• Ad3

نکات کلیدی تربیت سگ


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
نکات کلیدی تربیت سگ

نکاتی در مورد آموزش سگ ها وجود دارد که باید رعایت کنید. سگ ها همیشه بهترین دوستان ما بوده اند. سگ ها برخلاف سایر موجودات، برای خوشحال کردن ما از ما پیروی میکنند. ما نژادهای خاصی را برای اهداف خاصی طراحی و تربیت کرده ایم.

.

اولا  از هر نوع  نژاد سگ انتظارات مربوط به آن نژاد را داشته باشید، مثلا از هاسکی انتظار نگهبانی نداشته باشید. قبل از خرید سگ فکر کنید که برای چه منظوری دارید آنرا تهیه می کنید . در مورد آن سگ  مطالعه کنید و سگی را خریداری  کنید که لازم دارید و نیاز شما را برآورده می کند. اگر وقت کافی برای نگهداری و تربیت سگ ندارید، سگ نخرید. سگها ربات نیستند و غیر از غذا ، نیاز هایی دیگری مثل  توجه  و آموزش هم دارند.

.

آموزش به سگها می تواند شامل هر نوع کاری باشد که منظور شماست و شما از سگتان انتظار دارید. اجرای فرامین اولیه مطیع بودن مثل:  بنشین و بخواب و غیره و یا آموزش محل دستشویی کردن، سر و صدا نکردن و یا نگهبانی. سگها برخلاف تصور در هر سنی آموزش پذیر هستند منتها ظرفیت یادگیری شان با سن تغییر اندکی می کند. مثلا از توله ۱ ماهه انتظار نداشته باشید که جای دستشویی کردن را یاد بگیرد و یا از یک سگ پیر توقع چالاکی و نگهبانی را نداشته باشید.

.دقت کنید که زمان آموزش نباید طولانی باشد، برای اینکار هر جلسه ۱۵  دقیقه کافی است ولی می توانید دو یا سه جلسه  در روز برای او وقت بگذارید. این زمان را تنها به تربیت سگ اختصاص دهید و آن را به بازی نکشانید. پس زمان تمرین را از زمان بازی جدا کنید. مطمئن باشید که چه سگ بزرگ و چه توله ها تفاوت این دو را بخوبی درک می کنند.

بخاطر داشته باشید که شما نقش رئیس گله را به عهده دارید. با صدای  قوی کار کنید ولی به عنوان رئیس گله به خاطر داشته باشید که  آموزش بدون خشم و عصبانیت انجام می شود. پس به هیچوجه به صورت طولانی مدت از سگ عصبانی نباشید چون سگ  دلیل آنرا زود فراموش می کند.

بخصوص کودکان و افراد بیش از حد دلسوز می توانند با دستورات ناصحیح و یا بازیهای نا مناسب تعلیم وتربیت شما را مخدوش سازند. آموزش شما باید با هدف مشخصی باشد .  قبل از آنکه جلسه آموزش را برگزار کنید  مشخص نمائید توقع چه نوع اعمالی را دارید  و امروز چه نوع  تمرینی را با توله انجام می دهید.

در هر جلسه فقط یک تمرین را کار کنید.  توله را با  دستورات مختلف و جدید گیج نکنید. البته در هر جلسه باید درسهای روزاهای گذشته را مرو کنید ولی از انجام چند درس جدید در یک روز پرهیز نمایید.  هنگام مرور تمرینات نیز هر گاه سگ دستور شما را صحیح اجرا کرد ضمن تشویق نمودن و دادن جایزه به سراغ تمرین بعدی بروید.

 برای آموزش می توانید از تشویق های مثبت و یا باز دارنده ها استفاده  کنید. همانطور که مشخص است تشویق های مثبت، پاداش دادن به سگ در هنگام درست اجرا کردن فرامین است و بازدارنده ها ، تنبیه های کوچک برای فهماندن این مطلب است که کارش را درست انجام نداده است.

زمان تغذیه و زمان بیرون بردن توله را تغییر ندهید.  منظم رفتار کردن باعث می شود که تربیت توله آسان تر گردد.
در آموزش دستشویی ، چنانچه توله به اشتباه در محل دیگری ادرار یا مدفوع کرد به سرعت آنجا را تمیزکرده و بوی آن را از بین ببرید تا از تکرار این عمل جلوگیری گردد.

 

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,453 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3