• Ad not found

هفت کاربرد عجیب و غریب مدفوع حیوانات!


هفت کاربرد عجیب و غریب مدفوع حیوانات!

از قدیم بشر بسته به منطقه جغرافیایی که می زیسته از فضولات حیوانات به عناوین مختلف استفاده می کرده است. خواه بعنوان کود برای حاصلخیز کردن خاک کشاورزی، خواه بعنوان سوخت برای اجاق، گاهی هم بعنوان مصالح ساختمانی.

اما اینجا می‌خواهیم به کاربردهایی از فضولات حیوانات ( مدفوع، سرگین، پشکل یا پهن و یا هر اسم دیگری ) اشاره کنیم.

.

ساختن دارو:

آلمانی‌هایی که در جنگ جهانی دوم، شمال آفریقا را اشغال کردند، با مشکل اسهال شدید مواجه شدند، آنها دیدند که بومیان به محض شروع بیماری، مدفوع تازه شتر را می‌خورند!

بعدها پزشکان آلمانی با جدا کردن یک باکتری نام باسیلوس سوبتیلیس از مدفوع شتر پی به راز این درمان بردند.

.

ساختن کاغذ:

در تایلند، از مدفوع فیل‌ها برای ساختن کاغذ استفاده می‌شود، چون فیل علفخوار است، مدفوع اش مقداری زیادی فیبر دارد. البته برای تولید کاغذ باید مراحلی طی شوند.

در چین هم بصورت سنتی از مدفوع پانداها، کاغذ می‌سازند.

ساختن کاغذ با مدفوع فیل

قهوه:

کوپی لواک  Kopi Luwak‏ نوعی قهوه است که از دانه‌های قهوه موجود در مدفوع یک نوع گربه به نام  Civet ( از رده راسوها ) ‏ تهیه می‌شود. این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.

لواک علاقه‌ی زیادی به میوه‌ی قهوه دارد. این حیوان به طور طبیعی، بهترین، درشت‌ترین و رسیده‌ترین میوه‌های قهوه را انتخاب می‌کند. بخش گوشتی میوه در دستگاه گوارش لوواک هضم می شود و دانه‌های قهوه پس از قدری تغییر در ساختار پروتئینی آن‌ها، سالم و دست نخورده به شکل مدفوع دفع می‌شود.

این حیوان در اندونزی زندگی می کند و در مزارع قهوه دنبال غذا می گردد. کارگران مزرعه دنبال دانه‌های دفع‌ شده‌ قهوه می گردند و این دانه‌ها را پس از شستشو، با حرارت تفت می دهند و می فروشند.

.

استتار:

زمانی سربازان ارتش آلمان به یک اعتقاد خرافی عقیده پیدا کرده بودند که اگر با تانک‌هایشان از روی توده‌ها مدفوع حویانات در راه‌ها و صحراها برانند، این کار برایشان خوش‌یمن است!

جالب است که متفقین متوجه این باور شدند و مین‌هایی به شکل مدفوع طراحی کردند، آلمان‌ها متوجه این توطئه شدند و بعد از آن از توده‌های مدفوع احتراز می‌کردند، اما متفقین هم دست به ضد حمله زدند و این بار مین‌ها طراحی کردند که به شکل توده‌های مدفوعی بودند که قبلا از روی آنها تانک رد شده.

.

باروت‌سازی:

در سواحل پرو در آمریکای جنوبی ، جزایری وجود دارند که در آن پرندگان آزادانه و دور از دسترس هر دشمنی زندگی می‌کنند. مدفوع این پرنده‌ها در این جزایر کم‌باران به مدت هزاران سال جمع شده و توده‌هایی به ضخامت ۴۵ متر ایجاد کرده است.

این معادن خاص، سرشار از نیترات پتاسیم هستند که برای ساختن باروت کاربرد دارد. این معادن همچنین غنی از فسفر هستند که برای حاصلخیر کردن خاک استفاده می‌شوند. بنابراین این معادن بسیار ارزشمند هستند.

چگونه از مدفوع پرندگان باروت می سازند

.

