• Ad not found

مسمومیت با شکلات در سگ ها


مسمومیت با شکلات در سگ ها

چرا نباید به سگ شکلات بدهیم؟
.
البته همه میدانند که سگها شکلات را دوست دارند. ولی چرا نباید به سگ شکلات بدهیم؟
بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی می پرسند و دوست دارند بدانند که می توانند از شکلات و یا مشابه آن برای تشویق حیوانشان استفاده کنند؟

.

دلیل اول :

شکلات حاوی  تئوبرومین است و به این علت ، مصرف شکلات می تواند باعث مسمومیت شود. پس هر چه میزان عصاره شکلات مصرف شده برای تولید بیسکوئیت یا شیرینی بیشتر باشد، میزان تئوبرومین موجود در آن بیشتر خواهد بود.

تئوبرومین می تواند موجب حالت تهوع، اسهال، افزایش فعالیت، لرزش بدن، تشنج، به هم زدن تناسب و ریتم قلبی و حتی مرگ  شود.

.

تجزیه تئوبرومین در خون سگها و دفع بقایای آن از ادرار و مدفوع حدود چهار روز طول می کشد. حالت تهوع می تواند اولین علامت ناشی از مسمومیت با شکلات در سگ ها باشد که بایستی سریعا به دامپزشک ارجاع شود تا اقدامات درمانی برایش انجام پذیرد.

چرا شکلات برای سگ ها بد است؟

.

دلیل دوم:

مشکل دیگر شیرینی ها و شکلاتها ، وجود چربی زیاد در آنهاست. خوردن غذای با چربی زیاد حتی در انسان هم  می تواند باعث یک بیماری حاد به نام پانکراتیت یا تورم لوزالمعده شود.  پانکراتیت بیماری جدی و مهمی است که از اولین نشانه های آن حالت تهوع، اسهال و درد شدید در ناحیه شکم است.

آیا به سگ شیرینی و شکلات بدهیم؟

ادامه پانکراتیت می تواند منجر به بیماری قند ( دیابت ) شود. شاید یک دلیلی که افراد مختلف بیان می کنند که خوردن شیرینی زیاد در سگها باعث کوری می شود همین باشد. البته این عقیده صد در صد درست نیست چون مصرف یکی دو حبه قند باعث پانکراتیت و بیماری قند و کوری نمی شود ولی در دراز مدت ریسک ابتلا به آنرا افزایش می دهد.

چرا خوردن شیرینی و شکلات باعث کوری سگ می شود؟

البته باید دقت داشت که در زمان بروز این بیماری مشکلات ناشی از چربی خورده شده خیلی بیشتر از مشکلاتی است که ناشی از انباشت تئوبرومین در خون است .  در مرحله بعد ، چربی و شکر موجود در شیرینی های شکلاتی می توانند باعث اختلال در عملکرد معده شده و حیوان مشکلات گوارشی از خود نشان دهد.

.

جدا از اینکه زیاد مصرف کردن چربی و شکر ( قند ) مشکلات چاقی و عوارض مخصوص خود را در حیوان ایجاد خواهد کرد که البته بلند مدت تر هستند.

منبع: گود پت دات آی آر

.

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 787 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3