• Ad not found

ماهی قرمز


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
ماهی قرمز

ماهی قرمز با اسم علمی Carassius auratus auratus، را در همه جای دنیا با نام ماهی طلایی (Gold fish) می شناسند. در ایران بنام ماهی حوض هم شناخته می شود و اساسا جزو ماهیان خانواده کپور است و بنابراین همه چیز خوار است.


زیستگاه اصلی ماهی قرمز ، جنوب شرقی آسیا است. این ماهی از حدود هزار سال پیش در چین بصورت اهلی و خانگی نگهداری می شده است.


این ماهی توسط انسان در رودخانه‌های اروپا رها سازی شده و در آنجا هم دیده می‌شود. از این ماهی، ماهیان حوض طلایی و سایر انواع آن مانند دم چادری، سر شیری، و چشم تلسکوپی که در چین و ژاپن پرورش داده می‌شوند، به وجود آمده‌اند.

در ایران نیز این ماهی در حوضه‌های دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون و رودخانه کارون یافت می‌شود.

ماهی قرمز به دلیل  مقاوم بودن به شرایط مختلف،  قابلیت نگهداری در حوض و دریاچه را دارد و در بین  ایرانیان بسیار محبوب شده و به عنوان شگون و خوش یمن بودن در عید نوروز در منازل نگهداری می شود . در حالی که طول عمر این ماهیها در طبیعت  بین پانزده تا بیست سال است، به علت سهل  انگاری و کم توجهی، ماهی قرمز عید حتی چند ماه هم عمر نمی کند .

.

ماهی قرمز، ماهی آبهای سرد است و قادر است در آکواریوم بدون گرمایش یا در یک استخر  در فضای باز زندگی کند. پس ماهی هایی که در تنگ و در منزل نگهداری می شوند طبعا بعلت گرمای محیط و اکسیژن کم آب، احساس ناراحتی کرده و روی آب شنا می کنند. این ماهی آب خنک را چون حاوی اکسیژن بیشتری است ترجیح می دهد.  ماهی قرمز حتی قادر است در عمق یک استخر پوشیده از یخ نیز زنده بماند.

اصول نگهداری ماهی قرمز

به چند نکته توجه کنید تا طول عمر ماهی عید شما بیشتر شود.

۱- ماهی های بیمار  این خصوصیات را دارند :
– وجود لکه و دانه های سفید بر بروی بدن و باله ها که اینها نوعی انگل هستند
– بیحالی و عدم تعادل در شنا کردن و یا شنا کردن در کف، البته ممکن است در اثر بیماری و یا کمبود اکسیژن آکواریوم نگهداری و یا تراکم زیاد ماهی ها باشد.
–  پوسیدگی و خراب شده باله ها

.

۲- در مورد شرایط نگهداری اولین موضوع ، محل زندگی  ماهی  شماست .  ظروفی که  در  آنها  ماهی را می خرید (تنگ) اغلب کوچکند، ماهی ها را در همان ظروف کوچک نگهداری نکنید. ماهی ها به  اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح  آب  وارد آب می شود. هرچه  سطح  بالایی تنگ کوچکتر باشد اکسیژن کمتری می تواند وارد آب شود.

پس سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروفی  که دهانه گشاد دارند استفاده کنید.  همچنین هر چه حجم آب ظرف بیشتر باشد مقدار اکسیژنی که داخل آب هست بیشتر بوده و ماهی ذخیره اکسیژن بیشتری در اختیار خواهد داشت. بطور کلی سعی کنید ماهی قرمز را در یک آکواریوم نگهداری کنید.

.

۳- بعد از خرید ماهی، در زمان انتقال آن به تنگ خود در منزل، برای پرهیز از وارد آمدن شوک حرارتی به ماهی، ابتدا ماهی را با آب خودش در یک پلاستیک  در ظرف مقصد قرار دهید و مدتی  حدود ۱۵ دقیقه  مهلت دهید تا آبها هم دما شوند. بعد از مدت زمان ذکر شده ، ماهی را به آرامی از پلاستیک وارد ظرف جدید بکنید. سعی کنید ماهی را با دست نگیرید. مانند دیگر ماهی‌ها، ماهی قرمز علاقه‌ای به زندگی با انسان‌ها ندارد. دست زدن می‌تواند باعث آسیب دیدن یا برداشته شدن پوشش محافظ نازک پوست ماهی شود  و می‌تواند پوست ماهی را در معرض آلودگی با باکتری‌ها یا انگل‌های آبی قرار دهد.

با این حال، ماهی قرمز می‌تواند با شنا کردن در سطح آب در هنگام غذا به افراد پاسخ دهد و می‌تواند طوری عادت و آموزش داده شود تا تکه‌های غذا را از دست انسان بگیرد. شهرت ماهی قرمز در زود مردن معمولاً ناشی از مراقبت ضعیف از آن است.

دقت کنید هر چه تعداد  ماهی بیشتر باشد باید تنگ هم بزرگتر باشد. میزان سطح آب تعیین می‌کند که چه مقدار اکسیژن در داخل آب حل و منتشر می‌شود ولی هوا دادن  بوسیله  پمپ یا فیلتر بطور موثری میزان اکسیژن را افزایش می‌دهد.

