• Ad not found

نگهداری گربه های کم سن


نگهداری گربه های کم سن

وقتی گربه دوران کودکی را پشت سر گذاشته و به نوجوانی می رسد ممکن است رفتارهایی در او بروز کند که برای شما جالب نیست. افراد کم تحمل ممکن است تلاش کنند خانواده جدیدی برای گربه شان پیدا کنند. در این سن گربه کم عقل است. اگر از دید او به رفتارش نگاه کنید، او را بهتر درک خواهید کرد.

By : Jacque Schultz

.

پاشیدن ادرار

 این امر همه  والدین را به ستوه می آورد، چه صاحب فرزند باشید یا گربه  یا هر دو. اما گربه مانند هر جانداری حس می کند که باید قلمرو خود را مشخص کند و آنرا به همه اعلام کند. او به کنار سطوح عمودی رفته، دمش را بالا می دهد و ادرارش و گاهی ترشحات آنان را به آن سطح می پاشد. این رفتار معمولاً زمانی شروع می شود که بوی ادرار آنها شبیه بوی ادرار گربه های بالغ می شود. راه حل این است که آنها را عقیم کنید و بدین ترتیب ۹۰% احتمال دارد که دیگر این رفتار تکرار نشود.

هر چه سن گربه بالاتر برود و این کار را بیشتر انجام دهد، احتمال اینکه عقیم کردن باعث ترک این رفتار شود، کمتر می شود. اگر گربه  نر و به ندرت گربه ماده  به ادرار کردن در اطراف ادامه دهد روشهای دیگری باید امتحان شود: مسدود کردن چشم انداز بیرون از خانه، اصلاح رفتار، پیدا کردن خانه  جدید برای گربه های اضافی، درمان دارویی و سایر روشهای دامپزشکی.

ادرار کردن گربه

ادرار کردن او در مکانهای مختلف به این دلیل است که نمی خواهد گربه های دیگر وارد قلمرو او شوند. اگر آنها را قبل از بلوغ عقیم کنید (بین ۲ تا ۶ ماهگی) این رفتار در آنها بروز نخواهد کرد.

.

تحریک جنسی

گاهی گربه ماده هنگام خرخر کردن احساسات عجیبی از خود بروز می دهد. اگر او ۱۰-۵ ماهه است احتمالاً اولین تحریک جنسی اش را تجربه می کند. او به مدت ۱۴-۱۰ روز، زوزه می کشد، روی زمین غلت می زند و خودش را به همه چیز می مالد، همچنین ممکن است در اطراف ادرار کند تا حضور خودش را به جنس مخالف اعلام کند.

راه حل ساده است. از پَدهای گوش گیر استفاده کنید تا صدا شما را اذیت نکند!  اگر جایی غیر از ظرف خاک ادرار می کند او را در یک اتاق تمیز نگهدارید. و بالاخره بسیاری از پناهگاهها و دامپزشکان می توانند حیوان را در سن ۲ ماهگی عقیم کنند.

رفتارهای جنسی گربه

.

چنگ زدن

آیا صدای چنگ زدن مداوم به مبلمان خانه را می شنوید؟ چرا در حالیکه شما برایش یک اسکراچر گران، خوشرنگ با پوشش فرش خریده اید، او همچنان مبلمان را چنگ می زند. یک دلیلش آن است که می خواهد آن قطعه از مبلمان را به عنوان ملک و قلمرو خود معرفی کند. دلیل مهمتر این است که دارد سعی می کند غلاف ناخن قدیمی و آزار دهنده را شل کند تا ناخن جدید بیرون بیاید.

چنگ زدن گربه ها

.

صاحب گربه چه باید بکند؟  اولاً ناخن های آنها را هر ۳-۲ هفته مرتب کنید و سر آنرا کمی کند کنید. ثانیاً از اسکراچر هایی که جنس خشن تری دارند استفاده کنید (مثل کنف یا پوست درخت، یا پارچه  کرباسی آغشته به نشاسته). طول آن حداقل ۳ فوت باشد. پایه  آن عریض و محکم باشد بطوری که با حملات گربه جابجا نشود.

اسکراچر برای چنگ زدن گربه

.

اگر اسکراچر گربه کوتاه بوده  یا در جای خود محکم نباشد، گربه مبلمان را به آن ترجیح خواهد داد. برای جذاب تر کردن وسیله چنگ زدن هر چند هفته یک بار کمی گیاه سنبل الطیب (علف گربه) روی آن بپاشید یا با گربه در اطراف آن بازی کنید. آن را در نزدیک محلی که اغلب گربه می خوابد نصب کنید چون وقتی بیدار می شود میل زیادی به چنگ زدن دارد. یکی دیگر هم در محلی که قبلاً علامت زده نصب کنید. بعد از یک ماه که گربه به جای مبلمان به آن وسیله چنگ زد می توانید آن را چند اینچ جابجا کنید تا کم کم در محل مناسبی قرار گیرد.

