• Ad not found

واکسیناسیون در سگها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
واکسیناسیون در سگها

بیماری های ویروسی سگها مخصوصا در سنین پایین بسیار کشنده است و آمار زیادی از مراجعه روزانه به کلینیک های دامپزشکی را به خود اختصاص می دهد.

هر چه از شروع بیماری دیرتر به دامپزشک مراجعه شود درصد مرگ و میر بالاتر این بیماری ها میرود. تنها راه موثر برای مقابله با آنها واکسیناسیون به موقع توسط درمانگاههای دارای صلاحیت می باشد. متاسفانه دیده شده افراد مختلفی تحت عناوین مختلف اقدام به واکسیناسیون سگها مینمایند. واکسیناسیون توسط این افراد گرچه ارزانتر تمام میشود ولی مورد اطمینان نیست چرا که شرایط نگهداری واکسن (که نیاز به زنجیره سرد دارد)، تاریخ انقضاء و تقلبی نبودن واکسنها و شرایط حیوان در موقع واکسیناسیون، در حصول نتیجه موثر بسیار اهمیت دارد. پس در این مورد به ارزان بودن واکسن اعتماد نکنید و به کلینیکهای معتبر مراجعه نمایید.

.

در حال حاضر واکسنها شامل ۱- واکسنهای چند گانه و ۲- واکسن هاری در دسترس هستند. واکسن هاری تولید داخل موجود است ولی واکسنهای چند گانه همگی وارداتی هستند.

.

واکسنهای چند گانه:

که چند نوع بیماری را در یک واکسن بصورت توامان پوشش میدهند شامل واکسنهای تجاری ساخت کشورهای مختلف هستند. که مهمترین بیماریهای را که پوشش میدهند شامل: Canine distemper, Infectious laryngotracheitis, Infectious hepatitis, Parvovirosis, Parainfluenza, Leptospirosis سن واکسیناسیون بسته به نظر دامپزشک (بر اساس شرایط سگ شما) از ۴۵ روزگی تا ۶۰ روزگی آغاز می شود.

.

عمده واکسنهای چند گانه موجود، یک تکرار (بوستر) یک ماهه دارند بدین معنی که بایستی یک ماه بعد مجددا واکسیناسیون انجام شود. و بعد تکرارهای شش ماهه تا سن بلوغ و بعد با نظر دامپزشک شما شش ماهه تا یکساله نیاز به تکرار دارند. شروع ایمنی زایی واکسنها متفاوت است ولی معمولا از یک هفته تا دو هفته طول می کشد و در این مدت سگ هنوز بر علیه بیماری مصونیت ندارد.

در موقع واکسیناسیون، سگ بایستی با معاینه دامپزشک در سلامت کامل به سر برد و ترجیحا درمان ضد انگلی شده باشد. بعد از واکسیناسیون حیوان باید از بازی و تقلا باز داشته شود. ممکن است بعلت تب مختصر حیوان تا ۲۴ ساعت اشتهای خوبی نداشته باشد که گذرا است. هر گونه عوارض دیگر نادر است گرچه که شوک هنگام تزریق واکسن دیده شده است. حتما دقت کرده اید که دامپزشک برای تزریق واکسن از ضد عفونی الکل استفاده نمی کند. این کار دلیل خاصی دارد آنرا از دامپزشک خود سوال کنید.

.

واکسن باعث اسهال یا استفراغ نمی شود و در صورت برخورد با این حالات بایستی به دامپزشک خود اطلاع دهید تا سگ شما از نظر وجود بیماری نهفته قبلی معاینه شود.

.

واکسن هاری:

ساخت شرکتهای مختلف موجود می باشد. اکثرا تکرارهای یک ساله دارند ولی گاهی نیاز به تکرار شش ماهه هم دارند. شناسنامه بهداشتی بدون تزریق واکسن هاری معتبر نمی باشد.

.

در هنگام مراجعه شما به دامپزشک برای واکسیناسیون ، حتی اگر شما قبلا حیوان خود را انگل زدایی کرده باشید، دامپزشک برای حیوان شما داروهای ضد انگل استفاده خواهد کرد. این دارو ها ممکن است به صورت خوراکی ( قرص یا شربت ) و یا تزریقی باشد. این نکته حائز اهمیت است که توله سگ ها حتی از سن یک ماهگی نیاز به انگل زدایی دارند چون ممکن است آنرا به شما منتقل کنند.

.

همچنین بخوانید:

اسهال و استفراغ ویروسی سگها

بیماری هاری و واکسن آن در حیوانات

بیماری دیستمپر

تعداد بازدید از این صفحه : 2,581 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3