• Ad

اخلاق کاسکو ها


اخلاق کاسکو ها

کاسکو ها عموما پرندگان باهوشی قلمداد می شوند که اگر از جوجگی و سنین کم اهلی شوند بسیار با آدمی انس می گیرند اما درست مانند ما انسانها، هر کاسکو عادات مخصوص خود را دارد که باید در موقع آموزش مورد توجه قرار بگیرد.

در اینجا برخی از  این خصوصیات را که هنگام تربیت و آموزش کاسکو باید مد نظر قرار گیرد ذکر می کنیم.

.

طوطی های خاکستری از حدود ۳ تا ۴ ماهگی، به‌ طور کامل پر درمی‌آورند و از وقتی که رنگ چشم آنها کاملا زرد می‌شود ( حدود ۹ سالگی) ، ‌سن آنها دیگر از روی رنگ چشم‌ها و رنگ انتهای پرهای دم قابل تشخیص نیست. همچنین نمی‌توان از روی شکل ظاهری کاسکو به نر یا ماده‌ بودن آنها  پی برد.

.

http://www.bignest.com/images/timneh3.jpg

.

در موقع خریدن یا مواجهه با یک کاسکو، اگر وقتی به آنها نزدیک شدید جیغ بکشند  و حالت حمله  یا ترس به خود بگیرند، معلوم می‌شود که هنوز وحشی بوده و با انسان انس نگرفته‌اند. اگر با نزدیک‌ شدن به کاسکویی، او  به راحتی اجازه بدهد به او نزدیک شوید و حتی سرش را نوازش کنید یا به منقارش دست بزنید، مشخص است که از جوجگی با انسان بزرگ شده و یا به خوبی اهلی شده است.

http://www.birdtricks.com/blog/wp-content/uploads/2009/02/img_8504.jpg

.

کاسکوها قبل از اینکه روی چیزی بنشینند، با منقار خود  آن را بررسی می‌کنند.  بنابراین وقتی می‌خواهید کاسکو را روی دست خود  بنشانید،‌ ابتدا منقارش را به دست شما نزدیک می‌کند. در این حالت نترسید و دست‌تان را عقب نکشید. البته کاسکوها دوست ندارند کسی از جلو به آنها نزدیک شود. چنین حرکتی باعث ترساندن آنها می‌شود، پس بهتر است انگشت خودتان را مستقیما به آرواره پایین طوطی نزدیک کنید و کمی زیر چانه او را بخارانید و سپس مالیدن دست خود را به پشت گردن ادامه دهید.

http://www.birdtricks.com/blog/wp-content/uploads/2009/02/img_8497.jpg

.

وقتی به کاسکوهای وحشی نزدیک می‌شوید، عموما جیغ می‌کشند. بعضی از آنها بدون اینکه از جای خود تکان بخورند، جیغ می‌کشند، ‌برخی خودشان را به دیواره‌های قفس می‌چسبانند و سروصدا راه می اندازند و بعضی هم چنان می‌ترسند که خودشان را به این طرف و آن طرف قفس می‌کوبند.

.

اگر شما انگشت خود را به طرف منقار کاسکوی وحشی ببرید، ممکن است دست شما را محکم گاز بگیرد و متعاقبا جیغ بکشد. شاید هم وحشت‌زده خود را به دیواره‌های قفس بچسباند و سروصدا کند،  یا با پروازهای کوتاه خودش را به دیواره‌های قفس بکوبد.

http://www.theafricangreyparrotguide.com/wp-content/uploads/2014/12/stop-parrot-biting.jpg

اگر شما غذایی را به منقارش نزدیک کنید،  ضمن اینکه جیغ  خواهد کشید، ممکن است غذا را با منقار خود بگیرد و پرتاب کند یا ‌آن را با حالت تهاجمی‌ بگیرد، تکه تکه کند و کف قفس بیندازد.  شاید هم آن را بگیرد و بین انگشتان پای خود قرار دهد و مشغول خوردن آن شود اما جیغ کشیدن برای تمام کاسکوهای وحشی تازه خریداری‌شده کم و بیش طبیعی و عادی است.

http://www.birdtricks.com/blog/wp-content/uploads/2009/02/img_8492.jpg

.

اگر دست‌تان را به یک پای کاسکو نزدیک کنید و فشار ملایمی به آن بدهید و کاسکو ابتدا یک پا و سپس پای دیگرش را روی دست شما بگذارد و به عبارتی روی دست شما بیاید، این حالت از لحاظ اهلی‌بودن پیشرفته‌تر از حالت قبلی است اما اگر انتظار داشته باشید که با اولین برخورد حتی یک کاسکوی سخنگو سخنی را بگوید، این انتظار کاملا بیجاست زیرا حتی کاسکوهایی که توسط صاحب قبلی خود سخنگو شده‌اند، مدتی طول می‌کشد تا اولین کلمه را در حضور صاحب جدید به زبان آورند.  البته کشیدن سوت‌های یادگرفته به علت نزدیک‌بودن تن آنها با تن صداهای طبیعی کاسکو، در اولین روزهای به خانه‌آوردن یک کاسکوی اهلی و سخنگو، عادی است. اما سخنگویی اغلب کاسکوهای سخنگو زمانی آغاز می‌شود که با زوایای محیط جدید زندگی و افراد خانواده آشنا شوند.

http://trainedparrot.com/photos/oasis/oasis-michael-grey.jpg

.

در تمام موارد ذکرشده، بین هر کاسکو با کاسکوی دیگر تفاوت وجود دارد.  ممکن است شما یک کاسکوی سخنگو را به خانه بیاورید و به محض برداشتن پوشش اطراف قفس، ‌کلمه یا جمله‌ای را بر زبان آورد و ممکن است یک هفته طول بکشد تا کاسکوی جدید شما بتواند کلمات و جملاتی را که آموخته تکرار کند.

.

هوش کاسکوها هم  با هم متفاوت است. ممکن است یک کاسکو در تمام عمر طولانی‌اش نتواند تقلید صدای انسان را یاد بگیرد، همچنین ممکن است یک کاسکو پس از به حرف‌آمدن با آموزش صحیح،  قادر به یادگیری یک کلمه در روز باشد.

.

در صورتی که کاسکوی شما کاملا اهلی شده باشد در همه حالات  به خوبی با شما همکاری می‌کند. به‌ نظر می‌رسد که زندگی کاسکو به بازی می‌گذرد اما از نظر طوطی هرکاری که او را مشغول می‌کند، یک کار جدی است. این طوطی با جدیت تلاش می‌کند جاسوئیچی چرمی را از کلیدها جدا کند.  کاسکوها پرنده‌های بسیار بازیگوشی هستند. آنها با اسباب‌بازی‌های خود و به‌خصوص اسباب‌بازی‌های جدید بازی می‌کنند.

.

تعداد بازدید از این صفحه : 827 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad