• Ad3

تاریخچه استفاده سگ در ایران،کشف مواد مخدر:


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تاریخچه استفاده سگ در ایران،کشف مواد مخدر:

مرکز سگ موادیاب ایران در سال 79 با پیگیری های پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به طور رسمی افتتاح شد به طوریکه امسال بیش از 20 تن مواد مخدر توسط تیمهای عملیاتی سگ موادیاب کشف شد.

.

پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، سابقه استفاده از سگ در ماموریت های پلیس مبارزه با مواد مخدر را  ابتدای دهه ۶۰ ذکر میکند، به طوری که برای اولین بار در سال ۱۳۶۱ با هماهنگی بعمل آمده میان کمیته انقلاب اسلامی سابق و نیروی هوایی ارتش (تنها محل تربیت سگهای جستجو در آن زمان) ،  ۲ نفر از پرسنل کمیته جهت طی دوره آموزشی کار با سگها، به پایگاه یکم شکاری نیروی هوایی در تهران  معرفی شدند و در همان سالها با در اختیار گرفتن ۶ قلاده سگ تربیت شده بدین منظور ، در گلوگاهها اقدام به استفاده از آنها جهت کشف جاسازی های مواد مخدر کردند. با بروز مشکلاتی مانند حمل و نقل نامناسب ، مشکلات نگهداری ، امکانات بهداشتی ، تهیه غذا و بیماری در سگها که باعث تلف شدن آنها شد در سال ۶۴ این واحد منحل گردید. لازم به ذکر است که مرکز تربیت سگهای نیروی هوایی ارتش از قبل انقلاب با در اختیار گرفتن سگهای آمریکایی و آموزش چند مربی توسط آنها، اولین و تنها مرکز تولید و تربیت سگها جهت اهداف مختلف بود که با بازنشسته شدن پرسنل آموزش دیده قبلی اش در طی سالهای اخیر، هنوز هم به فعالیت ادامه میدهد.

 

.
پس از ادغام نیروهای انتظامی در سال ۱۳۷۴ با احساس نیاز ، دور تازه ای از بکارگیری سگ در ماموریت مبارزه با مواد مخدر در دستور کار ناجا قرار گرفت و قراردادی میان معاونت امنیت ناجا و نیروی هوایی منعقد و طی آن ۴ قلاده سگ به ناجا واگذار شد. در این سالها با توجه به همکاریهای بین المللی بعمل آمده توسط نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و ایجاد ارتباط با سازمانها و پلیس های دیگر کشورها، همکاری گسترده ای در زمینه توسعه بکارگیری سگهای موادیاب در مبارزه با مواد مخدر بعمل آمد به طوریکه با همکاری کشور فرانسه و اعزام مربی و تعدادی سگ از سال ۷۸ شالوده اصلی مرکز سگ موادیاب پایه ریزی شد . در سال ۱۳۷۹ با پیگیری های پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با خرید باغی به وسعت ۱۲۰۰۰ هکتار در کمال شهر کرج مرکز آموزش مربی و تربیت سگ موادیاب ناجا به طور رسمی  با  حضور تعدادی از مسئولین بلند پایه  افتتاح شد .

http://p-sepidar.ir/uploads/posts/2011-07/1309666647_100832540184.jpg

.
در سال های بعد فعالیت های عمده ای در زمینه تعلیم و تربیت سگهای موادیاب و آموزش مربیان اعزامی از سراسر کشور صورت پذیرفت و از سال  ۱۳۸۳ تاکنون با تقویت بیشتر این مرکز دستاوردهای مهمی در زمینه بکارگیری تیم های عملیات سگ موادیاب در استان های سراسر کشور بدست آمد که نقطه اوج این جهش در سال ۸۵ بوده است . با برنامه ریزی های انجام شده توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در این سال بیش از ۲۰ تن مواد مخدر توسط تیمهای عملیاتی سگ موادیاب کشف و تا حدود زیادی باعث ایجاد اختلال و ناامنی در بخش حمل و نقل جاده ای مواد مخدر گردید.

http://media.farsnews.com/Media/9004/ImageReports/9004060854/17_9004060854_L600.jpg

.
به گفته سردار حسین آبادی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، در حال حاضر، ۵۰ قلاده سگ مواد یاب در کشور مورد استفاده پلیس در کشف مواد مخدر قرار می گیرد. ایجاد مرکز سگ موادیاب یکی از اقدامات موثر ناجا در مبارزه با موادمخدر طی سالهای اخیر بوده و به نظر میرسد که در صورت تقویت و توسعه این مرکز، نیروی انتظامی در آینده شاهد کسب دستاوردهای بیشتری خواهد بود . همچنین با تجارب بدست آمده طی این سالها این یگان از قابلیت کافی جهت تبدیل شدن به یکی از مراکز آموزش منطقه ای پلیس برخوردار  گردیده و می تواند یکی از مصادیق و نقاط قوت همکاریهای بین المللی پلیس جمهوری اسلامی ایران در مبارزه جهانی علیه باندها و شبکه های بین المللی مواد مخدر باشد.

http://www.ambafrance-ir.org/IMG/jpg/CIVI_05-3.jpg?363/da2bf7b6a31fcce8522b4ce896254902eb100918

.

همچنین رئیس پلیس جدید مبارزه با مواد مخدر سردار علی مؤیدی گفته توانایی داریم در ۴۰۰ عملیات همزمان در نقاط مختلف کشور سگ‌های مواد‌یاب ناجا را به کار بگیریم و این مرکز به عنوان یک مرکز دانش‌محور در سطح دنیا و منطقه شناخته می‌شود. ۲۰ سال از فعالیت ناجا در پرورش سگ‌های مواد یاب می‌گذرد و امروز ما در زمینه تربیت سگ‌های مواد یاب،  تخصصی کار می کنیم  به نحوی که نه تنها در آموزش سگ‌های مواد یاب توفیق به دست آورده‌ایم بلکه در یافتن افراد در زیر آوار نیز به پیشرفت‌های بسیار چشمگیری نائل آمدیم و همچنین توانسته‌ایم در زمینه رهایی گروگان سگ‌های قدرتمندی را تربیت کنیم. ما در سال ۹۰ بیش از ۵۰ تن مواد مخدر توسط سگ‌های این مرکز در کل کشور کشف کرده ایم و بر این باوریم که تقویت این مرکز زمینه‌های دفاع از بشریت را به همراه خواهد داشت.  با تقویت هر چه بیشتر مرکز سگ‌های مواد یاب می‌توان در حفظ سرمایه‌های کشور نقش بسیار مؤثری را ایفا کرد به نحوی که نه تنها از خرج پول از کشور جلوگیری می‌شود بلکه با ارائه آموزش و انجام مأموریت در نقاط مختلف می‌توان سرمایه‌ها را به سمت کشور هدایت کرد. ۰۰ نقطه به صورت همزمان عملیات از طریق سگ‌های موادیاب داریم.  این سگها به عنوان سرمایه ملی تلقی می‌شود و ابزاری برای کشف جرایم به حساب می‌آید لذا آسیب‌رساندن به این سگ‌ها جرم محسوب می‌شود.

منبع:  kozeh.ir  – khabarfarsi.com

.

همچنین بخوانید:

تاریخچه سگهای امداد و نجات در ایران

کاربرد سگ برای انسان

قوانین نگهداری سگ در اروپا و امریکا

تعداد بازدید از این صفحه : 1,722 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3