• Ad not found

همه چیز درباره سنجاب ۱


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
همه چیز درباره سنجاب ۱

سنجاب ها ( Squirels ) پستاندارانی گیاهخوار هستند. آنها عمدتا از میوه و دانه ها در طبیعت تغذیه می کنند. آنها در طبیعت اغلب در جنگل ها و در سوراخ هایی که معمولا خودشان در درخت ایجاد کرده اند زندگی میکنند. همه ما توانایی بالا رفتن از درخت، را دیده ایم.

.

سنجاب حیوان خاصی است که خود را با انسانها وفق داده  و یاد گرفته که با انسانها زندگی کند. به همین دلیل گاهی بعنوان حیوان خانگی (پت) هم نگهداری می شود.

در این مورد همیشه بحث و جدل بین مردم علاقمند به نگهداری سنجاب بعنوان حیوان خانگی و طرفداران حفظ محیط زیست بوده است.  طرفداران نگهداری سنجاب در منزل ، کیفیت خوب نگهداری و حمایتشان از این حیوان زیبا در منزل را دلیل کار خود می دانند و طرفداران محیط زیست شکار و احتمال انقراض آنها در حیات وحش را دلیل مخالفتشان بیان می کنند. طول عمر سنجاب تقریباً ۶ سال می باشد ولی اکثر سنجاب های شهری کمتر از یکسال زندگی می کنند.

.

نگهداری سنجاب

.

سنجاب جونده ای است نیمه اهلی، این حیوان در کشورهای اروپایی جزو حیوانات اهلی محسوب نمی شود و در اطراف خانه ها آزادانه زندگی میکند. در ایران چند سالی است که نگهداری آن در منازل رایج شده است.

.

سنجاب از خانواده جوندگان می باشد. قدمت سنجاب طوسی به ۵۰ میلیون سال می رسد  و اسم اش  ( Squirel ) ریشه یونانی دارد. ارسطو کلمه (Skiouros) را برای آن به کار برده، Skia به معنی سایه و Oura به معنی دم می باشد. بنابراین معنی آن می شود (کسی که زیر سایه دمش می نشیند).  قرنها بعد فرانسویها یک اسم به نام (esquirel) برای وصف این حیوان ساختند که بعد تبدیل به Squirrel شد.

نگهداری سنجاب به عنوان حیوان خانگی

 .

وقتی صحبت از سنجاب می شود ، منظور همان سنجاب درختی است. سنجاب زمینی و سنجاب پرنده هم جزو خانواده سنجابها هستند. همچنین  پستاندارانی مانند موش کیسه دار، موش خرمای کوهی نیز خویشاوند سنجاب ها هستند.

.

سنجاب طوسی یکی از شناخته شده ترین سنجابها هستند. سنجاب های طوسی رنگ های متفاوتی دارند. بعضی از آنها قهوه ای هستند و به رنگ مشکی و سفید یکدست هم وجود دارند. طول سنجاب طوسی بطور متوسط به ۴۰ سانتیمتر و وزن آن به ۴۵۰ گرم می رسد. اکثر آنها در نیمکره شمالی ساکن هستند.

تغذیه سنجاب خانگی

سنجاب های قرمز از نوع طوسی خود کوچکتر هستند (۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول). رنگ موی آنها از قرمز تا مشکی متغیر است. اکثر آنها دارای شکم سفید و دم  بلند قرمز رنگ می باشند.  سنجاب قرمز در جنگلهای کاج و صنوبر یافت می شود.

سنجاب قرمز

منبع: ایران کلوب دات کام

.

همه چیز در مورد سنجاب: قسمت دوم

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,962 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad