• Ad not found

نژاد اصیل ایرانی، سالوکی


نژاد اصیل ایرانی، سالوکی

سالوکی سگ اصیل ایرانیست بنابراین استفاده از لفظ "تازی" برای آن درست نیست. بهتر است بگوییم یک سگ تیپ شکاری لاغر اندامي است با سر كشيده و باریک كه پوزه ای باریک که بینی سیاهی دارد. دستها با انبوهی از مو در بین انگشتان برای محافظت در زمین های سنگلاخ است و دمي بلند و پر مو دارد. موهای روی گوش ها نیز بسیار پر پشت و بلند است. سگي است كه برای شكار خرگوش به طور سنتي در جنوب شرقي ايران نگهداری مي شود.

سگ سالوکی در رنگ های مختلف کرم، سفید، حنایی،  طلایی، قهوه ای  یا ترکیبی از این رنگ ها وجود دارد. سالوکی سگ آرامی است و طبیعت دوستانه ای دارد. خونسرد و بسیار وفادار می باشد. برای همین با سالوکی باید به آرامی و مهربانی برخورد کرد.

.
سگهای سالوکی اگرچه نسبت به انسان ها مهاجم نیستند ولی غریزه طبیعی  تعقیب و کشتن حیوانات کوچک  را دارا می باشند. قد سالوکی حدود ۷۰ سانتی متر و وزنش حدود ۲۰-۲۵ کیلو گرم می باشد. این سگ شکاری برای زندگی احتیاج به یک فضای باز بزرگ دارد. آنها آب و هوای معتدل را ترجیح می دهند.

Saluki

سالوکی یک ورزشکار طبیعی می باشد که نیاز به مقدار زیادی ورزش و تحرک دارد . بدون مهار شدن نباید به پیاده روی در مکان های عمومی بروند زیرا ممکن است به تعقیب حیوانات دیگر بروند و آنها را بکشند. اعتقاد بر این است که سالوکی نژادی نزدیک به سگ تازی افغانی می باشد که یکی از نژاد های باستانی و سگ سلطنتی دربار مصر و شاید یکی از قدیمی ترین سگ های اهلی شناخته شده برای انسان است.

Afghan hound

همچنین بخوانید:

سگ سانان

معمولترین اسامی سگها

تاریخچه استفاده از سگ در ایران

سگ افغانی، تایبادی یا آلابای؟

تعداد بازدید از این صفحه : 1,471 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad