• Ad not found

گربه های خیابانی یا ولگرد


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
گربه های خیابانی یا ولگرد

گربه ها امروزه در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی میکنند. به لحاظ اینکه گربه ها ذاتا موجودات مستقلی هستند، با زندگی ولگردی یا خیابانی مشکل چندانی ندارند.

همه گربه های شهری، دارای قلمرو هستند. گربه های نر قلمرو وسیعتری نسبت به ماده ها دارند که شامل چند کوچه و پشت بام می شود.


در این قلمرو هر روز و البته بهتره بگوییم هر شب پرسه میزنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند. حتی جوجه ای که شما به تازگی خریده اید.

.

بو و صدای جوجه تازه شما در حیاط  ظرف چند ساعت گربه های آن قلمرو را  باخبر می کند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد. اگر جوجه شما تا حالا آزادانه زندگی کرده، اطمینان داشته باشید امروز نه فردا، در یک فرصت مناسب گربه او را شکار خواهد کرد.

.

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی میکنند که البته هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند. پس میشود گفت که گربه های ماده هم  قلمرو دارند ولی کوچکتر است. قلمرو گربه های نر نمیتواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر همدیگر را ملاقات کنند درگیر میشوند.

البته این صددرصد هم نیست و ممکن است دو نر در یک جا با هم شریک باشند. حتی ممکن است یک ماده را هم با هم شریک باشند البته دور از چشم یکدیگر.  بنابراین گربه ماده میتواند همزمان از چند گربه نر باردار باشد و بچه ها هر کدام پدر خودشان را داشته باشند. گربه نر نقشی در بزرگ کردن بچه ها نخواهد داشت و برعکس آنها را رقیب خود میداند.  مخصوصا نرها را. گربه ماده هم هنگام شیردهی هیچ گربه ای را نزدیک بچه ها تحمل نمیکند.

جمع آوری گربه های ولگرد

.

گربه ماده تا حدود دو ماه به توله ها شیر میدهد. بعد بسته به موقعیت ،آسایش و راحتی محل  و حامله شدن مجدد یا نشدن مادر، بچه ها تا حدود دو ماه دیگر کمتر یا بیشتر با گربه ماده هستند و مستقل شدن را یاد میگیرند ( آبستنی مجدد گربه ماده به فصل مربوط هست.) و بعد کم کم توله ها به دنبال سرنوشت خودشان میروند،  تا موقع بلوغ که برای خودشان بسته به نر یا ماده بودنشان قلمرویی پیدا کنند.

پیدا کردن قلمرو البته کار راحتی هم نیست و بسته به شلوغ بودن و یا خلوت بودن محله شان دارد. در این حین هنوز گربه نرهای محله خطری بالقوه برای توله نرهای جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند  بطوریکه نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله ها را به شدت زخمی میکنند واگر هم توله در درگیری کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاره.

احداث پناهگاه برای گربه ها در ایران

.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشن و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. ولی اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشه چون مادر دیگه در نزدیکی زایمان ( حدود هشت هفته بعد ) مجبوره یا خودش محل رو ترک کند و یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد.  گربه نر هم که اصلا غیر از جفتگیری کار دیگه ای به ماده ندارد.

.

خوب، تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که کار برای بچه گربه های ماده زیاد سخت نیست و بچه گربه های نر هم با کمی شانس میتونن یک قلمرو کوچک برای خودشان پیدا کنند. اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست ( domestic short hair ) و گرنه برای نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، قضیه کلا فرق میکند. چون گربه های شورت هیر زیاد هم اهل داخل خانه  ماندن نیستند و به محض اینکه به حول و حوش سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر میگردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه. این را تمام کسانیکه با گربه سروکار دارند میدانند.

پناهگاه گربه های بی سرپرست

.

گربه ها  بدلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر میآیند. غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا اصطلاحا ولگرد سخت نیست مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. بطوریکه میزان رفاه یک محله را میتوان از وزن و تعداد گربه های آن محله حدس زد ! همینجا مشخص میشود که تعداد گربه ها در یک قلمرو بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم بستگی دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای استراحت هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

جمع آوری گربه های ولگرد

.

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و سرنوشت گربه ها موثر است. تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند.

پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، چنانچه ناگهان رها شوند با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار نادرست ما ناشی می شود.

.

پس چنانچه قادر به نگهداری دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. نگهداری او باید تا زمان رفع اضطرار ، بیماری و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل وابسته به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. این کار میتواند بعنوان مثال با نگهداری بچه گربه ها در حیاط یا باغ ، بجای نگهداری در آپارتمان انجام شود. با اینکار میتوانیم نگرانی خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به نگهداری اش نیستیم مرتفع کنیم.

.

مطالب مفید دیگر:

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 8,784 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad