• Ad3

نژاد اسب: کردی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
نژاد اسب: کردی

اسب نژاد كرد ايران بر طبق نوشته هاي جهانگردان و مورخين ، به اقصي نقاط دنيا انتقال يافته و خون آن در شريانهاي اسبهاي دنيا جريان دارد. اسب كرد از اسبهاي تواناي ارزشمند و پرخون دنيا محسوب گرديده و مبدا و منشا آن ايران مي باشد. اسب كرد از قديم الايام نماد فرهنگي ، تاريخي مردم كرد بوده و داشتن آن همواره براي خانواده ها مايه مباهات و فخر بوده است .

اسب کردی به دلیل داشتن برخی خصوصیات بارز از جمله، قد متوسط ۱۵۰ – ۱۴۰ سانتیمتر، بدن کوتاه و عضلانی ، هوش خوب، مطیع و صبور بودن، مقاوم به طی مسافت‌های طولانی، فراخی و عضلانی بودن سینه،  دست و پای قوی، بهترین نژاد اسب به خصوص جهت مسابقات چوگان به شمار می‌آید.

 

متاسفانه فراوانی نژاد اسب کردی در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده، بطوری‌که براساس آمار ارائه شده در سالهای گذشته جمعیت اسب موجود در کرمانشاه ۱۶۳۴  سر بود که از این میزان تعداد بسیار کمی اسب‌های کردی است تا جاییکه رییس هیات سوارکای استان در این خصوص اعتقاد دارد: متاسفانه در حال حاضر تعداد اسب های اصیل کرد بسیار کم و یا شاید انگشت شمار هستند و می توان گفت که غالب اسب های منطقه ما یا عرب هستند، یا کرد عرب و در موارد معدودی نیز کرد هستند

به جرات می توان گفت کمتر کسی پیدا می شود که اسم اسب کردی را نشنیده باشد و بر اصالت و زیبایی آن صحه نگذارده باشد. اصیل‌ترین نژاد اسب ایرانی اسب کرد است. سرمنشاء تمام اسب های ایران، اسب های نسایی هستند که این اسب ها به لحاظ شرایط آب و هوایی مناسب ماهیدشت کرمانشاه، به این منطقه مهاجرت می کنند که پس از آن به این نژاد، اسب کرد گفته می شود. س از آن بخشی از این اسب ها به منطقه جنوب و عرب نشین مهاجرت کردند که به اسم اسب عرب معروف شدند و بخشی نیز به سمت آفریقا رفتند که امروزه از آن ها به عنوان اسب باربی یاد می شود.


گرچه در خیلی از منابع نامی از این اسب برده نشده است . معمولاً برای اسب کرد سه تیره مطرح می گردد که عبارتند از :
۱- جاف  ۲- افشاری  ۳- سنجابی

اما اکثر اسبهای کرد به طور انتخابی با اسبهای فارس و عرب کشش داده شده و از این آمیزش ، اسبهای زیباتر و چابکتر حاصل شده که در حمل و نقل سریع مورد استفاده قرار می گیرد . نژاد کرد امروزی نه تنها از زیبائی خاصی برخوردار است  بلکه دارای استقامتی بی نهایت  نیز می باشد .
اسبهای نژاد کرد به خصوص در مسابقات چوگان موفق بوده اند و بسیاری از اسبهای کرد در مسابقات پرش و سواری استقامت افتخارات ارزنده کسب کرده اند .
اسب کرد فوق العاده قانع و کم خوراک و در زمستان های سخت نواحی کوهستانی کردستان که هیچ وسیله نقلیه ای قادر به حرکت و عبور نیست عامل انتقال امداد و بیماران از روستائی به روستای دیگر است و دلیل ماندگاری را می توان همین مقاومت بی مانند در کوهستان دانست .

عمدتاً این نژاد در منطقه کرمانشاه و مناطق اطراف آن و استانهای آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان ، لرستان و کردستان و اصفهان  پراکنده  می باشند .
این نژاد به کشورهای همجوار ( عراق ، ترکیه و قسمتی از جمهوری آذربایجان ) انتقال یافته و جمعیت مناسبی را تشکیل داده است .

همچنین بخوانید: سیر تکامل اسبها، اسب کوارتر ، اسب ترکمن

تعداد بازدید از این صفحه : 3,423 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3