• Ad not found

پرندگان ایران: کبک


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
پرندگان ایران: کبک

14 گونه مختلف از اين نوع پرنده تا کنون شناسايي شده است. زيستگاه طبيعي اين پرنده از کوههاي منطقه خاورميانه و آسيا از شرق يونان و جنوب بلغارستان , آسيای صغير تا چين گسترده است. کبک در آمريکای شمالی, هاوايي و نيوزيلند نيز از جمعيت خوبي برخوردار شده است.
.

.

کبک  با نام علمی Alectoris chukar   پرنده ای  با وزن  متوسط  ۶۰۰  گرم است که در دامنه ها و دشتها، در کوه ها و صخره ها یافت می شود. کبک در حالتهای گوناگون، از صداهای مختلف استفاده می کند. بیشترین صدایی که از کبک شنیده می شود و  از هر دو جنس نر و ماده بر می آید  chuck , chuck  است  که به تدریج به آوای chukar, chukar  تبدیل میگردد و از فواصل دور قابل شنیدن است. از این رو نام کبک را Chukar Partridge گذاشته اند.

 

.

نرها  کمی از ماده ها  بزرگترند. ترکیب پرها در هر دو جنس نر و ماده یکسان است. رنگ این پرنده قهوه ای  خاکستری در پشت و زرد کمرنگ در قسمت شکم است.  یک خط سیاه از قسمت جلوی سر آغاز شده و پس از عبور از چشمها و گردن در قسمت بالای سینه تمام می شود و سر و سینه خاکستری پرنده را از قسمت سفید رنگ گلو جدا می کند.

.

پهلوی پرنده با ترکیبی از رنگ سیاه و بلوطی مایل به سفید پوشیده شده و پرهای انتهای بال  به رنگ  بلوطی هستند. نوک،  لبه پلکها  و پاهای کبک به رنگ صورتی تا قرمز هستند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Chukar_Partridge_RWD.jpg

.

اگرچه هر دو جنس نر و ماده ممکن است دارای یک سیخک کوچک در قوزک پا باشند  ولی این معمولا از مشخصات جنس نر است. کبک های جوجه کوچکتر و به رنگ قهوه ای و خاکستری هستند. البته رنگ کبک های هر منطقه،   بسته به موقعیت جغرافیایی منطقه متغیر است. رنگ پرندگان مناطق خشک تر، بیشتر متمایل به خاکستری و سفید است.

http://users.ssvecnet.com/rockycreek/rockycreek/chukar2.jpg

.

کبک ها  تک همسر هستند و بسته به شرایط محیطی ،  یک مرتبه در سال تولید مثل می کنند.  نرها در اواخر اسفند  با نشان دادن تمایل خود به ماده و رفتارهای تولید مثلی،  جفت گیری می کنند.  در این هنگام نرها از ماده ها در مقابل نرهای دیگر محافظت می کنند. فصل تولید مثل  از فروردین آغاز شده  و  تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد. تعداد تخم ها  از ۷ تا ۲۱ عدد می باشد. مدت زمان خوابیدن بر روی تخم ها  ۲۴ روز  است و این عمل معمولا وظیفه ماده است.

از اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد، جوجه ها از تخم بیرون می آیند.  جوجه کبک ها می توانند پس از چند هفته  پرواز کنند. پس از گذشت ۱۲ هفته جوجه ها بالغ می شوند. نرها معمولا تا زمان پرورش جوجه ها با خانواده می مانند  اگرچه بعضی از آنها پس از تخمگذاری ماده خانواده را ترک و به نرهای دیگر ملحق می شوند.

http://www.sweeth2o.us/sitebuilder/images/chukar-500x371.jpg

.

کبک ها بیشتر صبح و گاهی بعد از ظهر  روی زمین به چرا مشغولند. کبک ها مهاجرت نمی کنند و فقط در ارتفاعات جابجا می شوند. کبک ها ترجیح می دهند بدوند تا پرواز کنند.  پرواز کبک معمولا در هنگام احساس خطر و در مسافتهای کوتاه انجام می شود.  یک دسته کبک شامل تعدادی از بالغ ها و جوجه هایشان تشکیل می شود و بزرگترین گروه ها را می توان در چشمه ها دید. گروههای بزرگتر در زمستان تشکیل می شوند. کبک ها  هنگام شب را زیر بوته ها و یا داخل صخره ها به سر می برند. نرها به طور فعال از قلمرو خود دفاع می کنند.

http://www.lakecumberlandgamebirds.com/contents/media/l_Large%20group%20of%20Chukar.jpg

.

کبک معمولا از گیاهان شامل علفها و دانه های آنها, برگ گیاهان و میوه بوته ها بر اساس فراوانی و دسترسی فصلی تغذیه می کنند.  همچنین علاقه به خوردن حشرات دارند. کبک به پراکندگی و رشد علفهای هرزه  در دشتها کمک می کند.

گوشت کبک  بسیار خوشمزه است و بنابراین همیشه مورد توجه شکارچیان بوده است.  نسل کبک ها به صورت جهانی در معرض خطر نیست. در اکثر مناطق، جمعیت آنها ثابت بوده یا در حال افزایش است. با وجود این،  با از بین رفتن زیستگاه های طبیعی و شکار بیش از حد،  ممکن است  جمعیت آنها مورد خطر قرار گیرد.

برداشته از irandeserts.com   سعید قمریان

 

تعداد بازدید از این صفحه : 1,090 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad