• Ad not found

پیشگیری از بیماری های قناری


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
پیشگیری از بیماری های قناری

همه می دانیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.نکات قابل توجه در پیشگیری از بیماری های قناری:

قناری ها اصولا  نسبت به سایر پرندگان کمتر بیمار می شوند، اگر قناری شما از نظر جا و شرایط نگهداری و تغذیه مشکلی نداشته باشد، به ندرت نیاز به دارو و درمان پیدا میکند. اصول و موازین بهداشتی را همواره رعایت کنید و توجه نمایید که برخی بیماری ها درمان ندارند.

.

خب. همیشه پیشگیری بهتر از درمان هست پس  روزانه به سر حالی و سرزندگی پرنده دقت کنید. پرهای نرم و مرتب و چشم های شفاف از نشانه های یک پرنده سالم است . پس مراقب هرنوع آشفتگی در پرها و یا بی حالی پرنده تان باشید. معمولا مشکلات تنفسی مثل پخ پخ کردن و بی اشتهایی از نشانه های اولیه بیماری در قناری است. پرنده ای که مدتی اشتها نداشته و بی حال است، پف کرده و یک گوشه ای کز می کند، سبک شده و لاغر می شود و به اصطلاح سینه اش تیغ می کشد. که  این حالت نشاندهنده وخامت بیماری بوده و احتمال از بین رفتن پرنده است.

.

در اینحالت فورا پرنده بیمار را  از بقیه جدا کنید و در جای گرم نگه دارید. ولی در مصرف داروها سرخود عمل نکنید و دستور دارویی دامپزشک را هم درست انجام دهید چون در استفاده نادرست، امکان دارد که عامل بیماری، مقاوم شده و دیگر به هیچ دارویی حساس نباشد. همچنین درمان ناقص بوسیله مصرف اشتباه داروها، موجب عدم درمان یا مسمومیت دارویی می شود و احتمال انتقال بیماری به سایرین را فراهم می کند.

.

پرندگان تازه خریداری شده را به دامپزشک نشان دهید و اگر واکسنی توصیه شد ( مثلا آبله و نیوکاسل ) بزنید. دامپزشک ممکن است  از مدفوع پرندگان تازه خریداری شده آزمایش بعمل آورد.

سپس قناری های تازه را بدون اینکه با بقیه مخلوط کنید، حداقل یک هفته جدا نگهداری و روزانه جهت بیماری مورد بازدید قرار دهید. بعد از اینکه پرنده های تازه را با بقیه مخلوط کردید مراقب تراکم آنها باشید.

پیشگیری از بیماریهای قناری

قناری ها به  آرامش نیاز دارند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بروز جراحت در بدن پرنده مخصوصا  پا ها، اشیا تیز و برنده در قفس قناری قرار ندهید و از  شیشه درساخت قفس پرنده استفاده نکنید. قفس باید از ورود حشرات و پرندگان وحشی مثل گنجشک جلوگیری کند.

اگر از بخاری برای گرم کردن قفس استفاده میکنید توجه به احتمال مسمومیت قناری بوسیله گاز بخاری های بدون دود کش داشته باشید. همچنین دقت کنید در ساخت قفس از رنگ استفاده نکنید چون پرندگان با خوردن تکه های رنگ دچار مسمومیت می شوند و همچنین روزنامه کف قفس قناری در صورتیکه خورده شود برای پرنده ها سمی است.

.

از غذاهای مناسب و متنوع  استفاده کنید.  مصرف دانه های مانده و کپک زده  به مرور باعث بیماری و تلفات قناری ها خواهد شد. غذا را در حجم های کم و از جاهای معتبر تهیه کنید. از قرار دادن سنگ ریزه در قفس نگهداری قناری غافل نشوید. تغییر ناگهانی جیره غذایی اثرات نامطلوبی خواهد گذاشت.

توجه کنید که مصرف بی رویه ویتامین ها بخصوص ویتامین های  آ، د، ای، کا  که محلول در چربی هستند و در بدن تجمع می کنند، می تواند موجب مسمومیت در قناری شود.

.

مصرف ویتامین برای قناری

نظافت  قفس قناری بخصوص لانه های تخم گذاری خیلی اهیمت دارد. استفاده از سبزی و میوه جات در جیره غذایی قناری توصیه می شود.  هنگام مصرف مواد خوراکی مرطوب مانند میوه ها،  باقیمانده آنها را از قفس خارج نموده و قفس را نظافت نمایید.

توجه کنید که  حفظ رطوبت محیط نگهداری قناری مهم است. همینطور توجه به نور محیط نگهداری برای پیشگیری از پرخوری یا پر کنی قناری خیلی اهمیت دارد.

منبع: راُما۵۳ بلاگفا دات کام

مطالب مرتبط:

جفت گیری و جوجه کشی از قناری

نکاتی در مورد تولید مثل قناری

تاریخچه پرورش قناری

آواز قناری

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت biabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,999 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3