• Ad not found

اصول نگهداری از خرگوش


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
اصول نگهداری از خرگوش

خرگوش های خانگی حیواناتی فعال، بازیگوش، ساکت و دست آموز هستند و اصولا حیوان خانگی مناسبی برای بچه ها هستند.


همچنین به رسیدگی خیلی زیاد نیاز ندارند و از بودن در کنار انسانها لذت می برند.

.

خرگوش ها جزو جوندگان نیستند ولی به جویدن علاقه دارند و بهتر است که همیشه مقداری اشیاء جهت جویدن در اختیارشان قرار داد تا مانع از جویده شدن پرده ها ، فرش و مبلمان شد. اکثرا خرگوش ها شب زی هستند و  روز را می خوابند. هنگامی که خرگوش سرحال است می پرد ، جفتک می اندازد و بازی میکند. اگر احساس ناراحتی ، ترس و خطر کند پاهای عقبیش را تپ تپ به زمین می کوبد.

.

خرگوش ها را باید در قفس بزرگ نگهداری کرد. اکثراً خرگوش ها را در خارج از خانه نگهداری می کنند که البته ساختن یک قفس و لانه که آنها را از باد و باران و آفتاب محافظت کند ، الزامی است. باید قفس و لانه خرگوش ها را هر چند روز یکبار تمیز نمود که البته این بستگی به میزان کثیف شدن بستر دارد. یونجه و پوشال بهترین انتخاب برای بستر حیوان می باشد. اگر خرگوش داخل خانه نگهداری می شود می توان جای ادرار او را با سرکه تمیز نمود تا بوی تند آن از بین برود. خرگوشها سرما پسند هستند و معمولا محیط خانه برای آنها  گرمتر از حد نیاز است.

.

جای نگهداری خرگوش

 انواع خرگوش ها دارای پوشش بدنی متفاوتی می باشند . خرگوش ها مانند گربه خود را تمیز می کنند و برس کشیدن یکبار در هفته مناسب می باشد. تقریباً هر سه ماه ریزش مو دارند و در این ایام به آراستن بیشتری نیازمندند. شستن خرگوش باعث مضطرب ساختن حیوان می شود بنابر این باید تا جایی که ممکن است از شستن آن خودداری نمود.

.

می توان برای تغذیه خرگوش از میوه ، علف تازه ، سبزیجات ، یونجه و یا غذای مخصوص جوندگان استفاده کرد. توجه کنید که خرگوش جزو علفخواران محسوب میشود و غذای اصلی او باید علف باشد. آب را باید در ظروف مخصوص آبخوری جوندگان قرار داد. این درست است که خرگوشهایی که میوه و سبزی زیاد می خورند به آب کمتری احتیاج دارند  ولی همیشه باید  آب در اختیارشان باشد.

تغذیه خرگوش های خانگی

.

 خرگوش ها فضله خود را می خورند که این جزو غریزه آنهاست و برای سلامتی شان لازم است  چرا که بخش زیادی از مواد هضم شده در فضله باقی می ماند و خرگوش با خوردن مدفوع دوباره آن مواد را جذب میکند. همچنین ویتامین ها را  با خوردن فضولاتشان جذب می کنند.

.

اصولاً خرگوش ها حیوانات سالمی هستند. اسهال و مشکلات دندانی ( آبسه فک ) از مهمترین بیماری هایی است که جان خرگوشها را تهدید می کند.

منبع: رشت پت دات آی آر

.

مطالب دیگری را راجع به خرگوش ها در همین سایت بخوانید. سایت یوپت از مقالات و تجربیات شما در سایت استقبال می کند.

.

مقاله: خرگوش مینی لوپ

مقاله: مفهوم حرکات خرگوش ها

مقاله: غذای خرگوش

مقاله: چرا فعالیت بدنی برای خرگوشها مهم است

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,819 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3