آب پاک:

یکی از آثار مضر استخراج نقره و قلع از معادن، آلودگی آب و اسیدی شدن آن است. در بولیوی یکی از شیوه‌های مبارزه با آلودگی آب، استفاده از مدفوع لاما ها است که حاوی باکتری‌هایی است که فلز محلول در آب را به ترکیب سولفیدی آنها مثل سولفید آهن، سولفید روی و غیره تبدیل کنند که نامحلول هستند و از آب جدا می شوند.

.

تولید انرژی:

از زمان های قدیم انسان‌ از مدفوع حیوانات برای تولید آتش استفاده می کرده است.  اما کاربرد مدرن‌تر تولید انرژی از مدفوع حیوانات بیوگاز است.

بیوگاز ، در واقع گاز متانی است که از تخمیر کود دامی توسط برخی باکتری‌ها تولید می شود. متان،  را برای تولید حرارت و یا تولید برق استفاده می کنند .

تولید گاز از مدفوع حیوانات

.

استفاده های درمانی:

در طب قدیم و سنتی، چه در ایران و چه در چین و سایر کشورها، به کاربرد درمانی مدفوع انواع حیوانات اعتقاد داشتند.  ذکر این مورد در اینجا فقط برای آگاهی شما از اعتقادات درمانی قدما است و ما آنرا نه تایید و نه رد می کنیم:

مدفوع اردک، باز و سایر مرغان شکارى به ندرت مورد استفاده قرار مى‏گیرند چرا که بسیار گرم هستند.

پشکل بز به خصوص بز کوهى براى بند آوردن هر نوع خونریرى استفاد می شده.

پشکل بز را می سوزاندند تا لطیف‏تر گردد و داروى داءالثعلب بوده است.

پشکل بز را با سرکه یا آرد جو مخلوط می کردند برای سفتى مفاصل .

مخلوطش با مقدارى ادویه‏‌جات در علاج یرقان مفید بوده است و گفته می شده که خون حیض را روان سازد و نیز سختى سپرز را برطرف کند.

خشک شده و ساییده شده آن را با  کندر مخلوط می کردند و  علاج خونریزى زهدان بوده است.

پختن پشکل بز و بزکوهى با سرکه پادزهر حشرات و علاج مار گزیده بوده است.

خواص درمانی پشگل بز

.

در طب قدیم عقیده بر این بوده که مدفوع کبوتر رنگ رخساره را صفا بخشد و داروى درد مفاصل است. و مخلوط آن با عسل و تخم کتان براى دمل و سوختگى مفید است.

مدفوع کبوتر و گنجشک براى سفیدى چشم مفید است. و مدفوع پرستو از همه مؤثرتر است.

پشکل گوسفند همراه سرکه، داروى برجستگی هاى روى پوست اعم از زگیل، میخچه و … است.

مخلوط پشکل گوسفند و بز با سرکه و موم و روغن گل داروى سوختگى است.

خواص مدفوع گوسفند و بز

مدفوع بزمچه از بین برنده لکه‏‌هاى سیاه صورت است.

سوخته پهن خر بازدارنده خونریزى است و بو کردن پهن الاغ خون دماغ را بند آورد.

گذاشتن پهن تازه گاو علاج زخم‏هاى چاقو ،  درد مفاصل، رفع درد گزش جانوران گزنده است.

مالیدن آن با آرد جو جهت جوش‏ها و با سرکه جهت ورم گرم، گزش زنبور، درد ورم زانو و با بابونه جهت تشنگى و با باقلا جهت ورم پستان موثر است.

مالیدن پخته شده آن در روغن زیتون و گذاشتن آن بر بدن تا خشک گردد جهت بیرون آوردن خار و امثال آن.

چگونه مدفوع بز و گوسفند را بعنوان دارو بکار می برند

مالیدن آن به زیر ناف زنان براى خارج کردن جنین مرده و چون مدتى بگذرد باعث قتل جنین زنده می‏شود و بر پشت زهار و تهی‌‏گاه جهت رفع قولنج.

سوزاندن سرگین گاو نر، پشه را فرارى دهد.

مالیدن سرگین گاو ماده بر عرق‏‌النساء مفید است.

مدفوع مرغ خانگى داروى قولنج و پاد زهر قارچ سمى است.

منبع: وت دات میهن بلاگ دات کام

.

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,921 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3