• Ad not found

همستر


همستر

همستر(Hamster) در رنگ های گوناگون از جمله سفید، طلائی، سیاه، زرد، کرم، خاکی است که از خانواده جوندگان بوده و همه چیزخوار میباشد. به این حیوان کوچک و زیبا انواع میوه، سبزیجات و دانه ها را بعنوان غذا میتوان داد.
.

.

.

کلمه همستر از یک لغت آلمانی به معنای محتکر گرفته شده است. این حیوان دارای چهار انگشت  در دست و پنج انگشت  در پا ها  است ومی تواند روی پاهای خود بایستد. همستر  مانند انسانها  خواب سنگینی دارد طوری که اگر به
آرامی پا یا دست آنرا بگیرید و آنرا از جا بلند کنید ممکن است بیدار نشود.

.

همستر حیوانی بسیار تمیز است و مانند سایر جوندگن، مرتب خود را تمیز می کند. این حیوان در صورت خود جیب های گونه ای دارد که  در دو طرف صورت واقع شده اند و حیوان مواد خوراکی اش را به سرعت در آنها پنهان می کند.

.
وزن همستر بالغ  حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر آن تا ۲ سال است. بنابراین تعجب نکنید که اگر مدت یک سال و نیم یا بیشتر از یک همستر نگهداری کرده اید او ناگهان بی اشتها و منزوی شود و بمیرد.

دندانهای همستر بطور مداوم در حال رشد است و این حیوان احتیاج به جویدن مرتب اشیا مختلف دارد. چنانچه همستر چیزی برای جویدن پیدا نکند دچار مشکلات دندانی ، ناتوانی در غذا خوردن و نهایتا مرگ می شود.

همستر در هر زایمان ۵ تا ۹ نوزاد بدنیا می آورد  و گاهی تعداد آنها بسیار بیشتر خواهد بود.

.

.

برای تشخیص سلامتی همستر باید از رفتار طبیعی آنها آگاه باشید. همسترها به زرنگی و هوشیاری معروفند. گرچه همسترها شب بیدار هستند ولی آنها که در خانه زندگی کرده اند ممکن است عادت به خوابیدن در شبها داشته باشند. همستر ها مرتب در حال بو کشیدن اطراف هستند.

نگهداری دو هستر با هم کار خوبی نیست و همسترهای سوری باید تنها نگهداری شوند چرا که  دو همستر همیشه برای برتری دعوا می کنند. همستر مغلوب جیغ میزند و به پشت می چرخد تا به همستر برتر بفهماند که تسلیم شده است ولی گاهی آسیبهای سختی به هم می زنند.

.

یکی از علائم آزردگی به هم کشیدن دندان‎ها است. در این مواقع باید همستر را تنها بگذارید. گاهی اوقات همستر این حرکت را  زمانی انجام می‎دهد که از خواب بیدارش کرده باشند. وقتی همستر این حرکت را انجام می دهد سعی نکنید او را در دستتان بگیرید چون ممکن است شما را گاز بگیرد.

همسترها معمولا پهلوهایشان را به دیواره قفس می‎سایند. این کار کاملا عادی است. همسترها در پهلوهایشان غدد عرقی
دارند که از آنها برای مشخص کردن قلمرو خود استفاده می‎کنند.

.

و اما نشانه های بیماری در همسترها شامل:  کاهش اشتها و فعالیت،  لاغری، ترشحات غیر طبیعی،  تغییرات در رنگ و قوام  مدفوع، کدر یا کثیفی پوشش موی بدن است.

اگر رفتار یا ظاهر همستر خانگی شما غیر طبیعی شد باید توسط دامپزشک دیده شود. هرچند متأسفانه برخی از افراد ممکن است از بردن همستر خود نزد دامپزشک به واسطه هزینه های مراقبت های دامپزشکی در مقایسه  با ارزش ریالی حیوان خودداری کنند.

.

با وجود اینکه همسترها بطور کلی نقش کمی در انتقال بیماری به انسان ها دارند اما  همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کنید . مثلا  اجازه ندهید همستر در بستر کودک بخوابد. همچنین به کودک  آموزش دهید بعد از بازی،  دست ها را  بطور کامل با صابون بشوید.

اگر شما یک همستر جدید خریداری کردید آن را برای ارزیابی سلامت نزد دامپزشک ببرید  و از وضعیت سلامت آن مطمئن شوید.

خرید گربه

فروش سگ

تعداد بازدید از این صفحه : 1,837 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3