• Ad not found

چگونه پرندگان راه خود را پیدا می کنند؟


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
چگونه پرندگان راه خود را پیدا می کنند؟

بسیاری از جانوران مهاجر از پرندگان و پستانداران گرفته تا خزندگان و حشرات از میدان مغناطیسی کره زمین برای راهیابی استفاده می‌کنند. میدان مغناطیسی زمین بسیار ضعیف است. شدت این میدان  در  مقایسه با یک دستگاه MRI (تصویربرداری با تشدید مغناطیسی) حدود ۳۰ برابر کمتر است.بنابراین دانشمندان مطمئن نیستند که پرندگان چگونه از این میدان استفاده می‌کنند. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که یک قطب‌ نمای نوری- شیمیایی ممکن است چگونگی مهاجرت پرندگان با استفاده از میدان مغناطیسی به همراه نور را توضیح دهد.
یک نظریه در مورد چگونگی عمل این سازو کار این است که گیرنده‌های نوری در شبکیه چشم پرندگان نور را جذب می‌کند و واکنش شیمیایی که به دنبال این امر ایجاد می‌شود، به نوبه خود مولکول‌های فتوشیمیایی  ایجاد می‌کند که به میزان و جهت میدان مغناطیسی ضعیف حساسند.  گیرنده‌های نوری آبی در شبکیه پرندگان مهاجر هنگامی که جهت‌یابی مغناطیسی انجام می‌‌دهند، شناسایی شده‌اند. با این حال ثابت نشده که میدان مغناطیسی ضعیفی مانند میدان مغناطیسی کره زمین بتواند تغییرات قابل‌مشاهده‌ای در یک مولکول فتوشیمیایی ایجاد کند، یا مولکول فتوشیمیایی وجود داشته باشد که به جهت چنین میدانی واکنش نشان دهد.
یک بررسی جدید که با حمایت بنیاد ملی علوم آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که مدل فتوشیمیایی می‌تواند به میزان و جهت میدان‌های مغناطیسی ضعیفی مانند میدان مغناطیسی زمین، هنگامی که در معرض نور قرار گیرد، واکنش نشان دهد که می‌تواند به صورت یک جهت‌یاب مغناظیسی عمل کند.
هنگامی که این مولکول با نور تحریک می‌شود، دچار یک حالت باردار  کوتاه‌مدت شده، که یک سر  بار منفی و یک سر بار مثبت پیدا میکند.  این حالت جداشدن بارها تنها تا زمانی در این مولکول ادامه پیدا می‌کند که قدرت و جهت میدان مغناطیسی موثر بر آن ثابت بماند.
خطوط برق و تجهیزات ارتباطی نیز میدان‌های مغناطیسی ضعیفی از خود تولید می کنند که ممکن است جهت‌یابی حیوانات را مختل کنند؛بارها شنیده اید که لاک پشتهای دریایی در جایی غلط تخم گذاری کرده اند. این تاثیر دستگاههای ساخت بشر است که مسیر یابی آنها را مختل میکند.  بنابراین آنچنانکه  “دونس گاست”، استاد شیمی و بیوشیمی در دانشگاه ایالتی آریزونا می‌گوید:‌”برای انسان‌ها ضروری است که بفهمند حیوانات چگونه در میدان مغناطیسی کره زمین جهت‌یابی می‌کنند و اثرات فعالیت‌های انسانی بر جهت‌یابی حیوانات چیست؟”

منبع: همشهری آنلاین

مطالب  مرتبط: درباره ی سار٬درباره ی کبک 

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر امیر هوشنگ فلاح راد برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 527 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3