• Ad not found

درباره محتویات غذاهای آماده حیوانات بیشتر بدانیم


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
درباره محتویات غذاهای آماده حیوانات بیشتر بدانیم

بنظر شما غذاهای آماده حیوانات خانگی که در فروشگاه ها عرضه می شود از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

بطر کلی این غذاها شامل ترکیبات پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین، املاح معدنی، چربی و مواد نگهدارنده می باشند.

هریک از این مواد نقش مهمی در تامین نیازهای بدن دارند و انواع ترکیب این مواد در غذاهای مختلف توسط سازمان غذا و دارو ( در امریکا FDA ) بررسی و تایید می شود تا از کیفیت و ایمنی فراآورده اطمینان حاصل شود.

پروتئین:

اینجا آغاز راه است. منبع پروتئین بستگی به نوع محصول دارد. منابع در دسترس شامل ماهی، گوشت مرغ و یا گوشت گوساله است و یا می تواند از انواع گوشتها بدست آید و بصورت خمیر (meal) در آید.

بعضی ازاین خمیرها از بخشهایی از گوشت حیوانات که برای انسان غیرقابل مصرف است بدست می آیند مثل قلب، کبد، استخوان، پا و سایر قسمتهایی که به عنوان فراآورده جانبی صنعت گوشت محسوب می شوند.

این فرا آورده های جانبی بطور کلی اغلب از گاو، خوک، گوسفند و مرغ تامین می شوند. این محصولات را به مراکز مخصوص می فرستند و آنجا با فناوری مناسب ، مایع و چربی را از مواد جامد استخوانی و پروتئینی جدا می کنند. این مواد، پخته ، استریل و خشک می شوند و برای تولید غذا مصرف می شوند. این فرا آیند باعث مقاومت پروتئین در مقابل فاسد شدن گشته و غذا را برای حیوان قابل هضم تر می کند.

 

.

منابع پرتئینی دیگری هم می توانند برای غذای حیوانات مصرف شوند: حبوبات و سبزیجات که خصوصا در غذای سگ مورد استفاده قرار می گیرند. (سگها برخلاف گربه که فقط گوشتخوار است، همه چیز خوار هستند.) ممکن است در لیست محتویات یک غذا، ذرت، گلوتن گندم و پروتئین سویا هم وجود داشته باشد. همه آنها منابع بسیار خوبی برای پروتئین هستند.

فروش غذای گربه

.

کربوهیدرات:

ماده ای حیاتی در غذاهای آماده است. وقتی در مورد کربوهیدرات صحبت می کنیم، ذهن ما متوجه نان، پاستا و سیب زمینی می شود. اما کربوهیدرات منابع دیگری نیز دارد. سویا، لوبیا، برنج، جو دوسر، جو، ذرت، گندم و حتی بسیاری از سبزیجات نیز کربوهیدرات دارند و منابع بهتری برای تامین انرژی حاصل از کربوهیدرات هستند. حبوبات را می توان بصورت کامل یا خرد شده استفاده کرد یا آنها را فراآوری کرده و بصورت غذای آماده در آورد تا قابل هضم تر باشند. غلات منبع بسیار خوبی برای انرژی کربوهیدراتی در غذای حیوانات خانگی هستند.

.

مکمل های ویتامین و مواد معدنی:

مقدار زیادی از املاح و ویتامینها در فراآیند غذا سازی از بین می روند . بنابراین سازندگان غذا باید آن را جداگانه به غذا اضافه کنند. نگهداری سگ و گربه در خانه ایجاب می کند که مواد غذایی ضروری را به آنها برسانیم چون آنها نمیتوانند بیرون بروند و مواد غذایی مورد نیازشان را از محیط وحشی بدست بیاورند. ویتامینها و املاح در حیوانات هم عملکردی مشابه انسان دارند. به سوخت و ساز و هضم غذا کمک می کنند، سیستم ایمنی را تقویت می کنند و سیستم عصبی و سلولهای خونی را در سلامت نگه می دارند.

.

بعضی از شرکتهای سازنده ویتامین E و C را به عنوان آنتی اکسیدان به  غذا اضافه می کنند. این ویتامینها به عنوان واد محافظ طبیعی نیز عمل می کنند. ویتامینهای گروه B نیز در راس لیست قرار دارند و عبارتند از : بیوتین، پیریدوکسین، ریبوفلاوین، تیامین و بتاکاروتن. سایر ویتامینهای اضافه شده عبارتند از: A، D ، K.

مواد معدنی اضافه شده عبارتند از سدیم، کلسیم، روی و فسفر.

به منظور عملکرد بهتر در غذا املاح و ویتامینها معمولا به شکل پودر یا مایع به غذا اضافه می شوند. استفاده از افزدنی املاح و ویتامین بهترین روش برای اطمینان از تعادل و کامل بودن رژیم غذایی حیوانات خانگی است.

.

چربی ها:

چربی ها یا آنطور که می گویند شیاطین ضروری، در واقع دشمن بدن نیستند. آنها یکی از اجزاء ضروری رژیم غذایی سالم هستند. مسئله در نوع و مقدار چربی مورد استفاده است. حیوانات به مقدار کمی چربی برای سلامت پوست و موی خود نیاز دارند. فقط در انسان چربی برای طعم بهتر غذا استفاده می شود. منبع چربی می تواند حیوانی یا گیاهی باشد و می تواند روی فراآورده نهایی اسپری شود یا طی فراآیند تولید غذا با آن مخلوط شود.

غذای گربه ایرانی

.

مواد نگهدارنده و رنگها:

این مواد الزامی نیستند اما کمک کننده هستند. این مواد برای ایجاد طعم بهتر و جلوگیری از فساد غذا اغلب به آنها اضافه می شوند. حیوانات به رنگ غذا اهمیتی نمی دهند. اضافه کردن رنگ بیشتر برای جلب نظر انسان است و خریدار را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از تولید کنندگان غذا از رنگ استفاده نمی کنند و سعی آنها بر تولید بهترین محصول با بهترین ترکیب غذایی و مناسبترین قیمت است.

رنگ های خوراکی در غذا بطور کلی برای حیوانات ضرری ندارد ( البته بحثهایی در این زمینه در انجمن سلامت حیوانات وجود دارد و بعضی مخالف هستند) ولی منافع تغذیه ای ندارد. مواد شیمیایی رایج عبارتند از: محصولات ژله ای که به کنسروها اضافه می شوند و تثبیت کننده هایی مثل محصولات ضدخمیری (anti-caking ) که برای جلوگیری از بهم چسبیدن غذا به آن اضافه می شوند.

.

منبع: سایت petmd

.

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 621 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3