• Ad not found

آماده سازی گربه برای فرزند جدید


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
آماده سازی گربه برای فرزند جدید

بروز شده در <26 اسفند 1396>


هنوز نیز مادرانی اشک ریزان همراه با گربه به پناهگاه حیوانات می آیند.


این مادران توسط خویشاوندان دلسوز یا ماماهای قدیمی متقاعد شده اند که نگهداشتن گربه، سلامت جنین شان را به خطر می اندازد.

تسلیم داستانهای این افراد نشوید. دانستن حقایق زیر به شما کمک می کند که سلامت گربه و جنین را با هم حفظ کنید.


.

قبل از تولد…

.

شاید بزرگترین ترس زنان بارداری که گربه دارند، عفونت انگلی توکسوپلاسموز است. این بیماری می تواند باعث سقط، مرده زایی یا نقائص هنگام تولد مثل کوری، کری، هیدروسفالی و صرع شود. در انباره توضیح می دهیم:

.

چون گربه ممکن است با خوردن پرندگان یا پستانداران کوچک به این انگل مبتلا شود بهتر است گربه را در داخل خانه نگهدارید. بارداری زمان مناسبی برای دوستانه رفتار کردن با حیوانات ولگرد نیست چون ممکن است آلوده باشند.

.

کیستهای توکسوپلاسما توسط مدفوع حیوان آلوده دفع می شوند. چون گربه ها معمولاً از باغچه به عنوان توالت استفاده می کنند، هنگام باغبانی، شستن سبزیجات و میوه ها، آماده کردن گوشت خام و تماس با سطوحی که مواد غذایی روی آن آماده می شود، از دستکش استفاده کنید. تا زمانی که دستهایتان را نشسته اید به چشم ها دست نزنید.

آیا نگهداری گربه برای کودک و نوزاد ضرر دارد؟

.

گوشت خام یا کم پخته شده نخورید و به گربه هم ندهید. برای جلوگیری از آلودگی با کیستهای احتمالی که در مدفوع دفع شده، ظرف فضولات را حداقل دو بار در روز تخلیه کنید. بهتر است با اشاره به وضعیت خود، از همسرتان بخواهید که این کار را انجام دهد.

.
بعضی از گربه ها مانند خدمتکاران پیر هستند که تحمل تغییر را ندارند. احتمال اینکه فرزند جدید در خانواده بر این گربه ها تأثیر کند بیشتر است، بنابراین در طول مدت بارداری آنها را کم کم آماده کنید. نوار صدای بچه پخش کنید تا به صدای جدید خو بگیرد، یا قبل از انجام فعالیتهای مورد علاقه اش، لوسیون بچه به دست هایتان بمالید تا بوی بچه تأثیر مثبتی در او ایجاد کند.

.

هرچه زودتر لوازم بچه را تهیه کنید و قبل از اعمال محدودیت برای گربه مثلاً محدوده میز یا رختخواب بچه به او اجازه دهید تا چند هفته آنها را بررسی کند. بدین صورت در می یابد که چیز خطرناکی در آنها نیست. سپس حداقل یک ماه قبل از تولد بچه، این محدوده را برای او ممنوع کنید. مقوا را به اندازه سطح وسایل کودک ببرید و با چسب های دو طرفه به این سطوح بچسبانید. گربه ها از سطوح چسبناک دوری می کنند و در پایان ماه او باید یاد گرفته باشد که از این سطوح دوری کند.

آیا موی گربه برای بچه ها مضر است؟

.
اگر ظرف توالت گربه نزدیک وسایل کودک است از چند ماه قبل روزی چند اینچ آن را جابجا کرده تا به محل جدیدش برسد. اگر محل آن را سریع تغییر دهید، ممکن است گربه به استفاده از خاک برای دفع روی آورد. پوشاندن این ناحیه (خاک) با یک شیء جامد مثل ظرف پوشاک یا یک میز می تواند مانع او شود و بالاخره اینکه بعضی از امور مربوط به گربه از مادر جدید به همسر او منتقل خواهد شد. از جمله غذا دادن، آراستن، جلسات بازی و محل خواب و کنار او خوابیدن.

ظرف خاک گربه

ایجاد این تغییرات را یک تا دو ماه قبل از تولد بچه آغاز کنید. اگر همیشه این وظایف توسط ۲ نفر انجام می شد، برای گربه تفاوت زیادی ایجاد نخواهد شد. در غیر این صورت گربه به مدتی زمان نیاز دارد تا به روش های فرد جدید عادت کند.

.
و بعد از تولد…

.
وقتی از بیمارستان به خانه بر می گردید با آرامش به گربه سلام کنید. شما زمان کمی برای ارتباط مجدد خواهید داشت، افراد دیگری وارد می شوند- همسر، بچه، پدربزرگ و مادربزرگ ها، پرستار بچه و ملاقات کنندگان. گربه شما فرار خواهد کرد و پنهان خواهد شد مگر اینکه خیلی اجتماعی باشد. وقتی همه چیز آرام شد او کم کم بیرون خواهد آمد.

.
یک پتوی استفاده شده یا یکی از لباسهای بچه را در جای آرامی بگذارید تا گربه بتواند آن را بررسی کند. هنگامی که به آرامی مشغول بچه داری هستید به گربه اجازه دهید که نزدیک شود و همه چیز را چک کند. اگر وقتی بچه خواب است تا اتاق بچه شما را دنبال کرد، مواظب باشید که روی تخت نپرد.

آیا موی گربه برای انسان مضر است؟

.

این افسانه حقیقت ندارد که موی گربه سل می آورد یا نفس بچه را مشکل می کند.  اما بچه از زمان تولد، توانایی چرخاندن یا حرکت دادن سرش را ندارد. گربه گرما را دوست دارد بنابراین نزدیک صورت بچه قرار می گیرد. این کار می تواند تنفس را برای بچه مشکل سازد. زمانی که بچه خواب است در اتاق او را ببندید. اگر اتاق در ندارد از یک حفاظ موقت یا تور بشه بند روی تخت استفاده کنید تا گربه را دور نگه دارد. همچنین این کار مانع ادرار کردن گربه روی تخت بچه می شود، چیزی که وقتی گربه تحت استرس شدیدی است اتفاق می افتد.

.
زمانی که بچه در جای امنی استراحت می کند، شما می توانید در کنار گربه محبوب خود بخوابید.

منبع: سایت پاونیشن، ترجمه گروه بیاباما

.

هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت با ذکر منبع ( بیاباما ) مجاز است.

مطالب مرتبط:

خرید گربه به عنوان همدم خانگی

ده چیزی که گربه ها از آن متنفرند

رفتارهای خرابکارانه گربه ها

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 707 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3