• Ad not found

ککها و سگها


ککها و سگها

کک ها، سگ ها و نحوه ی محافظت:

اگر خوب فکر کنید می بینید که ککها موجودات نسبتاً باهوشی هستند. آنها جای مناسبی برای جست و خیز کردن پیدا می کنند (سگ یا گربه، از بدن او تغذیه می کنند و در آن گردش کرده و تولید مثل می کنند. اما آنها مزاحم و آزار دهنده هستند و برای حیوان خانگی شما خطر محسوب می شوند.

.

By: Ryan Gellis

.

اگر شما در جایی زندگی می کنید که درجه حرارت آنجا بالاتر از نقطه ی انجماد است!  حیوان تان و خانواده تان در معرض آلودگی با کک هستند (خوش به حال ساکنین قطب ها!). اگر سگ شما خارش دارد و روی بدنش خراشیدگی های زیاد، جوشهای پوستی و ریزش مو مشاهده کنید باید به آلودگی با کک مشکوک شوید. این مهم است که  از وجود کک مطمئن شوید و اگر خودتان نمی توانید به دامپزشک مراجعه کنید. اگر از آلودگی به کک مطمئن هستید باید او را درمان کنید. باید ککهای حیوان را از بین برده و خانه را به دقت تمیز کنید. قدم بعدی استفاده از یک آفت کش مناسب است تا این مسئله دوباره تکرار نشود.

http://www.organicpetboutique.com/v/vspfiles/assets/images/puppy-scratching.jpg

.

قدم اول، حیوان را درمان کنید:

چندین آفت کش در بازار موجود هستند که ککهای بالغ و لاروهای آنها را می کشند. برای رهایی از کک، کشتن لاروها ضروری است. آفت کشی که انتخاب می کنید باید حاوی مواد شیمیایی کشنده ی لارو مثل Pyriproxyfen  یا Methoprene  باشد. سگ یا گربه طی ۵-۴ روز قبل و بعد از مصرف داروی مخصوص ضد کک یا هر آفت کش دیگری مثل K9 Advantix II نباید حمام کنند. چون اغلب داروهای اختصاصی وارد چربی زیر پوستی می شوند و بدن حیوان را برای  کک ها و تخم هایشان نامناسب می کنند. اگر فاصله ی بین حمام کردن آنها تا زمان مصرف دارو کم باشد، چربی طبیعی که دارو را به لایه ی چربی زیر پوست منتقل می کند، کافی نخواهد بود. همچنین اگر در مدت کوتاهی بعد از مصرف دارو آنها را حکام کنید، دارو شسته خواهد شد.

http://learntogetridof.com/wp-content/uploads/2015/01/How-to-Get-Rid-of-Fleas-on-Dogs-3.jpg

.

دارو را استفاده کنید و بعد از تقریباً یک هفته سگ را با شامپوی ضد کک بشوئید. شامپو را بیش از حد استفاده نکنید. چون شامپوی زیاد می تواند باعث خشکی پوست شود و این در حالی است که پوست از قبل هم حساس بوده است. چون کک گاز می گیرد و خون می مکد. آنها پوست حیوان را اذیت کرده و تحریک می کنند.  هنگام درمان با پوست حیوان با ملایمت رفتار کنید. در ضمن، بین فاصله  زمانی استفاده از دارو و حمام کردن، می توانید با شانه یا برس نرم حیوان را شانه بزنید. یک ظرف آب و صابون آماده کنید اگر کک یا تخم آن بدین وسیله خارج شد آنها را در آب و صابون فرو کرده، نگه دارید تا غرق شوند. به محض اینکه درمان اختصاصی (Spot-on) را شروع کردید می توانید خانه را تمیز کنید.

http://fourmuddypaws.com/wp-content/uploads/2013/04/Flea-Dirt.jpg

.

 مرحله ی ۲: تمیز کردن خانه:

همه  خانه از جمله سطوح سخت را با جاروبرقی تمیز کنید. سپس کیسه  جاروبرقی را در یک نایلون گذاشته و آن را دور بیندازید. عده ای توصیه می کنند که از حلقه مخصوص کک (flea collar) در کیسه ی جاروبرقی استفاده کنید تا هنگام مکش، کک ها و تخم آنها را بکُشید. عده ای مخالف این عمل هستند. چون این حلقه ها حاوی عناصر شیمیایی سنگین هستند. این مسئله به سلیقه ی فردی مربوط است. می توانید قبل از جاروبرقی یک لایه بوراکس روی فرشهای مشکوک به آلودگی اسپری کنید. یک شب صبر کنید،  بعد جاروبرقی بکشید. به نظر عده ای بوراکس یک ماده ی مؤثر و غیرسمی است که باعث ایجاد حالت خفگی در کک ها شده آنها را تنبل می کند و جمع آوری آنها آسان تر می شود. سپس محل خواب حیوان را بشوئید و در صورت امکان با یک خشک کن داغ خشک کنید. مراقب باشید! بعضی مواد سنتتیک ممکن است در خشک کن ذوب شوند. در این صورت جای خوابش (رختخوابش) را کلا عوض کنید.

http://noahsarkvet.us/files/2013/08/IMG_3039.jpg

.

اگر باز هم شواهدی از وجود کک مشاهده کردید با یک متخصص آفت کش تماس بگیرید. آنها در استفاده و کنترل کردن مواد شیمیایی ضد کک متخصص هستند. اگر هزینه  آن زیاد است می توانید از کیت ها یا اسپری هایی که توسط خود افراد استفاده می شود استفاده کنید. برچسب روی آن را به دقت بخوانید. بعضی از مواد شیمیایی ضد کک برای پرندگان، ماهیها و بچه ها خطرناک هستند.

اسپری ضد کک و کنه گربه سگ

.

برای تهیه محصول فوق اینجا را کلیک کنید.

.

پیشگیری از آلودگی های بعدی:

همه  متخصصین اتفاق نظر دارند که بهترین راه برای رهایی از کک پیشگیری اولیه است. حیوان را هر ماه با یک داروی اختصاصی (Spot – on) ضد کک که توسط دامپزشک تجویز شده درمان کنید. در مناطقی که کک زیاد است، وقتی حیوان را از خانه بیرون می برید از گردنبند ضد کک (flea collar) استفاده کنید. (وقتی حیوان داخل خانه است حلقه را بردارید). حتی زمانی که کک وجود ندارد از شامپوی ضد کک استفاده کنید.

.

اگر سگتان شامپوی ضد کک را تحمل نمی کند، چند قطره اکالیپتوس، اسطوخودوس، برگ گیاه  چای  و روغنهای سیترونلا را به صابون زیتون بدون بو اضافه کنید. روغنهای سیترونلا برای گربه ها تحریک کننده است. بنابراین فقط برای سگها از آن استفاده کنید. اضافه کردن سیر ( به اندازه یک چهارم حبه برای سگهای آپارتمانی) و مخمر آبجو به غذای سگ تان می تواند در دفع کک کمک کننده باشد. (مترجم: دقت کنید که سیر برای سگها سمی است)

.

مطالب مشابه:

گزش کک مشکل همراه حیوانات
محصولات ضد کک و کنه
سموم خانگی برای حیوانات خانگی!

 

تعداد بازدید از این صفحه : 3,796 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3