• Ad not found

برنامه واکسیناسیون و حفظ سلامت سگ


برنامه واکسیناسیون و حفظ سلامت سگ

واكسن ها اغلب از ويروسها و یا باكتريهای كشته شده يا ضعیف شده تهيه مي شوند و تزريق آنها به حيوان، منجر به فعال شدن سيستم ايمني در برخورد با بيماري ها شده، همچنين بدن را وادار به ساخت آنتي بادی هايی جهت مقابله با اين بيماری ها مي نمايد.
.

 

سگ ها قبل از تولد، در محیط  رحم ، از گزند آلودگی ها به دورند. وقتی که توله ها متولد میشوند،  ناگهان در محیطی پر از میکروارگانیسم قرار می گیرند که  میتواند برای آنها بیماریزا باشد.

.

اولین دوره انجام واکسیناسیون در توله ها باید در سن ۶ تا ۸ هفتگی  انجام شود.  در این سن ۳ تا ۶ نوع واکسن در قالب واکسنهای مخلوط شده سه گانه، چهارگانه، پنج و یا شش گانه به توله ها تزریق می شود.انجام به موقع این واکسیناسیون برای حفظ سلامتی و جان توله شما از اهمیت خاصی برخوردار است و با توجه به حساسیت زیاد توله ها در این سن، ابتلا به بیماری میتواند برای او کاملا خطرناک و کشنده باشد.

.

وقتی توله شما سه  ماهه شد  یک بار دیگر به دکتر دامپزشک مراجعه کنید. این مرتبه او واکسن یاد آور را بر علیه لپتوسپیروز تجویز خواهد کرد توله شما را کاملا معاینه خواهد نمود.

همچنین در شش ماهگی  مراجعه دیگری به دکتر دامپزشک بسیار شایسته خواهد بود. او دهان توله را معاینه خواهد کرد تا مطمئن شود که دندانهای دائمی بدرستی جایگزین دندانهای شیری شده اند، و در همین زمان وضعیت عمومی حیوان را بررسی خواهد کرد و رژیم غذایی مناسب و فعالیت جسمانی روزانه را یادآوری خواهد نمود.

.

اگر چه مدت ایمنی زایی واکسنها با هم متفاوت است ، ولی معمولا  هرکدام  یک تزریق یادآور سالانه  دارند که لازم است انجام شود. مراجعه برای تزریق واکسن یادآور به دکتر دامپزشک شما این فرصت را میدهد تا سلامت عمومی حیوان را بررسی کند و توصیه هایی را در مورد دندانها، گوشها، انگلها،  وزن و غیره یادآوری نماید.

.

در مجموع چنانچه شما این برنامه ساده پیشگیری را بدقت انجام دهید، مطمئنا عمری طولانی را بدون ابتلا به بیماری های کشنده ، که هریک از آنها حداقل یک ناخوشی طولانی و خطرناک را ایجاد میکنند، به حیوان خود هدیه خواهد نمود. در حقیقت، علی رغم دسترسی ما به طیف وسیعی از آنتی بیوتیک های جدید، درمان دیستمپر، سختی پنجه ها، تورم کبد و لپتوسپیروز بندرت موفقیت آمیز است.

.

همچنین بخوانید:

اسهال و استفراغ ویروسی سگها

بیماری دیستمپر

کیست هیداتید

نحوه تجویز دارو ها در سگ و گربه

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 428 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3