• Ad not found

گربه پالاس Manul, Pallas Cat


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
گربه پالاس Manul, Pallas Cat

اسم این گونه گربه از اسم "پیتر سیمون پالاس" ( طبیعی دان آلمانی) برداشته شده که در اکتشاف علمی روسیه نقش مهمی داشت.

.

دانشمندان عقیده دارند  که گربه پالاس pallas  که مدت ها در جنس Felis رده بندی می شد، خویشاوند نزدیک گربه وحشی یا Felis silvestris است.

با وجود این در  سال ۱۹۹۳ به این گونه جایگاهی جداگانه در جنس  Otocolobus  اختصاص داده شده است.  علت این تصمیم گیری وجود برخی ویژگی های جمجمه ای است که بیشتر شبیه سیاه گوش ها است. علاوه بر این، برخلاف بیشتر گربه های کوچک یا اعضای جنس Felis،  مردمک چشم گربه پالاس گرد است. مردمک  در گربه Canadian Lynx بی دم که در آلاسکا زندگی می کند نیز گرد است و خطی نیست.

.

سیاهگوش کانادایی canadian lynx

.

گربه پالاس در  آسیای میانه در زیستگاه های مختلفی مثل دشت و بیابان، فلات های مرتفع و دامنه های صخره ای  از ماورای قفقاز و ساحل شرقی دریای خزر تا ترکمنستان، ازبکستان،  تبت ، مغولستان،  تا ایران، افغانستان و شمال  کشمیر  یافت می شود.

.

گربه پالاس در ایران

تصویر بالا از آقای طاهر قدیریان است که در شیرکوه یزد شهرستان تفت و به همت محیط بان محمود زارع پنداری گرفته شده.

.

 گربه پالاس، تک زی و پنهانکار است  و عمدتا از پستانداران کوچک و پرندگان تغذیه می کند.  اگرچه این گربه ها عمدتا شبگرد هستند، در طول روز هم مشاهده شده اند. گربه پالاس در فروردین و  اردیبهشت  تولید  مثل می کند. دوره آبستنی ۶۶ روز گزارش شده است. در هر زایمان سه تا چهار بچه گربه به دنیا می آورد.

گربه پالاس

.

از مشخصات این گربه ، پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش ها ی بسیار کوتاه و گرد است. این گربه کمی بزرگ تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا درشت تر و سنگین تر و پاهایش کوتاه ترند.  چشم ها درشت اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته اند.  رنگ بدن خاکستری روشن است . در  بالغ ها نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ زده می بخشد. روی پیشانی اش خال های تیره ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است.  دم علاوه بر چهار حلقه تیره ، در انتها هم تیره است.

پوزه کوتاه گربه پالاس

.

اگرچه تکثیر این گونه در اسارت در آمریکای شمالی تا حد قابل قبولی موفق بود، اما این جمعیت در حال حاضر از بین رفته است.  این گربه در اسارت تنها در باغ وحش های ایالات متحده، روسیه، لیتوانی، ژاپن، فرانسه، فنلاند، چک و کانادا وجود دارد.

.

 میزان صید سالانه این حیوان در ایالت سیچوآن  چین در سال ۱۹۸۰ حدود صد گربه بود.  مغولستان در فاصله سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۸ بیش از ۴۳۵۶ پوست گربه پالاس صادر کرده است.  گربه پالاس قرمز O.m.ferrugineoa که در ایران دیده می شود در خطر انقراض به حساب می آید.

.

محیط بان  حمید جوانبخت  مسئول پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور در تاریخ  ۱۳۹۳/۵/۷  یک گربه پالاس را مشاهده نموده و موفق به تصویربرداری از این گونه با ارزش شده است.

مشاهده گربه پالاس در ایران

آخرین گزارش مستند از  مشاهده گربه پالاس در پناهگاه حیات وحش حیدری به ده سال قبل باز میگردد. از ابتدای سال ۱۳۹۳ تاکنون تنها ۴ مورد از مشاهده این گونه منحصربفرد در کشور در خراسان شمالی، کرمان ، اصفهان و هم اکنون در نیشابور به ثبت رسیده است.

.

کاوه فیض‌اللهی

.

همچنین بخوانید:

 انواع نژادهای گربه

گربه شنی

تاریخچه پرشین کت

مردمک عمودی در حیوانات

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,631 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3