علمی رنگ مسلط بیشتر رنگ زرد است نه رنگ سبز. علایم و لکه های رنگی طرف نر درجوجه ها در تشکیل رنگ تاثیری ندارند مگر این که اجداد طرف ماده در همان علایم و لکه ها سهم مشترکی داشته باشند.

تولید مثل قناری

.

بهترین زمان برای جفت کردن قناریها اواسط فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناریها ثابت باشد از جفت گیری آنها جلوگیری نکنید چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.

.

لانه تخم گذاری را از روز چهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخم گذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.

.

 

وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید و این کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخم های اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی از هم متولد شوند.

تخم گذاری قناری

.

منبع: قناری دات پرشین بلاگ

 

.

همچنین بخوانید:

 

انتخاب قناری برای خرید

پیشگیری از بیماریهای قناری

پرندگان خانگی محبوب

آواز قناری

 

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,264 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3