گربه خراب کردن مبلمان خانه

.

جراحی کردن ناخنها اصلاً راه مناسبی نیست. این جراحی می تواند باعث از بین رفتن اعتماد به نفس گربه شده، ممکن است دیگر از ظرف خاک استفاده نکند، گوشه گیر شده و دائم در محلهای تاریک پنهان شود و از ارتباط اجتماعی دوری کند. گذشته از تغییرات رفتاری، این جراحی بسیار دردناک بوده و قابل برگشت نیست.

.

  بازی شکار، بازی تهاجمی

قوز کردن، خرامیدن، چنگ زدن و گاز گرفتن! اما  نه با یک موش بلکه با قوزک پای شما! گربه ها شکارچی هستند. در سن ۸ هفتگی، بسیاری از گربه ها، آموزش کافی برای تبدیل شدن به یک صیاد قوی را دارند. اگر گربه شما قبل از ۱۰-۸ هفتگی از خواهر و برادرهایش جدا شده و آموزش ندیده که گاز نگیرد، شما قربانی بدشانس او خواهید بود.

بازی تهاجمی و حمله کردن گربه

.

او نیاز دارد از خود رفتار یک صیاد را بروز دهد. رفتار شکاری او را،  به سمت اسباب بازی هایی که برایش می آورید هدایت کنید. اگر گربه قسمتی از بدن شما را هدف گرفته با گفتن یک هیس بلند یا فوت کردن در صورتش او را اصلاح کنید. در صورت سماجت گربه رویش کمی آب بپاشید یا از قوطی های اسپری هوا استفاده کنید یا صدای بلندی از خود درآورید. هرگاه به اسباب بازی هایی که برایش خریده اید علاقه نشان می دهد، تحسینش کنید. لطفاً او را نزنید چون در این صورت رفتار شکاری او می تواند به سرعت به تهاجم دفاعی تبدیل گردد. هرگز او را با انگشتان دست یا پای خود دست نیندازید، همیشه در هنگام بازی اسباب بازی را بین خود و گربه قرار دهید.

گاز گرفتن گربه

.

 رفتار شبانه

آیا گربه شب گذشته شما را بیدار کرده؟ برخلاف باور عمومی گربه ها مثل خفاش و راکون حیوان شبگرد نیستند، ولی گربه های نوجوان، خصوصاً  نزدیک سحر، بی قرارند. در هنگام شکار گربه می خرامد، چنگ می اندازد، می کشد و سپس شکار را می خورد. جایگزین کردن این مراسم شکار با بازی های دو نفره مشابه و سپس شام دادن به او، برای گربه فوق العاده رضایتبخش است. ۱۰ دقیقه بازی و به دنبال آن یک شام آخر شب برای گربه جوان فوق العاده است.

سر و صدای بچه گربه

.

مراقب باشید که عادات بدی را به گربه آموزش ندهید اگر هنگامی که سر و صدا می کند بیدار شوید و به او غذا بدهید، با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید یا همه  این کارها با هم، برای رفتار بدش به او جایزه داده اید و او این کار را بارها و بارها تکرار خواهد کرد. به درخواستش توجه نکنید. مثل یک جانور کیسه دار عمل کنید. پتو را روی سرتان بکشید و او را نادیده بگیرید. رفتاری که بابت آن جایزه ای دریافت نشود عملاً از بین خواهد رفت.

میو کردن بچه گربه

.

برای گربه هایی که بیش از یک دقیقه آرام ندارند یک اتاق خواب یا فضای بازی در جایی مثل حمام درست کنید. یک ظرف خاک، جای خواب و انواع اساب بازی ها را در آن بگذارید. تا زمانی که بزرگتر شود و بی قراری صبحگاهی اش کم شود، اینجا اتاق خواب او خواهد بود. صبر نکنید تا شما را بیدار کند. هنگام خواب او را در این اتاق بگذارید. او یاد می گیرد که با رفتار خوب خود می تواند به رختخواب شما راه یابد، به این شرط که تا زمانی که شما می گویید بخوابد.

خوابیدن بچه گربه

.

در طی این مرحله سنی، گربه سرشار از انرژی است. در مقابل بازیگوشی مفرط و شناسایی حد و مرزها، بهترین سلاح شما صبر، حس شوخ طبعی و درکِ گربه  نوجوان است.

ترجمه از سایت پت فایندر

———————————————-

مطالب مفید دیگر:

روشهایی که گربه علاقه اش را به شما نشان می دهد

چیزهایی که گربه ها از آن متنفرند

چرا گربه ها علف می خورند

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,040 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad
  • Ad3