• Ad not found

برنامه واکسیناسیون و حفظ سلامت سگ


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
برنامه واکسیناسیون و حفظ سلامت سگ

واكسن ها اغلب از ويروسها و یا باكتريهای كشته شده يا ضعیف شده تهيه میشوند و تزريق آنها به حيوان، منجر به فعال شدن سيستم ايمنی در برخورد با بيماري ها شده، همچنين بدن را وادار به ساخت آنتي بادی هايی جهت مقابله با اين بيماری ها می نمايد.
.

قبل از تولد، جنین تمام حیوانات از جمله سگ در محیط  رحم، از گزند اکثر آلودگی ها در امان است، ولی به محض تولد، ناگهان در محیطی پر از میکروارگانیسم قرار می گیرد که میتواند برایش بیماریزا باشد. البته بدن نوزادان هم بطور طبیعی از مکانیزمهایی برای دفاع خود استفاده می کند که توله سگها هم از این قضیه مستثنی نیستند. معمولا توله ها تا ۴۵ – ۶۰ روزگی دربرابر بیشتر بیماریها ایمنی مادرزادی دارند. ولی گاهی این ایمنی درست و کامل نیست. واکسیناسیون یکی از راه های بالابردن مقاومت بدن توله ها در برابر بیماریهاست.

.

با در نظر گرفتن ایمنی مادری، انجام اولین نوبت  واکسیناسیون در توله ها باید در سن ۶ تا ۸ هفتگی  باشد. در این سن معمولا یک واکسن در قالب واکسنهای مخلوط دو گانه، پنج و یا شش گانه به توله ها تزریق می شود ( که بر حسب نام تجاری ممکن است متفاوت باشد ).

.

با توجه به حساسیت زیاد توله ها در این سن، که ایمنی مادری رو به افول گذاشته و بنا به غریزه توله ها که در این سنین شروع به خوردن غذا می کنند، ریسک دریافت اجرام بیماری زا و ابتلا به بیماری زیاد شده ، انجام به موقع این واکسیناسیون برای حفظ سلامتی و جان توله اهمیت دارد.

.

این واکسن بایستی یک نوبت دیگر (و بسته به موقعیت شیوع بیماری در منطقه و در توله های بعضی نژادها مثل دوبرمن و روتوایلر دو نوبت دیگر) تکرار شود. پس قبل از سه  ماهگی  یک بار دیگر به دکتر دامپزشک مراجعه کنید.

برنامه واکسیناسیون توله سگ ها

برای واکسن بسیار با اهمیت هاری، معمولا دامپزشک سنین بالای سه ماه را توصیه می کند. واکسیناسیون بر علیه هاری تکرار سالیانه نیاز دارد.

همچنین در شش ماهگی  مراجعه دیگری به دکتر دامپزشک بسیار شایسته خواهد بود. او دهان توله را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که دندانهای دائمی بدرستی جایگزین دندانهای شیری شده اند، و در همین زمان وضعیت عمومی حیوان را بررسی خواهد کرد و نیاز به انگل زدایی و رژیم غذایی مناسب و فعالیت جسمانی روزانه را یادآوری خواهد نمود.

.

اگر چه مدت ایمنی زایی واکسنها با هم متفاوت است، ولی معمولا  هرکدام  یک تزریق یادآور سالانه  دارند که لازم است انجام شود. مراجعه برای تزریق واکسن یادآور به دکتر دامپزشک شما این فرصت را میدهد تا سلامت عمومی حیوان را بررسی کند و توصیه هایی را در مورد دندانها، گوشها، انگلها،  وزن و غیره یادآوری نماید.

درچه سنی باید واکسن سگ زده شود؟

.

در مجموع چنانچه شما این برنامه ساده پیشگیری را بدقت انجام دهید، مطمئنا عمری طولانی را به حیوان خود هدیه خواهید نمود. در حقیقت، علی رغم دسترسی ما به طیف وسیعی از دارو های جدید، درمان برخی بیماریها ( که در واقع همانهاست که در واکسن یافت می شود ) مثل دیستمپر، سختی پنجه ها، تورم کبد و لپتوسپیروز بندرت موفقیت آمیز است.

.

همچنین بخوانید:

اسهال و استفراغ ویروسی سگها

بیماری دیستمپر

کیست هیداتید

نحوه تجویز دارو ها در سگ و گربه

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 585 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3