• Ad not found

به مینا چه غذایی بدهیم


به مینا چه غذایی بدهیم

بسیاری از مشتریان این سوال را می پرسند که غذای مرغ مینا چی هست ؟ به مرغ مینا چی بدهم بخوره ؟ یا چی نباید بخوره ؟

دوستان، تغذیه مرغ مینا، فقط با پلت  یک اشتباه بزرگ است که بین مردم ایران رایج هست. متاسفانه به دلیل کم آگاهی پرنده فروشان از نحوه زندگی طبیعی مینا و مشاوره های اشتباه آنها اکثر دوستان دچار مشکل می شوند.

چرا نباید به مینا پلت بدهیم ؟ پلت را از پودر کردن دانه ها ، غلات و … و اگر هم از جاهای نامعتبر و ارزان تهیه کنید به علاوه بعضی اشغال و ضایعات تهیه  و به این حالت استوانه ای که می بینید در میآورند.  پلتهای آماده  دارای انرژی بالای غذایی و پر از آهن هستند که آهن برای مینا سم است . مینایی که دائما از پلت تغذیه می شود ( چون  انرژی بالایی  دارد) دچار تجمع چربی در بدن و در بلند مدت دچار بیماری کبد چرب می شود که ریشه خیلی از مشکلات مینا هست.

.

از طرف دیگر آهن در اندام های داخلی بدن تجمع میکند که آن هم مسئله بزرگی است و زمینه ساز خیلی از بیماری ها از جمله عدم تعادل مینا هست . حالا پلت ندیم چی بدیم ؟

بعضی ها می گن : این که جز پلت چیزی نمی خوره ؟

بهتر است بدانیم که مینا در  طبیعت همه چیز خوار است اما غذای اصلی اش حشرات ، میوه ها، کرم  و غیره هست . مینا خیلی هم کثیف غذا میخورد، پس اینقدر به او غر نزنید که همه جا رو کثیف کردی. در ضمن مرغ مینا حمام کردن را  خیلی دوست دارد.  ولی اگر حمامش می کنید لطفا شامپو نزنید. یک ظرف آب براش بگذارید تا خودش آبتنی کنه.

چه غذایی به مرغ مینا بدهیم؟

برای غذای پرنده خود،  شما میتونید از میوه ها و غذاهای نرم به همراه کمی سینه مرغ پخته شده بدون ادویه و نمک استفاده کنید. همه میوه ها برای تغذیه مرغ مینا مناسب هستند اما سیب بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد چون دسترسی به آن در تمام فصول راحت است . ولی توجه کنید با اینکه انگور غذای مورد علاقه مینا هست اما باید توجه کنید که پرنده را به بیماری ذخیره آهن  (هموکروماتوز)  حساس می کند و چونکه مرکباتی مثل پرتغال ، کیوی حاوی ویتامین C بالایی هستند و موجب افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش می شوند ، نباید به طور روزمره در تغذیه مینا استفاده بشوند .

.

پس برای تغذیه مینا،  میوه هایی مثل سیب ، گلابی ، موز ، انگور (به مقدار خیلی کم) ، انجیر ، توت سفید ، خیار و سبزیجاتی مثل کاهو بدهید البته میتوانید پنیر سفید بدون نمک هم رنده کنید ، سیب زمینی پخته ، نخود فرنگی هم مفیدند ، میتوانید میوه خشک شده هم بهش بدهید. سفیده تخم مرغ آب پز شده هم می توانید استفاده کنید.

غذاهای تجاری مختلفی هم وجود دارد که با توجه به تاریخ مصرف شان قابل استفاده هستند. میتوانید آنلاین هم خریداری کنید.

غذاهایی که برای مینا مناسب اند

سوال دیگری که زیاد پرسیده میشود این است که مینا غذا های جدید رو نمی خوره چه کار کنیم ؟ در پاسخ باید گفت که روند تغییر غذا باید تدریجی باشد.  مینایی که چندین سال است به  پلت عادت کرده،  سخته براش یک دفعه غذای دیگه ای رو بخوره ، شما میتوانید تدریجا این غذا رو به پلت یا غذای قبلیش اضافه کنید تا بهش عادت کنه از غذاهایی هم که اصلا نمی خوره اصراری به دادنش نکنید ، شاید این روند  یک ماهه طول بکشد.

.

چه غذایی هایی را نباید به مینا داد ؟ غذاهای سرخ شده و روغن دار ، ادویه دار ، چیپس و پفک و به طور کلی هله هوله ، مصرف نان و برنج به مقدار زیاد و هر چیز چرب ، ادویه دار و حاوی ویتامین C . آیا نیاز هست به مرغ مینا ویتامین بدهیم ؟ اگر غذای اماده بسته بندی شده استفاده می کنید و یا از غذاهای متنوع استفاده میکنید، چون اینها ویتامین مورد نیاز پرنده را تامین میکنند نیازی نیست شما به مینا ویتامین بدهید ، زمانی به مینا ویتامین بدید که بدونید جیره غذاییش از ویتامین کم باشه . ویتامین دادن هم اصولی دارد و استفاده نادرست از آن میتواند مسمویت زا باشد.

برگرفته از سایت دامپزشکان

مطالب مرتبط:

مرغ مینا پرنده زینتی خانگی

نکات خرید قرقاول

اسباب بازی های مناسب پرنده

تشخیص پرنده بیمار

تعداد بازدید از این صفحه : 20,009 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3