نگهداری ماهی قرمز در آکواریوم

۴- همانند اکثر ماهی‌های کپور، ماهی قرمز مقادیر زیادی مواد زائد از طریق دفعی و از طریق آبشش‌ها بداخل آب دفع می‌کند. تجمع این مواد زائد تا حد سمی در مدت زمان نسبتا  کوتاهی رخ می‌دهد و ممکن است به سرعت ماهی قرمز را بکشد. بنابراین آب دائما نیاز به تعویض دارد. در هنگام تعویض آب ، از هم دما بودن آب جدید و آب کهنه اطمینان حاصل کنید.

.
۵-  اگر می بینید ماهی روی آب حرکت میکند و روی آب حباب درست کرده، نشانه  اینست که اکسیژن آب کافی نیست و یا آب گرم شده، باید آب تعویض شود . به جهت اینکه آب شیر دارای کلر می باشد از آب تازه شیر استفاده نکنید. بلکه آب را باید حدود چند ساعت از قبل در یک پارچ جداگانه نگه داشته باشید تا کلر آن تبخیر شده با شد.

دمای ایده آل و مناسب ماهی قرمز ۱۰ الی ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد. دمای یخچال برای خنک کردن آب ماهی به مدت کوتاه خوبست  ولی دقت کنید که برای نگهداری مناسب نیست و  از انجام آن خودداری نمائید.  ماهی در دمای یخچال ( ۴-۶ درجه )  نمی میرد ولی به حالت خواب و خلسه در آمده و تغذیه نمی کند.

.

۶- از وارد آمدن استرس به ماهی پرهیز کنید. روشن و خاموش شدن چراغ های اتاق، دست زدن کودکان در آب و ضربه زدن به تنگ ماهی،  در معرض تابش نور مستقیم خورشید بودن، سر و صدا، همگی برای ماهی استرس زا هستند.

چکار کنیم ماهی قرمز زود نمیرد و بیشتر زنده بماند

۷- در طبیعت، غذای ماهی قرمز شامل سخت پوستان ریز، لارو حشرات و مواد گیاهی است. مانند اکثر ماهی‌ها، آن‌ها بصورت دائمی غذا می‌خورند ولی دقت کنید بیش از حد غذا دادن به آن‌ها،  موجب مشکلات روده‌ ای ماهی شده و می‌تواند برای سلامتی آن‌ها مضر باشد. همچنین زمانیکه غذای زیادی داده شود، مواد دفعی و زائد نیز بیشتر می‌شود که تا حدی به دلیل هضم ناقص است.

افزودن میگوی آب شور به غذا ممکن است برای ماهی قرمزهای جوان سودمند باشد. همانند همه دیگر جانوران، ذائقه ماهی‌های قرمز ممکن است متفاوت باشد.

برای تغذیه ماهی میتوانید از خرده نان،  بیسکویت و غیره  استفاده کنید ولی توجه کنید چه مقدار غذا در آب می ریزید. غذا باید به حدی باشد که تمام آن توسط ماهی خورده شود. اضافه ماندن غذا در کف آکواریوم باعث رشد باکتری ها و مصرف اکسیژن توسط آنها می شود.

.

رسم است که در روز سیزده بدر ماهی قرمز در رودخانه یا دریاچه ها  رها می شود. دقت کنید که در آن محیط ماهی و مخصوصا ماهی قرمز وجود داشته باشد. اگر نداشت ممکن است آن محیط برای ماهی قرمز شما قابل زیست نباشد. همچنین در هنگام رها سازی به شوک حرارتی توجه کنید.

.

آیا می شود ماهی قرمز تنگ را در رودخانه و طبیعت رها کرد؟

.

در طی سال گذشته، بسیاری از مدافعان حقوق حیوانات در ایران و دیگر کشورهای جهان نسبت به خرید ماهی‌های قرمز و نگهداری نامناسب آن‌ها اعتراض کرده‌اند. آن‌ها خرید این ماهیان در بسته‌های پلاستکی و با قیمت پایین را عامل پرورش زیاد و در نهایت کشته شدن تعداد بسیاری از آن‌ها می‌دانند. حامیان حقوق حیوانات اما بر این باورند که نباید برای لذت‌های آنی و زودگذر اقدام به خرید جانوران زنده کرد، به گونه‌ای که تعداد بسیاری از آن‌ها هر سال کشته شوند.

مخالفتهای بسیار زیاد این امر در اینترنت باعث شده است که خرید این ماهی و گذاشتن آن بر سر سفره هفت سین در سال‌های گذشته کاهش یابد. بعضی دیگر از مدافعان محیط زیست اما نسبت به این حرکت نیز ابراز مخالفت کرده‌اند. آن‌ها بر این باورند که ماهیان قرمز از معدود جانورانی هستند که مردم ایران در زندگی با آن‌ها روبرو می‌شوند و این می‌تواند به درک بیشتر آن‌ها از جانوران کمک کند.

.

هفت راه آسان برای ایجاد ارتباط با حیوانتان
دنیای شگفت انگیز حیوانات سمی
ماهی پیرانا
حلزون سیب

تعداد بازدید از این صفحه : 1,999 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3