• Ad

آواز قناری – موقوم


آواز قناری – موقوم

آواز خواندن قناري های نر جزء طبيعت آنها است . قناري ها بوسيله آن با سايرين ارتباط برقرار مي كنند. احتمالا نام موقوم برگرفته شده از مقام يا مقام دار مي باشد كه بمرور زمان در زبان محاوره به موقوم تغيير پيدا كرده است.

.

نوع آواز خواندن پرنده تحت تاثیر صدای محیط اطراف و همچنین آموزش می تواند تغییر یابد , یعنی صداهای مختلف محیط در فراگیری و تند خوانی و کند خوانی و یا زیر خواندن و یا بم خواندن وحتی کشش صداها موثر است حتی می تواند لحن خواندن ( طنین یا آکوستیک ) را تغییر دهد . بیشتر این تغییرات اکتسابی هستند .

.

یکی از معروفترین نژادها یی که جهت خواندن نگهداری و تربیت می شوند ,نژاد رولر آلمان است که تنها آواز خاصی را آموزش می بیند . نژادهای دیگری نیز وجود دارند که برای این کار آموزش می بینند وهر یک علاقمندان خاص خود را دارند ولی در ایران هیچ یک از این نژادها مورد پسند قرار نگرفته است .اساتید محترم به آواز خوانی گله ای و معمولی و بدون اصول ، دهن رسمی  می گویند. این اساتید به پرورش و آموزش نوعی آواز بنام مو قوم مشغولند و زحمت بسیاری را برای تربیت یک قناری  متحمل می شوند ولی پرنده هایی را که جهت آموزش انتخاب می کنند دارای نژاد خاصی نیستند

German Roller Canary

اما ترجیح می دهند قناری انتخاب شده دارای خصوصیات زیر باشد .

۱-  جثه قناری متوسط  باشد،  نه خیلی درشت و نه خیلی ریز.
۲-  مقداری فر (رگ)  د ر تنه  اش داشته باشد.
۳-  سری گرد و بزرگ  و چشمانی درشت داشته باشد .
۴-  بسیار بهتر خواهد بود که سابقه و استعداد یادگیری در نسل های گذشته را داشته باشد .
۵-  رنگ پرنده تاحد امکان روشن باشد. نظیر سفید، لیمویی، پرتقالی کمرنگ، ماستی ( تاکید بر روی رنگهای سفید و ماستی بیشتر است )

 

آواز خواندن در سبک موقوم  دارای ردیف مخصوص به خود می باشد اگر قناری موقوم بخشهای آواز را ردیف بخواند موقوم است واگر ردیف نخواند باز هم موقوم می باشد اما از ردیف خارج خوانده است ولی اگر تکه ای از آواز قناری های رسمی را بجای یکی از بخشها ی ردیف اضافه کند دیگرموقوم نیست و به آن دهن دار می گویند.  یک قناری موقوم ممکن است بخشی از آوازش را بر حسب طنین و بمی و لطافت صدایش ، بسیار زیبا تر از بخشهای دیگر بخواند . یکی سر دهن را یکی وسط دهن را و دیگری پس دهن .اما بخش اصلی و اساسی در موقوم و رابط اتصال بخشهای مختلف آواز در موقوم خوانی وجود قسمت زنگی آن است یعنی اگر درآواز قناری زنگی نباشد دیگر موقوم نیست بخش آواز زنگی به سه دسته تقسیم می شود زنگی لوله ای- زنگی نعلبکی – زنگی گیلاسی  و اگر درهنگام خواندن،  قناری موقوم دو زنگی مختلف را پشت سر هم بخواند به آن برگردان می گویند.

منبع: قم قناری دات کام

.

مطالب بیشتری در مورد قناری بخوانید

آواز قناری

جفتگیری در قناری ها

قناری گلاستر

پیشگیری از بیماریهای قناری

تعداد بازدید از این صفحه : 329 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad