• Ad

آیا برای خرید کاسکو آماده اید؟


آیا برای خرید کاسکو آماده اید؟

حتما دقت کرده اید وقتی با یک کاسکو شیرین زبان بطور اتفاقی برخورد میکنید و از بودن در کنار او لذت برده و از شیرین کاری و شیرین زبانی آن به وجد آمده اید ، پس از این برخورد تصمیم گرفته اید یک کاسکو بخرید و از این موجود شگفت انگیز در خانه نگهداری کنید.

ولی دقت کنید اگر، شما در این کار هنوز تازه کار هستید و ممکن است از عهده اش برنیایید و پس از مدتی از خرید کاسکو پشیمان شوید. پیشنهاد می کنیم این مطالب را به دقت مطالعه کنید، احتمالا با خواندن آنها تصمیمات آگاهانه تری اتخاذ خواهید نمود .

درست است که نگهداری از یک کاسکو شما را مدتی مجذوب خود میکند ، اما باید بدانید که نگهداری از یک کاسکو چندان راحت هم نیست.پس لازم است که قبل از تصمیم به خرید کاسکو کمی در مورد شرایطی که دارید و به دور از هیجانات ، فکر کنید . این شرایط می تواند شامل موارد ذیل باشد :

>> برای خرید کاسکو مورد علاقه تان  تا چه قیمتی حاضرید پرداخت کنید؟   البته هزینه های خرید قفس ، ملزومات و خوراک کاسکو را هم در نظر بگیرید.

>> مکانی که قصد دارید از کاسکو نگهداری کنید. یک اتاق در خانه  و یا حتی بزرگتر ، کل منزل، دفتر یا مغازه؟  ولی چیزی که اینجا تأثیر گذار است این است که آیا  کسانی که با شما در این مکان زندگی می کنند و همچنین همسایگان شما از سرو صدای این پرنده معذب نمی شوند ؟ طوطی ها به هر صورت سر و صدا دارند. آیا در این مکان موردی نیست که احیانا فضولات و پر و باقیمانده غذای  کاسکو بریزد ؟ کاسکو شما در این مکان محیط زیست مناسبی خواهد داشت؟ در معرض کوران هوا نخواهد بود که بیمار شود؟

>> مخصوصا اگر شما جوان هستید،  موافقت نزدیکانتان را با تصمیم خود در این زمینه گرفته اید و جوانب امر را صادقانه برای آنها بازگو کرده اید؟ حتی اگر شما بالغ و مستقل هستید  بهتر است تصمیم خود را برای کسانی که با آنها زندگی می کنید مطرح نمایید و فواید و معایب ورود پرنده به خانه را برای آنها تشریح کنید تا در آینده نه تنها با جبهه گیری آنها مواجه نشوید بلکه از همراهی آنها در رویارویی با مشکلات  برخوردار شوید. در این مورد باید به خصوصیات افراد همنشین تان هم توجه کنید . سالمندان ، بیمارانی که مشکل سیستم ایمنی دارند ( مثل سرطان ) و نوزادانی که توانایی تحمل صداهای ناهنجار و بلند را ندارند ، کودکان بازیگوشی که هر لحظه احتمال دارد از غفلت شما استفاده نموده و بلایی بر سر حیوان بیچاره و یا خودشان  بیاورند، همسر و یا مادرتان که تحمل بی نظمی شما و کاسکویتان را ندارند از این جمله اند.

>> برای اوقاتی  که از منزل برای کار یا تحصیل بیرون میروید فکری کرده اید؟ در مواقعی که به مسافرت رفته یا غیبت طولانی دارید، فردی را در نظر گرفته اید که از کاسکو مراقبت کند؟

>> به خودتان نگاه کنید، شما صبر و حوصله و اوقات فراقت کافی برای یک حیوان خانگی دارید؟ اگر آدم کم حوصله و دمدمی مزاجی هستید از خرید کاسکو اکیداً خودداری نمایید ، چون بعد کاسکو روی دست شما خواهد ماند، یا مجبورید آنرا به فروشگاهی که آنرا از آنجا خریده اید با ضرر مالی زیاد پس بدهید و یا آنرا به کسی برای نگهداری واگذار کنید. کاسکو ها حیواناتی هستند که به شدت نیاز به توجه دارند و با عوض شدن فرد و محیطی که به آن عادت کرده اند دچار افسردگی و بیماری می شوند.

>> همچنین در نظر داشته باشید که طیف هوش کاسکوها همانند ما انسانها با همدیگر بسیار متفاوت است و شما هنگام خرید نمی توانید میزان هوش کاسکو را حدس بزنید. پس باید اینقدر تحمل داشته باشید تا اگر کاسکو شما مانند کاسکو فیلم ها توانایی سخنگویی و شیرین کاری نداشت، دلزده نشوید. آیا می توانید طوطی خود را حتی اگر استعداد حرف زدن نداشته باشد و یا اصولا مایل به تقلید صدا نباشد دوست بدارید؟

 

>> اگر شما اوقات فراغت کافی دارید خرید یک طوطی تنها و بزرگ برایتان مناسب است. اما اگر شاغلید و کمتر در منزل هستید و خیلی تمایل دارید که یک کاسکو بخرید باید  یک جفت طوطی بخرید که هنگاهی که شما خانه نیستید طوطی حوصله اش سر نرود. البته کنار این یک جفت هم باید اعضای خانواده تان باشند تا در سکوت خانه تبدیل به طوطیهای افسرده نشوند.

>> تنهایی پرنده موجب بیماری و افسردگی و غصه خوردنش خواهد شد. متاسفانه معمولا انسانهای ناآگاه پس از یکی دو سال نسبت به طوطی خود اندکی بی تفاوت می شوند و هم مقدار کم بی توجهی باعث زجر کشیدن و از بین رفتن طوطی می شود.  بعضی از طوطیان مانند کاکادوها یا کاسکوها وقتی اهلی می شوند حتی طاقت دوری دو ساعته صاحب خود را ندارند و خیلی زود به بیماری خطرناک پرکنی مبتلا  می شوند. 

>> برخی از طوطی ها طول عمری به اندازه انسان دارند ولی  برخی مواقع رفتاری نظیر بچه ها داشته و هرگز بالغ و آگاه مانند یک انسان نمی شوند. بنا براین مجازات نمودن آنها باعث ترسیدن و بوجود آوردن حالت عدم اطمینان آنها خواهد شد. 

 >> آیا می توانید طوطی خود را بیش از مبل و کامپیوتر و دیگر اساسیه منزل دوست بدارید؟ همه اینها در خطر منقار قوی پرنده بوده و طوطی ذاتا پرنده ایست جونده و این امر جز اشتغالات روزمره او میباشد.

 

امید
این مطلب توسط :
امید شایگان برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 319 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad