• Ad not found

موش آفت


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
موش آفت

جوندگان وحشی بصورت کنترل نشده، بيماريها را بين انسان و حيوانات منتقل مي نمايند. آنها گاهی هم آفت می شوند و به انبار غلات و مزارع کشاورزی حمله کرده و غارت مي كنند. همچنین بعلت میل زیاد به جویدن، سیم های برق و لوله های آب تخريب مي كنند.

موشها تمايل به مهاجرت به نقاط ديگر را دارند و بدين طريق آنها ممكن است بعضي بيماريها و پارازيت ها (انگل ها) را گسترش دهند.

 

مشخص شده است که موشها ۳۵ نوع بیماری و ۱۸ نوع  مایت ، شپش ، ساس، کک و کنه را حمل و منتقل نمایند. بنابراین در محیط های شهری و روستایی باید با یک برنامه مشخصی کنترل شوند.

.

بعضی از خصوصیات موشها :

موشهای صحرایی یا رت ها جوندگانی اجتماعی هستند. آنها در کلنی های چند صدتایی زندگی می کنند. آنها تمایل زیادی به حفر کردن سوراخ دارند تا در تاریکی جا بگیرند . دامنه فعالیت موشها حدود  ۱۰۰ متر یا بیشتر است.

خصوصیات موش ها

.

زاد و ولد موشها بسیار سریع است. یک موش ماده به راحتی پنج بار در سال زاد و ولد می کند و هر دفعه حدود ۱۰ نوزاد بدنیا می آورد. نوزادان به زودی در عرض ۸-۱۲ هفته بالغ می شوند.

زاد و ولد موش ها

موشهای خانگی بیشتر از موشهای صحرایی به انسان وابستگی دارند و در مزارع و انبارهای نزدیک انسانها سکونت می کنند. دامنه فعالیت آنها خیلی کمتر از موشهای صحرایی است ( حدود ۱۰ – ۱۲ متر ). موش های خانگی ۴۰ روز بعد از تولد بالغ می شوند و بنابراین جمعیت شان خیلی سریعتر نسبت به موشهای صحرایی رشد می کند. بخاطر کوچک بودن خیلی به راحتی و بی خبر با اشیا و لوازم انسانها حمل و نقل می شوند.

موش صحرایی

.

کنترل موش با مدیریت امکان پذیر است:

 • – غذا و مواد خوراکی را دور نریزید تا در دسترس موشها نباشد.
 • – غلات و مواد انباری را روی پالت و با فاصله از دیوار و کف زمین نگهداری کنید.
 • – موشها علاقه دارند مخفی شوند ، بنابراین اگر شما پوشش مخفیگاه آنها را بردارید ، آنها ممکن است به جای دیگری بروند.
 • – زباله ها را در سطل های در بسته نگهداری نمائید.
 • – از توری ها و حفاظ ها در محلهای ورود به انبار های مواد غذایی استفاده کنید.

مبارزه با موش ها

.

گربه ها و سگ ها ممکن است از زیاد شدن جمعیت موش ها ممانعت کنند ولی آنها نخواهند توانست هجوم شان را کاملاً تحت کنترل درآورند.

موشها می توانند بدون اینکه حتی شما موش را ببینید در محل شما تکثیر شوند. آنها با رفتارهای شبانه و دور از چشمان انسان شروع به ساختن مسیر و لانه می کنند. اگر شما موش را در طول روز ببینید ، مطمئن باشید از قبل هجوم قابل ملاحظه ای وجود دارد. در خلال مدتی که موشها احتمالاً قابل رویت نیستند ، نشانه های پیشاپیش آنها ، این موارد است:

·

 • رد پا :

موشها از مجرایی که بطور منظم بین مسیر غذا و مخفیگاه است استفاده و گذر می کنند آنها اغلب در لابه لای علفهای اطراف ساختمانهای مرغداری دیده می شوند.

.

 • لکه :

موشها دوست دارند برای حرکت ، بدنشان را با اشیاء جامد و سفت تماس دهند و لکه های چرب و روغنی اغلب در روی ساختمانها دیده می شود (در طول دیوارها ، روی کف ها)

.

