• Ad not found

کاربرد و اهمیت سگ برای انسان


کاربرد و اهمیت سگ برای انسان

سگها به طور غریزی قادر به درک و اجرای بعضی فرامین ما هستند ولی برای اینکه کارهای خاص و ویژه ای را برای ما انجام دهند نیاز به آموزش دارند. آموزش شامل چیزهایی که خود سگ انجام می‌دهد نمی‌شود بلکه آن چیزی است که سگ آموخته‌ است.

روشهای متفاوتی برای آموزش سگ وجود دارد و همچنین اهداف مختلفی از این آموزشها پی گرفته می‌شود، این اهداف شامل پایه‌ای‌ترین آموزش یعنی فرمانبرداری تا تخصصی‌ترین زمینه‌ها مانند اجرای قانون، مقاصد نظامی، جستجو و نجات، شکار، کار با احشام، کمک به افراد معلول، سرگرمی، ورزشی و یا حفاظت از افراد و اموال می‌تواند باشد.
با ارزشترین استفاده‌های انسان از سگها را می‌توان چندین قسمت کرد که بر اساس نوع آموزش طبقه بندی می‌شوند.

.

.

سگ های نگهبان:

امروزه  از پر طرفدارترین و جذابترین موارد استفاده سگها برای عموم،  تربیت سگ نگهبان می‌باشد که برای نگهبانی از منازل‌ و باغ‌ها ، حفاظت از اشخاص یا  وسایل شخصی مورد تربیت قرار می‌گیرند. سگهای بزرگ کار مثل روتوایلر، ژرمن شپرد، دوبرمن و غیره برای این کار آموزش داده می شوند.

.

آموزش سگ برای کمک به نابینایان:

یکی از با ارزشترین سگها هستند که به آنها آموزش های تخصصی داده می شود تا  با تمامی قوانین حرکت در خیابانها، چراغهای راهنمایی،  مغازه‌ها، معابر و منازل، آشنا باشند و فرد نابینا را راهنمایی کنند. این سگها از نظر مالی نیز گران قیمت هستند چون وقت زیادی برای آموزش به آنها صرف می شود. 

http://www.frumsatire.net/wp-content/uploads/2012/03/blind-people.jpg

تربیت سگهای پلیس:

سگ های آموزش دیده پلیس نیز جزو با  ارزشترین و کاربردی ترین سگ ها می‌باشند. سگ پلیس آموزش می‌بیند که چگونه جستجو، دفاع، تعقیب، شناسایی و کمک  کند. این آموزش از دوران تولگی بعد از ۸ هفتگی داده می شود که تا آخر عمر در خدمات پلیس به جامعه خدمت کند.

http://www.thedogtrainingsecret.com/blog/wp-content/uploads/2013/02/police-dog-13.jpg

سگهای آموزش دیده جستجو:

سگ های جستجو برای کشف اجساد و افراد زنده  بعد از حوادث  طبیعی  مورد آموزش قرار می‌گیرند. این آموزش حداقل دو سال به طول می‌انجامد بنابراین  قیمت این سگ ها بسیار زیاد می باشد. آموزش تخصصی این سگها مدتها بعد از فرا گرفتن آموزشهای عمومی شروع می شود. این سگ ها رد بوی انسان را می گیرند  و با پیدا کردن مورد، آنرا به مربی خود نشان می دهند.  سگهای جستجو در آتشنشانی‌ها و سازمانهای اورژانسی و صلیب سرخ خدمت می‌کنند. کشورها برای خرید این سگها قیمت زیادی را باید پرداخت کنند.

http://takingstock.asas.org/takingstock/wp-content/uploads/2011/09/rescue-dogs.jpg

.

سگ کشف مواد مخدر

این  سگ ها برای کشف مواد مخدر آموزش می بینند و  در بین راهها، فرودگاه‌ها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. تربیت این سگها به صورتی است که با پیدا کردن محلی که مواد مخدر مخفی شده  ماموران و مسئولان را خبر می‌کنند.

http://publicsafety.utah.gov/post/inservice/images/PB090028.JPG

سگ مسیریاب کوهستان

سگها به علت حس شامه  قوی و حس جهت یابی قوی همیشه مورد توجه بوده اند. امروزه بعضی سگها را به این جهت آموزش می دهند تا در خدمت جنگلبانان برای شناسایی کوهستانها باشند  و به کمک  کوهنوردان جهت پیدا کردن مسیر صحیح، بپردازند. این سگها  قادرند مسیر بسیار طولانی را بدون توقف حرکت کنند و شناسایی مناطق از طریق بوی خاک آن منطقه برایشان امکانپذیر است.

http://www.odt.co.nz/files/story/2008/08/avalanche_search_dog_tussock_and_handler_dave_mcki_48b3f08fad.JPG

.

سگ شکار

سگهای شکار آموزش می بینند تا به همراه شکارچی به  شکار بروند. بعضی از این سگ ها صید را که گلوله خورده از داخل رودخانه یا دشت ، برای صاحب خود  می‌آورند وبعضی به صورت گروهی شکار را تا  تیررس شکارچی ها هدایت می کنند.  

http://www.mobilehomerepair.com/Pheasant5a.jpg

سگ ارتش

سگهای ارتش جهت کشف مین های زمینی و بمب ، دفاع از زمینهای پایگاه ارتش، جستجو گری، شناسایی غریبه ها، محافظت و نمونه های بسیار دیگر، تربیت می شوند و  قادر به انجام عملیات تاکتیکی ارتشی در کنار نیروها، جهت پیشروی در خط اول جنگ به همراه پیاده نظام می باشند.

http://khanrahan.com/wp-content/uploads/2012/05/570717-1024x658.jpg

منبع: ویکی پدیا

مطالب مرتبط:

حمله ناگهانی سگ به افراد

آموزشهای عمومی سگ ها

چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم

ابزارهای تربیت سگ

تعداد بازدید از این صفحه : 1,365 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3