• Ad not found

گربه های کمتر آلرژی زا


گربه های کمتر آلرژی زا

حساسیت یا آلرژی به گربه یکی از مشکلات غیر منصفانه در دنیاست. اما آنهایی که آلرژی دارند و در رویای داشتن یک گربه ملوس هستند طوری که قادر باشند در یک محیط با او بدون مشکل نفس بکشند هم خیلی نباید ناامید باشند.


با گربه های به اصطلاح " کمتر حساسیت زا " این افراد ممکن است به آرزویشان برسند. برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بیاباما بخوانید.

By Paul Ciampanelli

علت آلرژی به گربه:

افرادی که به گربه حساسیت دارند نسبت به پروتئین Fel d 1  که در بزاق و چربی پوست وجود دارد، واکنش نشان میدهند. برخلاف باور عموم موی گربه هیچ واکنش آلرژیک ایجاد نمیکند و این پروتئین در ساختار مو نیست ولی چون مو با چربی پوست و ترشحات بزاق تماس دارد ، آغشته به این پروتئین است. ریزش موها این پروتئین را در همه جا پخش کرده و آلرژی را تشدید می کند.

.

چگونه بفهمیم که به گربه حساسیت داریم.

وقتی با تماس با گربه علائمی مثل سرفه، عطسه، خس خس سینه، خارش و قرمزی چشم و کهیر یا جوش پوستی ظاهر شود شما احتمالا به گربه حساسیت دارید. اگر علائم خفیف باشد یا به چند چیز حساسیت داشته باشید، نمی توان به طور قطع آلرژی را به گربه نسبت داد. تنها راه قطعی انجام تست آلرژی توسط پزشک است.

علائم آلرژی و حساسیت به گربه

آیا آلرژی به گربه قابل درمان است؟

هیچ درمان طبی وجود ندارد، البته آلرژی ممکن است خود به خود برطرف شود خصوصا اگر زمان زیادی در تماس با گربه ها باشید. برطرف شدن آلرژی به این طریق بسیار معمول است.  اما درمانهای معمول آلرژی میتواند علائم  حساسیت را کاهش دهد. آنتی هیستامینهای بدون نسخه، ضد احتقانها یا اسپری های بینی مفید هستند. برای پیدا کردن راهکارهای بهتر با پزشک مشورت کنید.

.

آیا همه گربه ها به یک اندازه ایجاد حساسیت می کنند؟

البته که نه. بعضی از گربه ها حساسیت کمتری ایجاد می کنند و میزان شدت حساسیت به گربه و فرد بستگی دارد. عوامل مربوط به گربه عبارتند از: تفاوتهای نژادی ، ژنتیکی و رفتاری. مثلا بعضی نژاد ها “آلرژن” کمتری تولید می کنند. بعضی ها ریزش موی کمتری دارند. ممکن است یک گربه کمتر خودش را بلیسد در نتیجه  مقدار پروتئین  Fel d 1  روی موهایش کمتر خواهد بود.

.

آیا گربه با حساسی زایی کمتر( هایپو آلرژنیک )  وجود دارد؟

توجه کنید که “کمتر حساسیت زا” به معنی “غیر حساسیت زا” نیست. گربه ای که “غیر حساسیت زا” باشد وجود ندارد. اما نژادهایی که زیاد آلرژن نیستند وجود دارند و علت این امر بسته به نژاد آنها فرق می کند.  یک گربه می تواند در یک فرد آلرژی خفیف و در فرد دیگر آلرژی معمولی یا شدیدتری ایجاد کند.

.

چه نژادهایی کمتر آلرژن هستند؟

این نژادها عبارتند از:

Bengal

Cornish Rex

Devon Rex

Javanese

Laperm

Oriental Shorthair

Russian Blue

Siberian

Sphynx

اطلاعات بیشتر در مورد نژادها را اینجا بخوانید.

.

چه گربه هایی کمتر حساسیت تولید می کنند؟

.

چه چیز باعث می شود که بعضی نژادها کمتر آلرژن باشند؟

دو دلیل عمده آن عبارتند از:  کمتر بودن ماده آلرژن و کمتر بودن ریزش مو.  بعضی از نژادها  از جمله گربه بنگال ( Bengal ) و سیبرین ( Siberian ) کمتر پروتئین Fel d 1  را تولید میکنند. سایر نژادها مثل کورنیش ( Cornish Rex ) و دوون رکس ( Devon Rex ) پوشش منحصر به فردی دارند که ریزش موی کمتری دارد. نژادهای بی مو مثل اسفینکس ( Sphynx ) اصلا ریزش مویی ندارند. دوباره تاکید می کنیم که خارج از نژاد گربه ، ایجاد حساسیت به فیزیولوژی شخص هم بستگی دارد.

نکته ای در مورد گربه های تولید شده با مهندسی ژنتیک

در سال ۲۰۰۶ یک کمپانی بیوتکنولوژی ادعا کرد نوعی نژاد گربه تولید کرده که کمتر از گربه های معمولی ایجاد حساسیت می کند. این کمپانی بخاطر نوآوری اش مشهور شد ولی خیلی زود به علت شکایت مشتریان دچار مشکل قانونی گردید. در سال ۲۰۱۳ گزارش ABC News  اعلام کرد که این گربه های هزار و یا چند ده هزار دلاری نسبت به گربه های معمولی ” کمتر حساسیت زا ” نیستند.

تست آلرژی به گربه

.

در خانه چه کارهایی برای مقابله با آلرژی می توان انجام دارد؟

اولین کار اینست که خانه را عاری از موی گربه نگهدارید. میتوانید بیشتر جارو بزنید و نظافت کنید. غلطکهای پارچه ای بهنرین وسیله برای تمیز کردن لباسها و سطوح فابریک هستند. دستهایتان را بعد از تماس با حیوان یا وسایل مربوط به او بشویید و مرتب او را برس بزنید تا موهایش در اطراف نریزد.

ترجمه از پاونیشن دات کام

همچنین بخوانید:

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

امراضی که از حیوانات خود می گیرید

مزایا و معایب نگهداری از حیوان در منزل

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,675 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad
  • Ad3