 • فضله ها:

مدفوع موشها به شکل دوکی دراز و باریک است. حدود ۱۸ میلی متر طول دارد و به تعداد دیده می شود. هر جا که به مدفوع های با  اندازه های مختلف یافت شوند نشاندهنده زاد و ولد سریع آنها خواهد بود.

شناسایی فضله موش

 • جویدن :

نشانه های جویده شدن اجسام مختلف  روی بسته بندیهای مواد غذایی ، لوله های آب و غیره.

موشها جویدن سیم ها

 • جاهای پا :

رد پا ها اغلب در گل و لجن یا خاک دیده می شوند. از فرق بین ردپای پرندگان و موشها اطمینان حاصل نمائید.

.

 • سوراخها و حفره های موش :

بویژه اینها در زمین نزدیک آب و اطراف کپه های زباله و انبارها یافت می شود.

.

 • تله ها و باکس های طعمه :

هر چند تله موشهای دارای طعمه، وسیله مبارزه با موش هست، خود مدرک معتبری برای اثبات حضور موش خانگی یا صحرایی است.

تله موش

.

کنترل جوندگان :

بمحض اینکه شما متوجه حضور جوندگان شدید باید برنامه کنترل را شروع کنید. رایجترین روش برای کنترل جوندگان، استفاده از سموم شیمیایی کشنده جوندگان است. اینها معمولاً با برخی  طعمه ها مخلوط می شوند. مهمترین چیز بیاد داشتن این مطلب است که هر طعمه موشی باید خنک و خشک و تمیز نگه داشته شود  تا بهتر مورد پذیرش موش قرار گیرد. به این فکرکنید که موش خانگی و موش صحرایی ترجیح می دهند غارت کنند و غذاها را دستچین می کنند و غذاهای مانده و کثیف را رد می کنند.

کنترل جوندگان

همیشه طعمه موش  را دور از دسترس حیوانات دیگر و پرندگان و کودکان قرار داده و از در معرض هوا بودن محافظت کنید و همچنین در محلی باشد که جوندگان برای خوردن غذا احساس امنی داشته باشند. این طعمه ها را در جایگاه هایی که جوندگان مرتبا از آنجا عبور می کنند قرار دهید. همیشه تعداد زیادی تله  با طعمه کاملا پر قرار دهید. طعمه کشنده جوندگان را اضافه نکنید بلکه تعویض و تازه نمائید.

.

موفقیت در مبارزه و کنترل موش وقتی حاصل می شود که زمان شروع مصرف طعمه طولانی نبوده باشد. ممکن است شما بیشتر اجساد موش ها را نبینید ، بخاطر اینکه آنها عمدتا در سوراخهای خودشان می میرند. بهر حال موشهای مرده را بسوزانید. بعضی مواقع دیده شده که موشهای مرده توسط گربه ها یا سگها خورده شده و  آنها را مریض کرده یا کشته است. بنابراین اجساد موشها را حتما بسوزانید.

سموم دفع جوندگان

درباره سموم جونده کش:

بیشتر سموم جونده کش یا مرگ موش،  براساس جلوگیری از انعقاد خون کار می کنند که منجر به خونریزی داخلی و مرگ می شود. این سموم  بنام سموم کشنده آرام هم نامیده می شوند چون  جوندگان باید حداقل پنج روز قسمتی از سم را روزانه مصرف نمایند تا بمیرند. برخی منابع اشاره کرده اند که اگر موشهای صحرایی و خانگی بمدت دو روز از خوردن طعمه سرباز زنند بطور کامل بهبود می یابند بخاطر اینکه اثر سم کاهش می یابد.

بهمین دلیل ، خیلی توصیه شده است طعمه های ضد انعقاد کننده خون بطور مستمر در دسترس باشد و حداقل بمدت دو هفته و باید برای تغذیه همه جوندگان موجود ، بمقدار کافی طعمه وجود داشته باشد.

سوم جونده کش

.

برخی مواقع ،  برخی از جوندگان با خوردن این طعمه ها مریض شده و احساس ترس از طعمه به آنها دست می دهد و در نتیجه از خوردن مجدد آن اجتناب می کنند. مشکل دیگر آن است که برخی از موشها به سم مقاوم می شوند. در این شرایط بهترین کار، تغییر دادن نوع سم بنظر می رسد.

.

مهندس
این مطلب توسط :
مهندس منوچهر مولایی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 5,617 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

 • Ad3