• Ad not found

آشنایی با نژاد های همستر


آشنایی با نژاد های همستر

همستر از محبوب ترین حیوانات برای نگهداری در خانه و مخصوصا برای بچه هاست .


بیش از ۱۵ نژاد همستر تا به حال شناسائی شده ولی فقط شش نوع همستر به عنوان حیوان خانگی در دنیا نگهداری می شوند و باز از بین اینها فقط دو گونه از این همسترها را بیشتر به عنوان حیوان خانگی می شناسند.


در ایران فقط نوع سوری ( Syrian ) آن در منازل نگهداری می شود.

در اینجا به این شش نژاد یاد شده اشاره می کنیم:

.

– همستر سوری یا طلایی (Syrian Hamstersgolden hamster):

این نژاد همچنین به همستر طلایی هم معروف است. در ایران تمام همستر های خانگی از این نوع هستند چون بیشترین سازگاری را با شرایط آب و هوائی ما دارد. این همستر بامزه ، کشیده تر و لاغرتر از همتایان دیگر خود است و همچنین چشمان ریزتری دارد.

به اعتقاد خیلی‌ها این جونده، مناسب‌ترین همستر برای کودکان محسوب می‌شود. همستر سوری بسیار منزوی است. طول بالغ آن حدود ۱۲-۱۵ سانتی متر است ولی تا ۲۰ سانتیمتر نیز می‌رسد. از سایر ویژگی‌های ظاهری حیوان می‌توان به پاهای بدون موی آن، جیب‌های گونه‌ای حجیم و تنوع رنگی زیادش اشاره کرد. همستر سوریه‌ای به راحتی اهلی و رام می شود و حداکثر تا دو سال عمر می کند. سه نوع متداول آن،  مو کوتاه ، مو بلند و پشمالو  است.

همستر سوری همستر سوریه ای همستر خانگی

.

خرید وسایل و لوازم همستر بصورت آنلاین

.

همستر کوتوله روسی(Dwarf Russian Hamsters) یا Dzungaria:

این نژاد همستر کوچک جثه ، حداکثر به  ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر می رسد و دارای بدنی چاق، گرد و شفاف می‌باشد. محل سکونت آن در جلگه‌ها و صحراها و مناطق نیمه بیابانی آسیای مرکزی و نیز در علفزارهای مغولستان و شمال چین است. در این نژاد نرها از ماده‌ها بزرگتر هستند.

همستر کوتوله روسی اجتماعی بوده و به راحتی با سایر همسترها کنار می‌آید. طول عمر آن مانند بقیه حداکثر ۲ سال است. با توجه به این که این نژاد از صبر و تحمل چندان زیادی برخوردار نیست بنابراین به هنگام احساس ترس، احتمال این که گاز بگیرد زیاد است. از ویژگی‌های دیگر این نژاد داشتن بدنی با حالت ارتجاعی و قابل انبساط و پاهای پرمو است. تعداد کمی از این همسترها در ایران هستند و اغلب اصیل نبوده و از ترکیب دو نژاد روسی و سوری به وجود آمده اند با این حال به دلیل منحصر به فرد بودن گرانتر هستند.

همستر کوتوله روسی

.

همستر رومانیائی(Rumanian):

این همستر شبیه همستر سوریه ای است و محل زیست آن در علفزارها و جلگه‌های رومانی، شمال روسیه و بلغارستان است. همستر رومانی معمولا به رنگ قهوه‌ای با شکم سفید رنگ دیده می‌شود. اندازه آن ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر است بنابراین از همستر سوری بزرگتر است. این همستر اغلب در تحقیقات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همستر رومانیایی

.

همستر کوتوله روبوروفسکی(Dwarf Roborovskis Hamsters):

یا همستر بیابانی، کوچکترین همستر در دنیاست (حدود ۵ سانتی متر ).  به دلیل طولانی بودن دوره بارداری، تکثیر دشوار در اسارت و تعداد کم توله ها در هر زایمان ، صبعا گرانترین نوع همستر است. ولی از آنجایی که از نظر رفتاری ترسو است و به سادگی اهلی نمی شود، از این رو نژاد مناسبی به عنوان حیوان خانگی نمی‌باشد.

این نژاد همستر را در ایران نداریم.

همستر روبوروفسکی

.

همستر چینی(Chinese Hamsters):

این همستر زرفدار زیادی ندارد چون شباهت زیادی به موش دارد  و همچنین حالت تهاجمی زیادی دارد و  در اسارت راحت تولید مثل نمی کند. همستر چینی لاغر و  کشیده و دارای دمی بلند است!

منشا این همستر مغولستان و شمال چین بوده و از لحاظ ژنتیکی بسیار نزدیک به موش است به همین خاطر مثل بقیه همسترها اهلی و دست‌آموز نمی شود. همستر چینی بسیار ترسو بوده و در فصل جفت‌گیری ماده‌ها رفتار تهاجمی شدیدی نسبت به نرها دارند.

همستر چینی دم دار

.

همستر سفید زمستانی (Winter Whites):

خصوصیت جالب این نژاد که در واقع اسم خود را نیز از همین ویژگی‌اش گرفته، این است که در فصل زمستان رنگ آن تغییر کرده و سفید می‌شود. این همستر سر بزرگ و مضحکی دارد. منشا این نژاد نواحی جنوب شرقی و جنوب غربی سیبری و جلگه‌های پرعلف قزاقستان می‌باشد. حداکثر طول آن ۱۰ سانتیمتر است.  گونه سفید زمستانی را هم در ایران نداریم.

همستر سفید زمستانی

.

(در اینجا یاداوری کنیم که همستر هایی که به نام آلبینو معروفند و کاملا سفید هستند، یک نژاد جدا محسوب نمی شوند. در واقع به همسترهای سفید چشم قرمز آلبینو یا زال می گویند در حقیقت ویژگی آلبینو  در اغلب حیوانات خانگی مثل خرگوش و گربه و حتی حیوانات وحشی دیده می شود.)

منبع: وت پارس دات کام

.

همچنین در همین سایت بخوانید:

— همستر بهترین حیوان خانگی برای کودکان

— اهلی کردن همستر

— آموزش به همستر

— چگونه همستر را در دست بگیریم

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,447 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad
  • Ad3