• Ad not found

بیاباما، همستر


بیاباما، همستر

همستر(Hamster) این موجودات کوچولوی دوست داشتنی ، در رنگ های گوناگون از جمله سفید، طلائی، سیاه، زرد، کرم، خاکی دیده می شوند.

همسترها مانند موشها، از خانواده جوندگان هستند ولی همه چیز می خورند.


به این حیوان کوچک و زیبا انواع میوه، سبزیجات و دانه ها را بعنوان غذا میتوان داد.


.

.

کلمه همستر از یک لغت آلمانی به معنای محتکر گرفته شده است. این حیوان دارای چهار انگشت  در دست و پنج انگشت در پاها است و می تواند روی پاهای خود بایستد. همستر ها جونده های خواب آلودی هستند و خوابیدن را خیلی دوست دارند. هر چه سن آنها بیشتر شود تمایل به خوابیدن در آنها بیشتر می شود.

.

همستر حیوانی بسیار تمیز است و مانند سایر جوندگان، دائما در حال تمیز کردن خودش است. این حیوان در لپ های خود دو کیسه دارد که به آنها جیب های گونه ای می گویند و حیوان مواد خوراکی اش را به سرعت در آنها پنهان می کند.

.
وزن همستر بالغ  حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر آن تا ۲ سال است. بنابراین تعجب نکنید که اگر مدت یک سال و نیم یا بیشتر از یک همستر نگهداری کرده اید او ناگهان بی اشتها و منزوی شود و بمیرد.

دندانهای همستر بطور مداوم در حال رشد است و این حیوان احتیاج به جویدن مرتب اشیا مختلف دارد. چنانچه همستر چیزی برای جویدن پیدا نکند دچار مشکلات دندانی ، ناتوانی در غذا خوردن و نهایتا مرگ می شود.چرا همستر غذایش را داخل دهانش مخفی می کند

همستر در هر زایمان ۵ تا ۹ نوزاد بدنیا می آورد  و گاهی تعداد آنها بسیار بیشتر خواهد بود.

.

.

برای تشخیص سلامتی همستر باید ابتدا رفتار طبیعی آنها را بشناسید. چنانچه هر روز با او سرو کار داشته باشید و غذا خوردن، ورزش کردن و خوابیدن او را زیر نظر داشته باشید میفهمید که تا چه اندازه رفتارها و حرکات او غیر طبیعی شده اند. همسترها ذاتا شب بیدار هستند ولی وقتی در خانه زندگی کنار شما زندگی کنند خواب و بیداری خود را با شما تنظیم می کنند. روزها را با شما سر می کنند و شبها در آرامش می خوابند.

.

چیز جالب توجه در مورد هستر ها اینست که باید تنها نگهداری شوند چرا که دو همستر همیشه دعوا می کنند و آسیبهای سختی به هم می زنند. همستر ها حتی اگر هم با هم جفت باشند با هم نمی سازند و همدیگر را گاز می گیرند. برای جفتگیری هم حتی باید در مدت محدودی پیش هم باشند و بعد جدا شوند.

به همسترچه غذایی بدهیم؟

.

همسترها آرامش را دوست دارند. طوریکه حتی اگر او را ناگهان  از خواب بیدار کنید بی قرار می شود. در این هنگام سعی نکنید او را با دست بگیرید چون ممکن است شما را گاز بگیرد.

.

و اما نشانه های بیماری در همسترها شامل:  کاهش اشتها و فعالیت،  لاغری، ترشحات غیر طبیعی،  تغییرات در رنگ و قوام  مدفوع، کدر یا کثیفی پوشش موی بدن است.نگهداری همستر در خانه

اگر رفتار یا ظاهر همستر خانگی شما غیر طبیعی شد باید توسط دامپزشک دیده شود. هرچند متأسفانه برخی از افراد ممکن است از بردن همستر خود نزد دامپزشک به واسطه هزینه های مراقبت های دامپزشکی در مقایسه  با ارزش ریالی حیوان خودداری کنند.

.

با وجود اینکه همسترها بطور کلی به انسان ها بیماری منتقل نمی کنند اما  همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کنید . مثلا به کودک  آموزش دهید بعد از بازی، دست هایش را  با صابون بشوید.

اگر شما یک همستر جدید خریداری کردید آن را برای ارزیابی سلامت نزد دامپزشک ببرید  و از وضعیت سلامت آن مطمئن شوید.

.

تعیین سن همستر
آشنایی با نژادهای همستر
همستر بهترین حیوان خانگی برای کودکان

.

خرید گربه

فروش سگ

تعداد بازدید از این صفحه : 2,042 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad