• Ad

استفراغ در گربه ها و سگ ها


استفراغ در گربه ها و سگ ها

دو موضوع مهم که در سلامتی سگ ها و گربه ها باید مورد توجه قرار گیرد تهوع و استفراغ است. شاید این دو را یکی بدانید ولی تهوع به احساس استفراغ داشتن گفته می شود و حالتی است که باعث عوق زدن در حیوان و انسان می شود ولی منجر به خروج محتویات معده نمی شود. استفراغ اما به خروج محتویات معده گفته می شود.
شاید این مورد به ظاهر موضوع خیلی ساده ای باشد ، اما استفراغ ممکن است دلایل مهمی داشته باشد که باید بررسی شود. کاری که باید کرد اینست که با مشاهده استفراغ در حیوانتان، او را زیر نظر بگیرید و چنانچه تکرار شد، ابتدا آب و غذای او را قطع کنید و بعد به دامپزشک مراجعه نمایید.

.

همانطور که گفته شد، استفراغ می تواند نشانه ای از یک وضعیت  خطرناک  باشد و یا  یک حساسیت غذایی  ساده و گذرا باشد.

.

دلایل استفراغ در سگ و گربه ها می تواند اینها باشد.

.

پرخوری کردن، از دلایل مهم و پرتکرار استفراغ است. توله دوبرمن ها در غذا خوردن خیلی حریصند. مخصوصا اگر وعده های غذایی که می دهید نامنظم است و حیوان یاد نمی گیرد و مطمئن نیست که وعده غذای بعدی چه وقت می رسد. همچنین اگر چند توله دارید و سر غذا با هم رقابت می کنند. پس به توله ها جداگانه غذا بدهید.

.

خوردن غذاهای ناسازگار با دستگاه گوارش. غذاهای گیاهی اگر حیوان به آن عادت نداشته باشد. غذاهای خیلی چرب مثل پوست مرغ و خورشت پر روغن.

حقایقی در مورد خوردن مواد خطرناک در گربه ها

.

استفراغ ناشی از حرکت ( motion sickness )، به خصوص در سگهایی که به ماشین سواری عادت ندارند، بعد از طی مسافتی با اتومبیل دیده می شود. گربه ها هم اساسا هیچ تمایلی به ماشین سواری ندارند. برای پرهیز از این مورد به حیوانی که قصد جابجایی اش با اتومبیل را دارید از چند ساعت قبل آب و غذا ندهید. همچنین میتوانید از داروهای ضد ماشین گرفتگی کمک بگیرید. از دامپزشکتان بپرسید.


.

مسمومیت، مخصوصا با  حشره کش ها، مواد حلال و شوینده ها . این مورد می تواند خطرناک باشد و اکثرا علائم دیگری هم دارد.

چه موادی برای سگها و گربه ها سمی هستند؟

.

بیماری ها مثل  پانکراتیت ، پیومتر ، نارسایی کلیه ، بیماری کبدی، بیماری های عفونی و ویروسی مثل پن لکوپنی گربه، دیستمپر، اسهال استفراغ عفونی سگها، عفونت گوش

.

بماریهای انگلی

.

انسداد دستگاه گوارش مثل وجود جسم خارجی، پیج خوردگی روده،  تومورهای دستگاه گوارش، بزرگ شدن پروستات

.

با منشا عصبی مثل  صرع،  بیماری های دستگاه عصبی مرکزی، ضربه و تروما، تومورهای مغزی

.

 

فروش سگفروش گربه

تعداد بازدید از این صفحه : 447 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad